Lékařské prohlídky v těhotenství

Popíšeme zde povinné prohlídky těhotné ženy i volitelná vyšetření, včetně doporučovaného týdne těhotenství. Nicméně každý lékař může mít své postupy a toto schéma nemusí pro všechny lékaře stoprocentně platit.

Základní přehled, kdy Vás čeká jaké vyšetření, jak roste Vaše miminko a jaké změny můžete očekávat u sebe najdete v sekci Těhotenský kalendář.

Obecně  platí, že zdravotní pojišťovna proplácí všem těhotným 3 ultrazvuková vyšetření během těhotenství - první na potvrzení těhotenství v děloze, druhý cca 20. týden tzv. II. Screening (vyšetření orgánů dítěte) a třetí v cca 30. týdnu, kdy se opět kontrolují orgány dítěte a provádí se přeměření miminka a váhový odhad. Je řada lékařů, kteří provádí ultrazvukové vyšetření častěji, není to však jejich povinnost. Pokud jste nervózní, což je zejména do doby, kdy cítíte pohyby pochopitelné a doktor ultrazvuk udělat nechce, zpravidla máte možnost si ultrazvukovou kontrolu miminka u lékaře zaplatit.

Kontroly u lékaře by měly být do 36. týdne jedenkrát měsíčně a od 37. týdne každý týden. U některých lékařů jsou kontroly častější. Nebo pokud máte nějaké zdravotní potíže, či máte rizikové těhotenství, počítejte, že Vás lékař bude chtít vidět častěji. Od 36. týdne bývá těhotná žena předána do péče porodnice, v níž bude rodit.

Lékaře byste měla kontrolovat ve chvíli, kdy máte jasně pozitivní test (už ne žádné duchy :-)) a objednat se na první kontrolu. Ideální je, objednat se na 7. - 8. týden. Samozřejmě můžete lékaře navštívit i dříve, nicméně existuje pak riziko, že srdeční akce miminka nebude na ultrazvuku ještě vidět a Vy se zbytečně vystavíte stresujícímu čekání do dalšího ultrazvuku. Na ultrazvuku je těhotenství viditelné od výše hladiny hormonu HCG cca 1000. Nicméně závisí také na kvalitě přístroje, tvaru dělohy a umístění embrya.

Pokud začnete špinit, nebo dokonce krvácet, či máte větší bolesti v oblasti podbříšku a břicha, kontaktujte lékaře ihned. Stejně tak, pokud užíváte nějaké léky, vždy se ihned poraďte, jak dále pokračovat, zda léky nevysadit.

První kontrola u gynekologa (cca 8tt)

V těhotenství budete chodit do tzv. těhotenské poradny. Zpravidla Vám budou kontrolovat moč (ponořením lakmusového papírku do vzorku ranní moči, kterou přinesete s sebou, kontroluje se přítomnost cukru a bílkovin), sestřička si zapíše Vaši váhu, změří Vám tlak, zeptá se na obtíže či otázky. Během první návštěvy lékaře v těhotenství s Vámi lékař probere vše, co se týká těhotenství a Vaší anamnézy či předchozích těhotenství, porodů. Dále může následovat cytologické vyšetření (pokud nebylo prováděno v nedávné době), lékař může pohmatem kontrolovat čípek a dělohu.

Dále bude následovat ultrazvukové vyšetření vnitřní sondou, kdy lékař potvrdí, zda je těhotenství v děloze (musí vyloučit mimoděložní těhotenství), zda stáří odpovídá výpočtu podle 1. dne poslední menstruace a zda těhotenství vypadá životaschopně (pravidelný tvar embrya, bez odlučujících se obalů atd.). Primární je, zda bude přítomná srdeční akce ve správném tempu. Nezapomeňte si říct o fotografii. Pravděpodobně Vaše miminko bude zatím vypadat jako malá fazolka.

Sestřička s Vámi naplánuje další kontrolu. Pokud bylo vše v pořádku, další kontrola bude za 30 dní.

Na první nebo druhé návštěvě lékaře, Vás také lékař odešle na první krevní odběr ze žíly, na odběr se chodí ráno na lačno a kontroluje se:

  • krevní skupina a Rh faktor (u Rh negativních těhotných se kontrolují protilátky 3x v průběhu těhotenství)
  • krevní obraz, hladina železa, hemoglobinu, cukru
  • HIV, Syfilis, žloutenka typu B

Sestřička Vám také vystaví žádanku na Prvotrimestrální screening (pokud o něj budete mít zájem, toto vyšetření není povinné). Na odběr krve se chodí cca v 10. týdnu, na ultrazvuk ve 12 - 13 týdnu. Do velkých center je potřeba se objednat cca měsíc dopředu.

