
Spontánní potrat, zamlklé těhotenství
SPONTÁNNÍ POTRAT (Spontaneous Abortion)
O spontánním potratu mluvíme pokud je embryo samovolně vypuzeno z dělohy v prvních 20ti týdnech těhotenství. Nejčastěji k němu dochází do konce prvního trimestru tj. 13. týdne těhotenství.
Při spontánním potratu žena začne špinit, nebo přímo krvácet, může mít bolesti v podbříšku. Na ultrazvukovém vyšetření je pak vidět odlučující se embryo. Pokud nález není potvrditelný ultrazvukem, je možné nabrat dvakrát krev (s pauzou 1 až 2 dny) a potvrdit, zda HCG klesá.
Někdy žena potrat vytuší vymizením těhotenských příznaků, které na sobě pozorovala. Toto bohužel nelze brát za pravidlo, jelikož těhotenské příznaky jsou různé u různých žen a v průběhu těhotenství libovolně nastupují a opět mohou vymizet. Proto pokud vám například zmizí těhotenské nevolnosti nebo ustoupí citlivost prsou nemusí to vůbec probíhající potrat znamenat.
ZAMLKLÉ TĚHOTENSTVÍ (Missed Abortion)
Při zamlklém těhotenství se embryo přestane vyvíjet, avšak není samovolně vypuzeno, tudíž často je tento typ potratu bezpříznakový. Na ultrazvuku se zamlklé těhotenství pozná tak, že není viditelná srdeční akce. Ta by měla být vidět nejpozději v 8. týdnu, v závislosti na kvalitě ultrazvukového přístroje.
Může se například stát, že na jedné kontrole u doktora je viditelná srdeční akce a na další už nikoliv, i když žena nepociťuje žádné obtíže. V jiných případech srdeční akce vůbec nenaskočí. Lékař obvykle pozve ženu na opakovanou kontrolu, aby vyloučil že ovulace byla později, pokud však srdce nezačne bít do 8. týdne a HCG potvrdí pokles, již není šance, že by těhotenství bylo prosperující. Na ultrazvuku jsou mnohdy vidět pouze plodové obaly a struktury plodu úplně chybí.
Někdy má žena pocit, že jí vymizely těhotenské příznaky, které na sobě sledovala (např. bolest prsou, nechutenství, intenzivní čich, bolest podbříšku, nafouklé břicho, nevolnost atd.). Nezřídka však ani tyto příznaky nevymizí a žena nemá tušení, že plod v jejím těle se vyvíjet přestal.
PŘÍČINY POTRATU
Špatně se vyvíjející plodové vejce - jedná se o nejčastější příčinu. Příroda tak zamezuje, aby se dále vyvíjely plody, které mají chromozomální odchylky, které vznikly náhodně při dělení buněk. Tuto příčinu nelze nijak prokázat a obecně u potratů v 1. trimestru, i když se po revizi dělohy provede histologické vyšetření, se téměř nikdy přesná příčina nezjistí. Uvádí se, že špatně vyvíjející se plodové vejce je příčinou až 50% potratů v 1. trimestru. Není však třeba se tímto číslem strestovat. Většinou je potrat náhodný jev a nijak neovlivňuje další schopnost otěhotnět, ani nezvyšuje pravděpodobnost, že se situace bude opakovat.
Špatně zahnízděné plodové vejce v děloze - v tomto případě došlo k chybě, když vajíčko cestovalo vejcovodem do dělohy nebo při zahnízdění do děložní sliznice.
Příčiny mimo tělo matky - například léky, toxické látky, rentgenové záření atd.
Příčiny v těle matky
- poruchy srážlivosti krve (Trombofilní mutace) - Leidenská mutace, MTHFR, Prothrombin mutace, Antifosfolipidový syndrom
- imunologické problémy (Reprodukční imunologie)
- vrozené nebo získané Anomálie dělohy - děložní přepážka, pozánětlivé stavy dělohy, hypoplazie dělohy
- nedostatečnost děložního hrdla (Anomálie dělohy)
- hormonální porucha (Hormonální poruchy)
- problémy se štítnou žlázou (Hormonální poruchy)
- Infekce - toxoplazmóza, borelióza, salmonelóza, listerióza, cytomegalovirus, syfilis, chlamydie, ureaplasma, HIV, kapavka, herpetické viry, příušnice, zarděnky, spalničky
Tyto problémy rozebereme dále v části Vyšetření po opakovaných potratech.
