
Běžné potíže v těhotenství
Těhotenská nevolnost
Bolest prsou
Velké procento těhotných žen zpozoruje v začátcích těhotenství citlivá, někdy až bolestivá prsa. V dalších týdnech zpravidla dochází i ke zvětšení prosou, výjimkou není zvětšení i o 2-3 velikosti. Takto zvětšené poprsí většinou přetrvává až do porodu, kdy dochází obvykle ještě k dalšímu zvětšení s nástupem laktace. Některé ženy pozorují citlivá prsa už v době vynechání menstruace, nejčastěji to bývá v průběhu prvního trimestru, ale ženu vůbec nemusí znepokojovat, pokud se prsa zvětší až v pozdějších týdnech těhotenství nebo na prsou nepozorují žádné změny. Změny na prsou v průběhu těhotenství souvisí s přípravou mléčných žláz na produkci mateřského mléka, nicméně nevypovídají nic o tom, zda žena bude kojit, či kojení naopak bude problematické. V průběhu těhotenství také dochází ke zvýšené pigmentaci bradavek - obvykle ztmavnou. Z prsou také může vytéka kolostrum.
Nafouklé břicho
Nafouklé břicho se objevuje velmi často již v úplném začátku těhotenství. Ženy v 5., 6. týdnu těhotenství mají problémy dopnout kalhoty a večer se jim rýsuje vypouklý podbříšek. Příčina nafouklosti je dána změnou hormonálních hladin, nejčastěji zvýšenou hladinou progesteronu v těhotenství. Progesteron zpomaluje činnost střev, může způsobovat i plynatost, zácpu, někdy naopak náhlé průjmy. Dobrou zprávou je, že často koncem prvního trimestru tyto potíže vymizí. Na druhou stranu se často poté objevují problémy se zácpou, které většinou přetrvávají až do porodu.
Kovová pachuť v ústech
Těhotné ženy často pociťují již v začátku těhotenství nepříjemnou (někdy jakoby kovovou) pachuť v ústech. Bohužel neexistuje zaručená rada, jak se jí zbavit. Někdy pomáhá pojídat malé kousky jídla, zvýkačky, vyplachovat ústní vodou. Nicméně většinou stejně nezbývá, než počkat až pachuť sama vymizí v době, kdy se hladiny těhotenských hormonů více vyrovnají. Některé ženy se této pachutě zbaví až porodem.
Únava
Pálení žáhy
Zácpa
Zácpu v těhotenství způsobuje zvýšená hladina hormonu Progesteronu, který zpomaluje pohyb trávicího traktu tím, že uvolňuje svaly dělohz a stejně tak i střev. Jedním z důvodů je, aby se z potravin stihly získat živiny i pro plod. Zácpu dále podporuje rostoucí děloha, která trávicí trakt utlačuje. Zácpa se nejčastěji objevuje v druhé polovině těhotenství, nicméně, může se objevit i vymizet kdykoliv. Velice často také končí až společně s porodem.
Při problémech se zácpou je dobré upravit jídelníček tak, aby v něm byl dostatek vlákniny, jogurtů, ovoce (např. jablka, borůvky, meloun), zeleniny (např. rajčata), případně zkusit švestky (ať už čerstvé, sušené nebo v kompotu). Zkusit můžete také kefíry, lněné semínko (i namočené), teplou vodu s citrónem ráno nalačno. Důležité je navýšit pitný režim (nejlépe vodu, ideálně 2 litry denně) a přidat pohyb (např. procházky). Při velkých problémech může ženě lékař předepsat glycerinové čípky. Často také pomáhá užívání hořčíku, který ženě předepisuje lékař na tvrdnutí břicha.
Zácpa také může způsobit, případně zhoršovat problémy s hemeroidy, které se v těhotenství často objevují.