Začněte už také přemýšlet, kde byste chtěla rodit, pokud jste z Prahy. V pražských porodnicích se registruje v porodu přesně v 14tt+0.

Pokud má žena zdravotní problémy, či užívá léky a je sledována u specialistů, je třeba toto dále řešit s ohledem na těhotenství.

 

Odběr krve na Prvotrimestrální screening (cca 10tt)

Pokud se rozhodnete jít na screening v 1. trimestru, většina center provádí zlvášť odběr krve (ten bývá kolem 10. týdne gravidity) a zvlášť ultrazvukové vyšetření, které bývá mezi 12. - 14 týdnem těhotenství. Přesná data Vám spočítají přímo při objednání na screening v konkrétním centru.

Pokud jdete na krevní odběr s předstihem, zpravidla ihned po provedení ultrazvukové vyšetření dostanete závěrečnou zprávu s výsledkem screeningu a výpočtem pravděpodobnosti vývojových vad.

 

Druhá poradna u gynekologa (cca 12tt)

Na druhé poradně proběhne klasická kontrola moči, tlaku, váhy. Lékař s Vámi probere Vaši anamnézu a sestřička Vám vypíše těhotenskou průkazku a naplánuje kontroly až do předání do porodnice. Do těhotenské průkazky Vám nyní lékař bude zapisovat výsledky všech odběrů i vyšetření, budou zde všechny podstatné informace o Vašem těhotenství. Noste ji proto vždy s sebou. Budete ji potřebovat už u registrace k porodu. Těhotenskou průkazku si nechají na konci těhotenství v porodnici.

Lékař může, ale nemusí provést ultrazvukové vyšetření, aby zkontroloval miminko. Pokud jej bude provádět, zpravidla už to bude přes bříško.

 

Screening v 1. trimestru (cca 12tt) - NT Screening (Nuchal Translucency)

NT Screening je vyšetření nehrazené zdravotní pojišťovnou, které slouží k odhalení vývojových vad plodu. Musí ho provádět certifikovaní lékaři (pracoviště), proto na toto vyšetření bude zpravidla odeslána na specializované pracoviště (např. ÚPMD, VFN Apolinář, Gennet, Prenatal atd.).

Rozhodnutí, zda půjdete na Screening v 1. trimestru je čistě na Vás, nicméně určitě peníze, které tento screening stojí, stojí určitě za to.

Co je Prvotrimestrální screening?

Screening se skládá z odběru krve ze žíly (cca v 10. týdnu), kde se kontroluje hladina dvou těhotenských hormonů free b-HCG a PAPP-A a ultrazvukového vyšetření v období (11tt+3 - 13tt+6). Ultrazvukové vyšetření se provádí zpravidla přes dutinu břišní. Výsledek ultrazvukového vyšetření dohromady s výsledky krevního odběru a věkem matky zkalkuluje pravděpodobnost Downova syndromu a dalších chromozomálních abnormalit.  Posoudí se také další vývojové abnormality, během tohoto vyšetření lze také stanovit nejpřesnější stáří plodu a stanovit termín porodu. Pokud se termín porodu zjištění při NT Screeningu liší o více než týden od termínu vypočítaného na základě prvního dne poslední menstruace, bude se nadále brát za platný termín z NT Screeningu.

Proč jít na Screening v 1. trimestru?

  • jedná se o neinvazivní kontrolu vývojových vad dítěte
  • u Screeningu v 1. trimestru je pravděpodobnost odhalení vývojových vad vyšší než u Tripple testů prováděných v 16. týdnu (hrazených zdravotní pojišťovnou). NT Screening dokáže odhalit 75 - 80% miminek s Downovým syndromem (celková věrohodnost testu se uvádí kolem 85%). U Tripple testu je detekce DS úspěšná pouze cca u 50 - 60% dětí. Pokud se však zkombinuje výsledek NT Screeningu a tripple testu, věrohodnost testu se zvyšuje na 95% - jedná se o tzv. Kompletní integrovaný test.
  • v případě zjištění vysoké pravděpodobnosti vývojových vad je většinou možné provést odběr choriových klků (namísto odběru plodové vody)
  • provádí se do 13. týdne těhotenství, takže v případě zjištění závažných vývojových vad je možné provést ukončení těhotenství jednodušší cestou (revizí dělohy)
  • Tripple testy vychází u určitého procenta žen falešně pozitivní - v případě, že byl proveden i Screening v 1. trimestru, posuzuje se výsledek dohromady a je možné lépe rozhodnout o dalším postupu během genetické konzultace (nutnost odběru plodové vody, případně ukončení těhotenství).
TEST Falešná pozitivita při 85%ní výtěžnosti Výtěžnosti při 5%ní falešné pozitivitě
Samotný NT Screening (I. trimestr) 3,8 - 6,8% 85%
Samotný Tripple test (II. trimestr) 9,3 - 14% 69%
NT Screening dohromady s Tripple testem 0,8 - 1,2% 94%

Zdroj: https://www.lekari-online.cz/tehotenstvi-porodnictvi/zakroky/vysetreni-nt-biochemicky-screening-v-1-trimestru

 

Jak probíhá NT Screening?

