Měření bazální teploty

Bazální teplota je nejnižší teplota, kterou tělo dosahuje v klidu. Lze ji měřit i v ústech, nicméně nejpřesnější je měření v pochvě. K měření bazální teploty je nejvhodnější digitální teploměr. Ideální je měřit teplotu ráno, ihned po probuzení, než žena vstane z postele, každý den ve stejnou dobu (pokud měření není možné ve stejnou dobu platí zhruba, že měření o 1 hodinu později způsobí nárůst o cca 0,1 stupně Celsia). Naměřené teploty se zakreslují do grafu, ideálně spolu s informacemi o děložním čípku, hlenu a pohlavním styku. Pro zakreslování naměřených hodnot je možné využívat specialiované weby nebo aplikace (například www.fertilityfriend.com, program vyhodnotí ovulaci pokud je teplota vyšší tři následující dny po šesti předchozích).

Pro vysledování ovulace je dobré měřit bazální teplotu alespoň 3 měsíce. Pokud jsou menstruační cykly nepravidelné, bude vysledování ovulace ještě problematičtější a bude potřeba historie ještě delší. 

Obecně děložní hlen, čípek a ovulační testy pomohou detekovat přicházející ovulaci, bazální teplota ovulaci potvrdí zpětně. 

Jak se měří bazální teplota?

Na začátku menstruačního cyklu by měla být teplota nízká, v ideálním případe v den ovulace teplota ještě více jednorázově poklesne (toto však není pravidlem). Po ovulaci teplota vzroste a již se drží nahoře až do příchodu další menstruace, kdy opět dojde k poklesu teploty (obvykle v den příchodu menstruace). Pokud dojde k otěhotnění, může být vidět v době zahnízdění vajíčka jednorázový pokles a následně další navýšení teploty (díky produkci HCG). Taková křivka bazální teploty se nazývá trojfázová. Jednorázový pokles teploty v době zahnízdění vajíčka (7-10 dní) po ovulaci se nazývá implantační pokles a někdy je doprovázen i lehčím špiněním. Implantační pokles a trojfázová křivka však nemusí být zaznamenány u každé těhotné ženy. 

Rozdíl mezi teplotami ve folikulární (před ovulací) a luteální fázi (po ovulaci) bývá kolem 0,2 - 0,5 stupňů Celsia.

Jako první den cyklu (1DC) se počítá den, kdy žena krvácí čerstvou krví. Luteální fázi počítáme od prvního dne po ovulaci až po první den před menstruací. Ideálně by měla trvat 12 - 16 dní. Pro početí by měla trvat alespoň 10 dní, aby mělo embryo dostatek času na uhnízdění v děložní sliznici.(Krátká luteální fáze)

Pokud při menstruaci naměříte vysokou bazální teplotu, jedná se pouze o zbytkový progesteron a tato doba se nezapočítává do luteální fáze. Progesteron totiž zvyšuje bazální teplotu, naproti tomu estrogen vyvolává snížení bazální teploty a tvorbu hlenu. Progesteron je tvořen žlutým tělískem vzniklým z prasklého folikulu po ovulaci. Estrogen se tvoří dvoufázově, první vrchol je 1 - 2 dny před ovulací (proto tehdy můžeme zaznamenat  výrazný pokles teploty) a druhý (slabší) vrchol je cca v polovině luteální fáze. Proto může i v tomto období dojít ke krátkodobému poklesu bazální teploty a tvorbě hlenu. Pokud před menstruací dojde k propadu bazální teploty, způsobila to převaha estrogenu nad progesteronem. 

Některé ženy reagují vzestupem bazální teploty na progesteron opožděně, proto u nich dochází ke zpožděnému nárůstu bazální teploty po ovulaci. Luteální fáze u nich začíná nízkými teplotami. Ovulaci v tomto případě musíme detekovat pomocí ovulačního hlenu, děložního čípku a nejlépe ovulačních testů. 

Pokud je rozdíl bazální teploty mezi folikulární a luteální fází malý, může být příčina v nízké hladině progesteronu. Toto může ověřit lékař odběrem krve v luteální fázi, případně může nasadit léky dodávající progesteron. 

Pokud vysoké teploty trvají více jak 18 dní po ovulaci, žena je pravděpodobně těhotná. Vysoká teplota se drží celý 1. trimestr až do zániku žlutého tělíska, kdy ho nahradí placenta.

Uvedeme zde několik typových případů grafů bazální teploty, nicméně každé tělo je jedinečné a zřídka se chová tabulkově. 

DODAT GRAFY

Bazální teplota a poruchy funkce štítné žlázy

  • nadměrná funkce štítné žlázy (hypertyreóza) - způsobuje zvýšenou bazální teplotu cca o 0,5 stupně Celsia oproti normálnímu stavu. Příznaky zvýšené funkce štítné žlázy jsou slabá mensturace, dlouhé menstruační cykly, snížená plodnost
  • nedostatečná funkce štítné žlázy (hypotyreóza) - způsobuje sníženou bazální teplotu cca o 0,5 stupně Celsia oproti normálnímu stavu. Příznaky snížené funkce štítné žlázy jsou dlouhé menstruační cykly, anovulační cykly, dlouhé období přítomnosti ovulačního hlenu na děložním čípku, silná menstruace, snížená plodnost

Špinění před menstruací

Pokud žena před menstruací pouze špiní, nejedná se o 1DC (za 1DC se počítá až krvácení). Toto samozřejmě neplatí, pokud má žena celou menstruaci pouze jako špinění. Toto však není běžné a určitě je dobré takto slabou menstruaci konzultovat s lékařem. 

Několikadenní špinění před menstruací není vyjímečné, nicméně obzvláště v kombinaci s kráktou luteální fází může komplikovat početí a je dobré toto probrat s lékařem a zvážit podání gestagenů.

Na špinění během cyklu můžete také vyzkoušet některé bylinky (nejčastěji Kontryhelový čaj, čaj VZ, bylinné přípravky Femigard nebo Gynex, více naleznete zde Bylinky a potraviny na podporu otěhotnění).


Diskusní téma: Měření bazální teploty

Datum: 17.07.2015

Vložil: romana

Titulek: dotaz

Beru leky na deprese muzu otehotnet?

—————

Datum: 22.02.2016

Vložil: Luca

Titulek: Re: dotaz

Otěhotnět můžete, ale lepší by bylo nejdřív vyřešit psychický problém. Hormony, které s Vámi budou mávat v těhotenství, mohou Vaše deprese zhoršit.

—————