Tvrdnutí břicha, bolest břicha, menstruační bolesti
Poslíčci - BRAXTON - HICKSOVY kontrakce
Poslíčci, neboli falešné kontrakce se u některých žen vůbec neobjeví, u některých až pár týdnů před porodem, některé těhotné ženy však trápí třeba od poloviny těhotenství. Obvykle je ženy pociťují jako ztvrdnutí břicha (když sáhnete na břicho na pohmat je tvrdé, stažené, nejčastěji v oblasti podbříšku, ale může i v jiné části). Ztvrdnutí břicha je doprovázeno bolestí podobnou menstruační. Bolest a tvrdé břicho mohou trvat cca půl minutky, ale i déle. Mohou se objevovat v nepravidelných intervalech, ale i v intervalech pravidelných, např. po 10ti minutách. Nicméně po nějaké době samy ustanou.
Poslíčci nejsou nic příjemného, někdy mohou být i dost bolestivé, pokud se objevují dříve než v 36tt, mohou ženu znervózňovat. Nicméně samotná přítomnost poslíčků je spíše pozitivní. Děloha se totiž pomocí poslíčků trénuje na porod a zažívá kontrakce, které však nemají vliv na zkracování čípku. O poslíčkách určitě informujte svého gynekologa, pokud jsou hodně bolestivé, pravidelné, nebo máte porod ještě daleko před sebou, kontaktujte lékaře raději ihned. Je potřeba zkontrolovat, zda se jedná skutečně o kontrakce falešné.
Pokud ženu trápí poslíčci od cca 36tt a jsou bolestivé, je možné je zkusit zahnat teplou vanou, nebo sprchou. To je také častá pomůcka, jak rozlišit, zda se jedná o poslíčky či o začínající porod. Poslíčci by měly po teplejší vaně nebo sprše ustat, je možné je zaspat. Porodní kontrakce by měly naopak horkou vanou zesílit, nabrat na intenzitě a postupně zkracovat intervaly. Porodní kontrakce už Vám spát nedovolí. Nicméně POZOR, ne každá žena musí mít porodní kontrakce v pravidelných zkracujících se intervalech, je malé procento žen, které kontrakce pravidelné nemají, přesto se otevírají porodní cesty.
Je dobré vysledovat, zda se poslíčci neobjevují v návaznosti na vyšší fyzickou aktivitu. Je časté, že se objevují častěji večer spolu s únavou. V tomto případě zkuste zvolnit, pokud je to možné a více odpočívat.
Poslíčci | Skutečné kontrakce |
Obvykle nejsou pravidelné | Obvykle jsou pravidelné |
Jsou obvykle stále stejně silné | Nabírají na intezitě, bolest sílí |
Teplá vana je zažene | Teplá vana je zesílí a obvykle zkrátí intervaly |
Obvykle se dají zaspat | Sílí a později už se zaspat nedají |
Mohou být doprovázené odchodem hlenové zátky, špiněním, prasknutím plodové vody. | |
Mohou být doprovázené průjmem, zvracením, nevolností | |
Ztvrdnutí břicha doprovázené menstruační bolestí | Ztvrdnutí břicha doprovázené silnější menstruační bolestí |
Nemají vliv na otevírání děložního hrdla | Otevírají děložní hrdlo (musí ověřit lékař) |
Pokud má žena kontrakce po 5ti minutách, doporučuje se odjezd do porodnice. Lépe jet zbytečně, než přijet pozdě! Prvorodička má obvykle problém poznat, co se děje, neví co si pod poslíčky nebo kontrakcemi představit. Jé lépe proto do porodnice zajet, i když je možné, že jde o "planý poplach". Nikdo se na Vás zlobit nebude!
Bolest zad, kyčlí, kostrče, stydké kosti
Bolest kyčlí, je další z nepříjemností, která těhotenství provází. Může se objevit už například na začátku druhého trimestru. U někoho se objevuje po delší chůzi, u někoho naopak když leží, sedí. Někdy je spojena s vyšší váhou, někdy pouze rozvolňováním vazů v pánvi. Je potřeba o bolesti kyčlí informovat gynekologa, nicméně pravděpodobně Vám nebude moci pomoci a bolest odstraní až porod. Pokud Vás bolest trápí ve spaní, můžete zkusit spát třeba s kojícím polštářem a podložit si s ním nohy nebo ho dát mezi nohy.
Spolu s roztahováním pánve a přípravou na porod bolí nejen kyčle, ale může se objevovat i bolest kostrče či stydké kosti. Bohužel i zde pomůže většinou pouze až porod.