V některých centrech probíhá odběr krve a ultrazvukové vyšetření v jeden den, následně se musí na výsledky Screeningu čekat. Většina center však provede odběr již v 10. týdnu a výsledky Screeningu se dozvíte ihned po ultrazvukovém vyšetření, kdy dostanete výslednou zprávu s konkrétní pravděpodobností vývojových rad. 

Při ultrazvukovém vyšetření se měří tloušťka šíjového projasnění (NT) (měří se nahromadění tekutiny na zátylku dítěte). Hraniční hodnota je 2,5mm, pokud je naměřená hodnota vyšší, může to indikovat vývojovou vadu. Vyšetření nuchálního projasnění není možné provést později než ve 13. týdnu. Pokud je ultrazvukem změřeno větší množství tekutiny, může to znamenat chromozomální vývojovou vadu, nejčastěji Downův syndrom. 

Dále se při ultrazvukovém vyšetření hodnotí přítomnost či nepřítomnost nosní kůstky (NB). Nepřítomnost nosní kůstky může opět signalizovat vývojovou vadu, nejčastěji Downův syndrom.

Ultrazvukem se zároveň zjistí délka miminka od temene ke kostrči (CRL), která by měla nepřesněji určit stáří miminka. Délka plodu by se měla v tomto období pohybovat mezi 4,5 a 8,4cm. Kontroluje se také velikost hlavičky dítěte (BPD). Nejideálnější je ultrazvuk provádět při CRL 6,5cm, 

Na ultrazvuku se kontroluje i správná funkce srdce (nedomykavost trojcípné chlopně srdce). Chromozomální vady bývají často spojeny s vadami srdce. Detailnější kontrola srdce se provádí na II. screeningu ve 20. týdnu, který je povinný a hrazený zdravotní pojišťovnou. Kontroluje se obvykle také počet cév v pupečníku, hodnotí se umístění placenty.

Z odebrané krve se zjišťují hodnoty free b-HCG a těhotenské bílkoviny produkované placentou PAPP-A, v úvahu se bere aktuální váha ženy. Hraniční hodnota pAPP je 0,4 MoM a nižší. 

Výsledné hodnoty se spolu s věkem matky zadají do Sotfwaru, který spočítá výslednou pravděpodobnost.

Doporučujeme vzít tatínka s sebou. Bude mít krásnou příležitost vidět, jak už se Vaše dítě v děloze hýbe.

Kolik stojí NT Screening?

Cena se zpravidla pohybuje kolem 1100Kč, v závislosti na konkrétním centru. Pokud máte v rodině nějakou genetickou nemoc, NT Screening může být proveden bez poplatku. Stejně tak, některá centra, provádějí u svých pacientek, které otěhotněly v centru pomocí IVF Screening zdarma.

Co když vyjde pozitivní NT Screening? 

Pokud je výsledek NT Screeningu nižší než 1:300, je výsledek považován za pozitivní. Neznamená to však, že dítě má 100% ně chromozomální vadu. Výsledek ukazuje pouze na konkrétní pravděpodobnost této vady a je potřebná následná konzultace s genetikem, který doporučí další postup. Zpravidla se doporučuje buď odběr plodové vody nebo choriových klků. Jedná se však o invazivní metody a je třeba brát v úvahu i riziko, které tyto metody přináší. 
Pokud například vyjde riziko Downova syndromu 1:200, znamená to, že 1 z 200 žen

Co je Downův syndrom?

Downův syndrom je chromozomální aberace, která se vyskytuje nejčastěji. Při této vadě je v DNA plodu přítomen nadbytečný 21. chromozom, buňky pak obsahují 47 chromozomů namísto 46. Tato vada vznikne již v době spojení vajíčka se spermií. Děti s Downovým syndromem mentálně zaostávají, nicméně citově nijak nezaostávají, často jsou veselé a šťastné. Problémem je, že se často s Downovým syndromem pojí srdeční vada. Pro Downův syndrom jsou typické zešikmené oči a nižší vzrůst.
 

Třetí poradna u gynekologa (cca 16tt)

Na třetí poradně u Vašeho lékaře proběhne klasická kontrola moči, tlaku, váhy, otoků. Lékař může zkontrolovat miminko ultrazvukem, zda je přítomna srdeční akce. Může pohmatem zkontrolovat čípek, při indikovaném problému může čípek změřit vaginální sondou. 