Je také důležité říci, co příčinou potratů nebývá - potrat je pro ženu velice náročná zkušenost po psychické stránce. Každá žena hledá příčinu, proč k potratu došlo a samozřejmě nezřídka ji napadne, zda plod neohrozila svým chováním. Vědecké studie však popírají, že by následující činnosti plod mohly ohrozit:
- jednorázové zvedání těžkých předměrů
- běžná práce, cvičení, pohlavní styk
- stres a náhlé leknutí
- běžný pád, který nezpůsobí ženě závažná zranění.
Uvádí se, že pokud nějaký vnější vliv zasáhne do vývoje plodu v prvních třech týdnech, dojde buď k potracení plodu nebo plod pokračuje dále ve vývoji nepoškozen.
CO ZVYŠUJE PRAVDĚPODOBNOST POTRATU?
- vícečetné těhotenství - tato těhotenství jsou vždy rizikovější. Syndrom mizejícího dvojčete je poměrně častý jev. Někdy zůstane jedno embryo, jindy nezůstane žádné.
- vyšší věk matky a otce - vyšší věk znamená vyšší pravděpodobnost, že vajíčka a spermie jsou méně kvalitní (údajně 40ti letá žena má dvojnásobné riziko potratu oproti 30ti leté ženě)
- chronická onemocnění - např. hormonální poruchy, obezita, cukrovka atd.
- imunologický problém - alergická reakce na trofoblast, spermie atd.
- genetická zátěž u některého z rodičů, poruchy srážlivosti krve
- Infekce v těhotenství (např. toxoplazmoza, chlamydie, cytomegalovirus (CMV), ueroplasma, HIV, kapavka, syfilis, listerioza, salmonelóza, příušnice, zarděnky, spalničky, lymská borelioza, herpetické viry)
- léky, které nesmí být v těhotenství používány
- kouření, pití alkoholu, drogy, toxické látky
- velice malým procentrem také AMC (Amniocentóza)
JAK PROBÍHÁ POTRAT?
Na potrat může upozornit vaginální krvácení nebo špinění (je potřeba zdůraznit, že nemusí však nutně znamenat potrat), výrazné bolesti v podbříšku (jedná se o stahy dělohy, které mají za cíl vypudit plodové vejce. Bolesti mohou trvat několi hodin i dní).
Při špinění je dobré kontaktovat lékaře, při krvácení a při velkých bolestech doktora ihned navštívit, případně jet ihned do nemocnice. Lékař zkontroluje plod ultrazvukem, zda velikostně odpovídá, zda je viditelná srdeční akce. Musí vyloučit mimoděložní a Molární těhotenství. Může také udělat odběr krve a ověřit, zda HCG optimálně neroste, lépe řečeno obvykle již klesá.
Pokud potrat zatím neprobíhá a těhotenství vypadá prosperující, doktor zpravidla předepíše Utrogestan či Duphaston (lék, který dodává do těla progesteron a tedy teoreticky pomůže pouze pokud je problém v nedostatku progesteronu. Nicméně uškodit plodu nijak nemůže.)
Dále se často předepisuje Ascorutin, tj. lék, který by měl zmírnit krvácení (podobnou službu může udělat citron), obecně je tento lék v tomto případě placebo.
Často se také doporučuje klidový režim. Ani ten však nikdy nebyl prokázán, že by přispěl k záchraně těhotenství. V prvním trimestru je vše stále na přírodě a lékaři mají minimální šanci, jak záchraně těhotenství pomoci, pokud nějaký problém existuje.
Pokud těhotenství na ultrazvuku vypadá mladší, než podle poslední menstruace, nemusí to znamenat vůbec žádný problém. Zpravidla nevíme, kdy byla ovulace a jak dlouho se vajíčko uhnizďovalo. Doktor si vás pravděpodobně objedná znovu na kontrolu za 1 - 2 týdny a pokud růst embrya bude odpovídat, těhotenství bude pravděpodobně v pořádku.
Pokud plod neroste, nebo v 8. týdnu není viditelná srdeční akce, těhotenství už životaschopné není (důležité je však vzít v potaz pravděpodobné datum ovulace, nikoliv pouze datum poslední menstruace).
Diskusní téma: Spontánní potrat, zamlklé těhotenství
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————
—————