Při bolesti zad je potřeba dodržovat spárvné držení těla, spát na rovné matraci, nezvedat těžká břemena. Pokud těhotná žena chce záda namasírovat, měl by masáž provádět fyzioterapeut speciálně proškolený na těhotenské masáže.
Otoky (edémy)
Otoky se v těhotenství objevují velice často, nejčastěji otékají kotníky a prsty na rukou. Příčina je v těhotenských hormonech a útlaku duté žíly dělohou. kdy se v určitých místech nahromadí v podkoží tekutina, po zmáčknutí se na kůži udělá důlek. Pomoci může studená sprcha, odpočinek s nohami ve vyvýšené poloze. O problému informujte lékaře (otoky se zapisují i do těhotenské průkazky na každé poradně).
V případě, že by se otoky neobjevovaly symetricky, nebo by se rozšířily na další části těla, je potřeba kontaktovat lékaře, kontrolovat krevní tlak, bílkovinu v moči a vyloučit riziko Preeklampsie. Ta je ohrožující jak pro těhotnou ženu, tak pro dítě a vyžaduje hospitalizaci a monitoring dítěte.
Asymetrické otoky mohou být příznakem trombózy. V těhotenství je vyšší sklon ke krevní srážlivosti, je proto třeba vyloučit i toto riziko.
Výtok, kvasinky
Velice časté bývají v těhotenství i záněty močových cest. Je proto důležité, jakékoliv problémy (např. pálení, řezání při močení atd.) konzultovat s lékařem, aby nasadil vhodnou léčbu. Bakteriálnímu zánětu totiž napomáhá vyšší obsah cukrů ve sliznicích močových cest v průběhu těhotenství. Neléčený zánět může přejít až k zánětu ledvin. Je proto nutné léčbu neoddalovat. Lékař vybere medikaci, která není v těhotenství kontraindikována. Ženám, které trpí záněty močových cest se nedoporučuje nosit tanga.
Pokud se u těhotné ženy objeví výtok, který svědí, zapáchá, je potřeba ihned kontaktovat lékaře, aby došlo k časnému přeléčení.
Naopak je velice častý hojný výtok v průběhu celého těhotenství, který nesvědí, nezapáchá, bívá čirý nebo mléčně bílý a není nijak nebezpečný. Zvýšený vaginální výtok vzniká vlivem vysoké hladiny progesteronu. Bohužel velice často těhotnou ženu znervozňuje odlišení výtoku od odtoku plodové vody. Je proto dobré nosit intimku a v případě pochybnosti si nechat u lékaře udělat na intimce Temešváryho test, zda se jedná o plodovou vodu (došlo by ke zbarvení do modro-zelena).
I několik týdnů před porodem může dojít k odchodu hlenové zátky. Jedná se o hustý hlen, který může mít příměs krve. Toto Vás nemusí nijak znepokojovat, jen to nahlaště na další kontrole lékaři. Po odchodu hlenové zátky již nenavštěvujte bazény, koupaliště atd. z důvodu zvýšeného rizika infekce. Některé ženě odejde hlenová zátka třeba tři týdny před porodem, některé například den před porodem nebo až s porodními kontrakcemi. Někomu neodejde zátka vůbec.
Zadýchávání
Pocit, že se těhotná nemůže pořádně nadechnout způsobuje růst dělohy, který utlačuje bránici. Pokud se zadýcháváte, zkuste omezit fyzickou aktivitu a odpočinout. Lépe dýchat by se těhotné mělo ke konci porodu, až dítě sestoupí níže do porodních cest.
Poruchy spánku
Během těhotenství se objevuje nejen velká únava, ale také poruchy spánku, a to zejména v prvním a třetím trimestru. Spánek je narušován častým močením, nemožností usnout, nepohodlností spaní s velkým bříškem, křečemi v nohách, ale také "divokými sny". Ve třetím trimestru už mohou být pohyby dítěte natolik silné, že vám narušují spánek.
Žena by se měla snažit, aby spala alespoň 8 hodin denně, ideální je si odpočinout cca 1 hodinu i v průběhu dne.