 

Vyšetření u zubaře (2x během těhotenství)

Těhotná žena by měla absolvovat vyšetření u zubaře dvakrát v průběhu těhotenství, kvůli zvýšenému riziku kazení zubů.

 

Tripple test (cca 16tt)

Mezi 14. a 16. týdnem se provádí tzv. trojitý test (Tripple test), kdy se odebere těhotné ženě krev a analyzují se hodnoty alfa fetoproteinu AFP, lidského choriového gonadotropinu t-HCG a estriolu uE3. 
Zvýšená hodnota AFP může signalizovat rozštěpovou vadu.
Výsledné hodnoty se společně s váhou a věkem matky vloží do softwaru. Ideální je, pokud se výsledek Tripple testu zhodnotí současně s výsledkem NT Screeningu provedeném v 1. trimestru, aby se minimalizovalo riziko falešně pozitivního testu. (cca 5% výsledk; Tripple testu je falešně pozitivních tzn. plod je zdravý, ale test vyšel pozitivní).
Pokud výsledná pravděpodobnost vývojových vad vyjde vyšší než 1:250, výsledek je považován za pozitivní a následuje genetická konzultace s hodnocením dalšího postupu. Zpravidla se při pozitivním výsledku doporučuje odběr plodové vody (Amniocentéza), nicméně vždy je třeba zhodnotit, zda výsledek výrazně nezhoršuje věk matky  nebo například špatně odhadnutý termín porodu a zároveň riziko potratu při odběru plodové vody, které se pohybuje kolem 0,5-1% (tzn. 1:100 - 1:200). Další vyšetření je proto potřeba pečlivě zvážit společně s genetikem.
 
Genetická konzultace se doporučuje matkám starším než 35 let, není šťastné, pokud je jim automaticky doporučován odběr plodové vody. 
 
Někteří lékaři při negativním NT Screeningu již pacientky na Tripple testy neposílají. Tripple test je samozřejmě dobrovolný, žena může test odmítnout.

Amniocentéza (odběr plodové vody)

Amniocentéza je odběr plodové vody a její následné vyšetření k odhalení vrozených vad plodu. Odběr plodové vody absolvuje přibližně každá pátá těhotná žena. Provádí se ve specializovaných gynekologických ambulancích.

Odběr plodové vody se může provést v období 16tt - 22 tt (nejlépe pokud se vyšetření stihne provést do 20 tt), kdy je v děloze největší množství plodové vody (cca 200 ml), takže je minimalizováno riziko poranění plodu. Umělé přerušení těhtenství v případě pozitivního výsledku je totiž dle českých právních norem možné provést do 24. týdne.

Při odběru plodové vody se určí 100%ně pohlaví plodu.

Indikace pro Amniocentézu:
  • abnormální ultrazvukový nález
  • dědičné onemocnění v rodině nebo podezření na onemocnění z předchozích vyšetření těhotené ženy (například Cystická fibróza, Downův syndrom, Edwardsův syndrom, Turnerův syndrom, hemofilii, Klinefelterův syndrom, svalovou dystrofii, spina bifida - neuzavřený páteřní kanál, Anencephalus - vrozená porucha, kdy chybí část nebo celý mozek, dědičné metabolické poruchy atd.)
  • užívání léků nebo vyšetření kontraindikované v těhotenství (například rentgen atd. )
  • vysoký věk matky (dříve se udávalo nad 35 let, nicméně pokud je NT screening negativní, je zbytečné podstupovat odběr plodové vody pouze kvůli věku). Vyšší věk představuje výrazně vyšší pravděpodobnost chromozomálních vývojových vad u plodu.
  • pozitivní NT screening - pokud je NT Screening pozitivní je vhodnější provést Odběr choriových klků (Biopsio choria), než odběr plodové vody. Výhodou této metody je, že získáme buňky plodu již v I. trimestru.
  • pozitivní Tripple test (ideálně posuzovaný dohromady s výsledkem NT Screeningu)
  • předchozí narození dítěte s vývojovou vadou
  • opakované potraty
  • další důvody, které vyplynou s genetické konzultace
Riziko odběru plodové vody
Riziko odběru plodové vody je v možném potratu (pravděpodobnost je 0,5 - 1%), dále infekce plodu, předčasný porod, krvácení. Žena má právo vyšetření odmítnout, pokud nechce podstupovat riziko spojené s odběrem nebo je rozhodnuta těhotenství i přes vývojovou vadu neukončovat. Pokud žen Amniocentézu odmítne, může podstoupit detailní ultrazvukové vyšetření ve 20 týdnu, které by mělo pomoci k odhalení některých vývojových vad, například vady srdce (Echo kardio).
 
Pro matky s Rh negativní krví, kdy dítě může být Rh pozitivní po otci může dojít k tvorbě protilátek proti krvi dítěte (pokud dojde po odběru ke smíchání krve). V tomto případě bývá po vyšetření ženě aplikována injekce imunoglobulinu.
 
K poranění dítěte jehlou by nemělo dojít, odběr je prováděn za stále ultrazvukové kontroly.
 
Jak probíhá odběr plodové vody?
Odběr plodové vody se provádí ambulantně, bez nutnosti hospitalizace. Při odběru je potřeba mít plný močový měchýř, některé ambulance vyžadují, aby žena byla na lačno. Samotný odběr trvá pouze několik minut. Žena se položí na lůžko, ultrazvukem se určí aktuální poloha plodu a pod stálou ultrazvukovou kontrolou se provede vpich tenkou dlouhou jehlou přes břišní stěnu, stěnu dělohy a plodové obaly. Vpich je nebolestivý, srovnatelný s běžným odběrem krve. Některé ženy odběr popisují jako tupou bolest. Jehlou se odebere cca 15 - 20 ml plodové vody, která je odeslána na laboratoře na vyšetření. Plodová voda se brzy v děloze doplní cca za 2 - 3 hodiny.
V plodové vodě jsou obsaženy buňky plodu, které se odeberou, speciálně se kultivují a dále s v nich zkoumá DNA plodu, neboli počet chromozomů, jejich tvar a umístění, určí se pohlaví a zkontroluje karyotyp - tzv. cytogenetické vyšetření. Výsledky bývají k dispozici za 2 - 4 týdny. Výsledky metabolických poruch mohou trvat 6 - 8 týdnů.
Dále se z plodové vody provádí biochemické vyšetření - sledují se biochemické markery tj. hladiny Acetylcholinesterázy (AChE), Alfafetoproteinu (AFP), Gama-glutamyltransferázy (GMT). Zvýšená hladina GMT může signalizovat cystickou fibrózu, podle hladin AChE, AFP je možné odhalit rozštěpové vady neurální trubice, břišní stěny atd. Část výsledků může být známa již do týdne - metodou FISH. Jedná se o nejčastější chromozomální vady.
 
Po odběru plodové vody zůstavá žena 30 - 60 minut v čekárně. Při vyšetření nebo i po něm může žena pociťovat slabé křeče v děloze. Následuje 24 přísný klidový režim v domácím prostředí, ideální je být s doproved, který zajistí odvoz autem. V následujících dnech je doporučován režim, kdy se žena vyvaruje zvýšené fyzické aktivity, zvedání těžkých břemen, sex atd. Pracovní neschopnost bývá cca na jeden týden.
 
Pokud je výsledek odběru pozitivní a vývojová vada se potvrdí, je ženě nabídnuto ukončení těhotenství. Z tohoto důvodu je dobré podstoupit Amniocentézu co nejdříve, aby se ukončení těhotenství stihlo co nejdříve. I tak, je rozhodnutí, zda těhotenství ukončení pro ženu i partnera nesmírně těžké a bolestivé. V této době totiž je těhotenství na ženě už zřetelně patrné, žena už cítí pohyby dítěte a prožila si polovinu těhotenství.
 

Čtvrtá poradna u gynekologa (cca 20tt)

Na čtvrté poradně u Vašeho lékaře proběhne klasická kontrola moči, tlaku, váhy, otoků. Lékař může zkontrolovat miminko ultrazvukem, zda je přítomna srdeční akce. Může pohmatem zkontrolovat čípek, při indikovaném problému může čípek změřit vaginální sondou. 

 

Screening ve II. trimestru neboli ultrazvuk ve 20. týdnu (cca 20tt) - VELKÝ ULTRAZVUK

Jedná se o screeningové vyšetření, neboli genetický ultrazvuk, který je pro těhotené ženy hrazený zdravotní pojišťovnou, provádí se mezi 19tt až 22tt. Z pohledu správné morfologie plodu se jedná o nejdůležitější vyšetření. Plod v tomto týdnu měří cca 20 cm (oproti 6-7 cm v době NT Screeningu).

Jedná se o podrobný ultrazvuk, který kontroluje mozek a jeho struktury, profil hlavičky, obličej, očnice, nosní kůstku, detail horního rtu (pro vyloučení rozštěpu), srdce (kontrola komor, cév), páteř, horní i dolní končetiny, plíce, bránice, žaludek, játra, ledviny, střeva, uložení močového měchýře v pánvi. U ledvin a srdce se hodnotí i jejich správná funkce. Cílem je vyloučit abnormality a vrozené orgánové vady plodu. Lékař dále hodnotí uložení placenty, stav a množství plodové vody, cévy v pupečníku. Lékař změří plodu průměr a obvod hlavičky (BPD, HC), obvod bříška (AC), délku stehenní kosti (FL), délku pažní kosti (HL), odhadne stáří, velikost plodu a správný růst.