Od poloviny těhotenství by žena neměla spát na zádech, aby nedocházelo k utlačování dolní duté žíly. Nejlepší je spánek na levém boku. Spát můžete s pomocí kojícího polštáře. Pokud ženu trápí pálení žáhy, může spát ve vyvýšené poloze s více polštáři pod hlavou/zády. Když už je dítě těžké, může při lehu na zádech dojít k náhlé nevolnosti, pouruchou dýchání vlivem ztlačení dolní duté žíly.
Strie
Strie jsou nepříjemným kožním problémem, který těhotenství provází. Jsou to fialové prasklinky na kůži, které se nejčastěji objevují na břiše, prsou, bokách a stehnech. Částečně jim jde předcházet promazáváním kůže 1 až 2krát denně. Velký podíl na vzniku má vedle hormonálních změn také genetika, takže je možné, že i přes časté mazání kůže se Vám strie mohou udělat. Často se udělají až po porodu, je proto dobré s mazáním bříška pokračovat i pár týdnů po porodu. Fialová barva po porodu obvykle vymizí a jizvičky zesvětlají. Nezmizí však už nikdy.
Na mazání proti striím je možné použít speciální oleje a krémy (např. Weleda, kokosový olej, atd.) Obecně postačí cokoliv, co kůži promastí a v těhotenství je dobré používat kosmetiku bez parabenů.
Křeče v nohou
Křeče v nohou se objevují u těhotných obvykle v noci. Někdy jsou křeče natolik silné, že trvá dlouho, než odezní. Určitě je potřeba o tomto problému informovat lékaře, ten může předepsat Hořčík, který často s tímto problémem pomůže. Můžete také popíjet Magnesii. Přes den se snažte nohy dávat do vyvýšené polohy a pokuste se udělat čas na kratší procházku.
Krvácení z dásní
Poměrně časté je také krvácení z dásní, dochází k němu vlivem těhotenských hormonů. Častěji se objevuje u žen trpících těhotenskou cukrovkou. Je proto důležité dvakrát v těhotenství absolvovat zubní prohlídku a problémy konzultovat se zubařem.
Časté močení
Bolest hlavy
Křečové žíly (varixy), hemoroidy
Křečové žíly se mohou objevit nebo zhoršit v průběhu těhotenství. Nejčastěji se objevují na dolních končetinách, objevit se ale mohou i například v okolí pochvy. Vznikají vlivem těhotenských hormonů, kdy se mění tlak v žilních stěnách vlivem progesteronu a útlakem duté žíly dělohou. Krev pak není optimálně odváděna zpět z nohou a dochází k jejímu hromadění a rozšiřování cév. Problémy se zhoršují obvykle ke konci těhotenství. O problému informujte gynekologa. Může předepsat například Detralex, obvykle však již po objevení křečových žil příliš nepomůže. Od bolesti pomohou kompresní punčochy, odpočinek s nohami ve vyvýšené poloze. Těhotná žena s křečovými žílami by se měla vyvarovat dlouhého stání.
Pokud se objeví varixy v okolí pochvy, není potřeba se znepokojovat. Ve většině případu po porodu vymizí. Bývají však v průběhu těhotenství bolestivé, žena cítí tlak, nejčastěji když změní polohu. Je také křečové žíly brát v potaz při nástřihu. Pokud by byly varixy hodně rozsáhlé a velké, mohou být indikací k porodu císařským řezem. Při přirozeném porodu může hrozit prasknutí žíly.
Hemoroidy jsou vlastně křečové žíly, které se objeví v okolí konečníku. Příčina je ve změně tlaku žilních stěn a také problémy způsobuje dutá žíla, která je utlačována rostoucí dělohou. Často se také může objevit krvácení po vykonání potřeby, nebo vyhřeznutí slizničního útvaru. O problému informujte svého gynekologa. Na zklidnění může pomoci gel z dubové kůry. Potíže obvykle vymizí spolu s porodem. Pokud těhotnou ženu trápí hemoroidy, měla by co nejvíce předcházet zácpě, tzn. dostatečně pít, jíst dostatek vlákniny, jogurtů, ovoce a zeleniny.