Celkové vyšetření trvá cca 15-30 minut, na závěr by Vám měl lékař dát zprávy z vyšetření, kde Vám vysvětlí výsledky ultrazvukového vyšetření.

V tomto týdnu se také dá většinou značně spolehlivě určit pohlaví dítěte. Většina pracovišť Vám z vyšetření udělá také fotografii dítěte. Určitě je dobré vzít tatínka s sebou, je to velký zážitek pro oba. Plod už v tomto týdnu vypadá jako opravdové miminko. V některých pracovištích, Vám na chvíli přepnou zobrazení do 3D nebo 4D, takže budete moci vidět i podobu miminka.

Pokud je k tomu indikace, těhotná žena může být odeslána ve 20. týdnu na specialiozované ultrazvukové vyšetření srdce plodu (Echokardiologické vyšetření), které provádí na speciálních pracovištích dětský kardiolog. Cílem je odhalit vrozené srdeční vady.

Poznámka: Během prvním 20 týdnů těhotenství má dítě nohy skrčené, proto se jeho délka (CRL) měří od hlavičky ke kostrči. Od 20. týdne už se udává délka dítěte od hlavy k patě.
 

Pátá poradna u gynekologa (cca 24tt)

Na páté poradně u Vašeho lékaře proběhne klasická kontrola moči, tlaku, váhy, otoků. Lékař může zkontrolovat miminko ultrazvukem. Může pohmatem zkontrolovat čípek, při indikovaném problému může čípek změřit vaginální sondou. Dostanete žádanku na vyšetření OGTT - těhotenské cukrovky, které se provádí v 24tt - 28tt.

 

Glukózový toleranční test - test těhotenské cukrovky (24tt - 28tt) - OGTT

Orální glukózový toleranční test je pložné testování těhotných (test je dobrovolný), hrazený zdravotní pojišťovnou. Cílem je detekovat těhotenskou cukrovku. Jedná se o vypití roztoku s hroznovým cukrem a následné sledování z krve a moče, jak se tělo s touto zátěží vyrovnalo a jak rychle dokázalo cukr zpracovat.

Pokud má žena v rodině cukrovku I. nebo II. typu, či žena měla těhotenskou cukrovku v předchozím těhotenství, nebo v rámci odběru krve v prvním trimestru byl zjištěn zvýšený cukr, může být těhotná žena na OGTT odeslána i v dřívějším týdnu těhotenství. Další rizikovou skupinou jsou obézní ženy (BMI vyšší než 30), ženy které v předchozím těhotenství porodily děti větší než 4kg, nebo porodily mrtvé dítě.

Samotný průběh vyšetření se mezi jednotlivými pracovišti liší, někde jsou dva odběry krve, někde tři. Někde pouze píchají do prstu, jinde berou krev z žíly. Někde Vám roztok udělají do Vašeho čaje a dovolí vám během dvou hodin pít vodu, jinde Vám roztok připraví do vody a pít Vám nedovolí. Někde Vám dokonce dovolí v mezičase z čekárny odejít, většinou je to však zakázáno, aby Vás mohli kontrolovat, zda je Vám dobře. Fyzická aktivita, i pomalá chůze mohou výsledek testu ovlivnit. Popíšeme tedy nejčastější postup, je možné, že Váš bude trochu jiný.

Jak probíhá test na těhotenskou cukrovku?

Vyšetření provádí specializovaná pracoviště, kam žena přijde ve 24tt - 28tt, ráno nalačno s ranní močí a žádankou od gynekologa. Večer před vyšetřením je doporučené sníst pouze lehkou večeři a vyvarovat se sladkým jídlům. Vyšetření by tak mohlo být zkreslené.

Sestřička ženě odebere krev z žíly ráno nalačno, pokud je hladina cukru do 5,5mmol/l dá ženě vypít glukózový roztok - rozmíchá prášek ve vodě, chutná podobně jako hodně sladká citrónová šťáva. Roztoku bývá 250 ml, obsahuje 75g glukózy, měl by se vypít během 5 - 10 minut. Poté si žena sedne do čekárny a čeká. Doporučujeme vzít knížku, časopis atd. Po dvou hodinách ženě naberou krev znovu a ta můžete odejít domů a konečně se napít a najíst (někde bývá i třetí odběr po jedné hodině od vypití roztoku, žena má tak celkem 3 odběry namísto dvou. U odběru po hodině je hranice 8,8 mmol/l). Vyšetření je to pro těhotnou trochu náročné. Musí být nalačno, což často žaludku nedělá dobře, navíc glukózový roztok není žádná delikatesa. Ale většině těhotných se daří žaludek udržet na svém místě a test zvládnou.

Výsledky většinou bývají odesílány do několika dní  gynekologovi.

POZOR: Test by neměl být prováděn při nemoci (chřipka, nachlazení atd.)

Co dělat, když je test na cukrovku pozitivní?

Pokud Vám vyjde ráno na lačno, před vypitím roztoku, cukr zvýšený (vyšší než 5,6 mmol/l), bude test odložen a bude se testovat jiný den, zda to nebyla jen dietní chyba. V takovém případě by Vás totiž nechtěli vystavovat zátěži, kterou glukózový roztok představuje. Pokud i při dalším testu bude hodnota na lačno vyšší než 5,6 mmol/l, bude ženě automaticky diagnostikování těhotenská cukrovka a OGTT se již nebude provádět.

Pokud Vám vyjde test pozitivní tj. 2 hodiny po vypití glukózového roztoku (hladina cukru vyšší než 7,7 mmol/l) odešlou ženu do diabetologické poradny, kde jí vysvětlí dietu, která by měla zajistit, aby těhotenská cukrovka neměla na miminko negativní vliv. Bude to pro ženu pravděpodobně znamenat i píchání do prstu několikrát denně a hlídání ketonů. V diabetologické poradně také ženě pravidelně kontrolují hladinu cukru v krvi i v moči.

U žen se špatnou glukózovou tolerancí je hladina cukru v krve 2 hodiny po vypití roztoku 7,1 - 11, 1 mmol/l, u diabetes je hladina cukru vyšší než 11,1 mmol/l.

V případě, že hladina cukru 2 hodiny po vypití roztoku bude vyšší než 11,1 mmol/l (tj. diagnostikován Diabetes mellitus), čeká ženu píchání inzulinu. Žena pak navštěvuje rizikovou těhotenskou poradnu, kde častěji provádí ultrazvukové kontroly, kontrolují správný růst dítěte, množství plodové vody a případně i průtoky pupečníkem.

Pokud má žena cukr v moči, ale z krve nebyl prokázán, o těhotenskou cukrovku se nejedná. Nicméně cukr v moči vyžaduje vyšetření hladiny cukru v krvi ženy na lačno.

Dieta při těhotenské cukrovce znamená jíst malé porce vícekrát denně, vypustit cukr (sladká jídla), omezit příjem sacharidů na 250g denně, jíst hodně zeleniny. Důležitý je také pravidelný pohyb a vyvarovat se stresu.

Výše hladiny cukru v krvi nevypovídá nic o tom, zda ženě postačí pouze dieta, nebo zda bude muset injekčně podávat inzulin. I žena s hraničními hodnotami může dospět k píchání inzulinu.

Pokud žena s těhotenskou cukrovkou neporodí samovolně do 40tt, bývá zpravidla porod vyvolán.

Pokud má žena těhotenskou cukrovku v prvním těhotenství, je velká pravděpodobnost, že se objevují i v těhotenství druhém (dokonce se objevuje zpravidla dříve).

Těhotenská cukrovka není nijak závislá na množství sladkého, které těhotná žena v těhotensvtí snědla. I kdyby nejedla cukr žádný po celé těhotenství, těhotenská cukrovka by se rozvinula, pokud jsou k tomu predispozice.

Co je těhotenská cukrovka (gestační diabetes)?

Gestační diabetes je typ cukrovky, který se objevuje u těhotných (cca u 4% těhotných žen), je vyvolán hormonálně a zpravidla se objevuje až ve druhé polovině těhotenství (vlivem postupného růstu těhotenských hormonů). Jedná se o metabolickou poruchu cukrů, která se projevuje zvýšenou hladinou cukrů v krvi. Dobrou zprávou je, že po porodu, lépe řečeno po odloučení placenty, těhotenská cukrovka sama vymizí (nejpozději do konce šestinedělí). Je tu ovšem riziko, že se časem může objevit cukrovka II. typu.

Těhotenská cukrovka zpravidla nemá žádné příznaky. V některých případech ženy sledují zvýšenou žízeň (vyšší cukr dehydratuje), časté močení, či cukr v moči.

Výrazně větší riziko pro vznik těhotenské cukrovky představuje vyšší věk ženy.

Cukrovka znamená, že slinivka břišní neprodukuje dostatečné množství inzulinu potřebného ke zpracování cukru. Cukr pak přechází ve velkém množství do těla plodu, kde vyvolává zvýšenou produkci inzulinu, čímž způsobuje, že plod rychleji roste, jeho orgány však nejsou dostatečně zralé. Velká miminka však nejsou jediným rizikem těhotenské cukrovky. Další rizika těhotenské cukrovky pro plod jsou:

  • komplikovanější porod (často císařským řezem) vzhledem k větší hmotnosti dítěte
  • hypoglykemie dítěte po porodu - slinivka břišní je zvyklá produkovat zvýšené množství inzulinu, což snižuje hladinu cukru v krvi pod potřebnou hranici. Dítě bez podání výživy hrozí křeče a poruchy vědomí.
  • horší průběh novorozenecké žloutenky
  • problémy s dýcháním po porodu, poruchy srdečního rytmu
  • riziko umrtí plodu v děloze - riziko stoupá s blížícím se termínem porodu, proto se ženám se špatně kompenzovanou cukrovkou nepovoluje přenášet.

Tato rizika platí pro těhotenskou cukrovku, která není léčena. Pokud žena dodržuje dietu, je pravidelně sledována, tak jsou rizika eliminována.

Podrobné informace o těhotenské cukrovce najdete zde www.tehotenskacurkovka.cz

 

Šestá poradna u gynekologa (cca 28tt)

Na šesté poradně u Vašeho lékaře proběhne klasická kontrola moči, tlaku, váhy, otoků. Lékař může zkontrolovat miminko ultrazvukem, podívá se, jakou má miminko polohu, i když na finální polohu je ještě čas. Lékař může pohmatem zkontrolovat čípek, při indikovaném problému může čípek změřit vaginální sondou.

 

Vyšetření u praktického lékaře včetně EKG

Během těhotenství by každá těhotná žena měla absolvovat vyšetření u svého praktického lékaře, včetně záznamu EKG, který předá v porodnici při předání do její péče.

 

Screening ve III. trimestru - ultrazvuk 30. týdne (cca 30tt)

Jedná se o třetí screening v průběhu těhotenství, provádí ve 30tt - 32tt. Cílem tohoto ultrazvuku je zhodnocení správného růstu plodu a odhadu jeho velikosti, kontrola uložení a stavu placenty, množství plodové vody. Při biometrii plodu se lékař zaměřuje i na správnou velikost orgánů. Někdy se kontrolují i průtoky pupečníkem. Ve 30tt plod váží cca 1300g, ve 32tt je to už cca 1700g.

 

Sedmá poradna u gynekologa (cca 32tt) - následují poradny 1x za 2-3 týdny

Na sedmé poradně u Vašeho lékaře proběhne klasická kontrola moči, tlaku, váhy, otoků. Lékař může zkontrolovat miminko ultrazvukem, podívá se, jakou má miminko polohu, i když poloha ještě nemusí být finální. Lékař může pohmatem zkontrolovat čípek, při indikovaném problému může čípek změřit vaginální sondou.

Po 30. týdnu se provádí druhý krevní odběr v těhotenství, provádí se opět ze žíly, na odběr se chodí ráno na lačno a kontroluje se:

  • Rh faktor (u Rh negativních těhotných se kontrolují protilátky 3x v průběhu těhotenství)
  • krevní obraz, hladina železa, hemoglobinu, cukru
  • HIV, Syfilis, žloutenka typu B

Poševní stěr na Streptokoka skupiny B - je potřeba provést před porodem (v 35tt - 38tt). Buď jej provede gynekolog, nebo až porodnice. Streptokok skupiny B je bakterie běžně se vyskytující v trávicím traktu. Pokud se bakterie dostane do pochvy těhotné ženy (vyskytují se téměř u 30% těhotných žen), může v době porodu představovat nebezpeční pro miminko při přirozeném porodu. Provádí se proto vyšetření všch těhotných, v případně pozitivního výsledku jsou před porodem a během porodu ženě podávána nitrožilně antibiotika. Pokud je velká časová prodleva mezi odtokem plodové vody a samotným porodem, dochází zpravidla k urychlení porodu lékaři.

Riziko pro miminko, pokud ženě nejsou podána antibiotika - sepse, meningitida, zápal plic s úmrtností, pokud nejsou léčena včas. Vyšetření se provádí stěrem z pochvy a následnou kultivací. Výsledek je zapsán do těhotenské průkazky.

 

Vyšetření u zubaře (2x během těhotenství)

Těhotná žena by měla absolvovat vyšetření u zubaře dvakrát v průběhu těhotenství, kvůli zvýšenému riziku kazení zubů.

 

Předání do péče porodnice - cca od 36tt - následují prohlídky v porodnici každý týden

Gynekolog může předat ženu do porodnice od 35tt, do porodu. Pokud má v ordinace CTG (monitor), může ženu ošetřovat až do termínu porodu.

V porodnici probíhá kontrola velice podobně jako u gynekologa - kontroluje se váha, tlak, moč (cukr, bílkovina), otoky, pohyby. Může se kontrolovat tuhost a délka čípku, pohmatem nebo ultrazvukem kontrolovat polohu miminka. V 36tt má miminko již zpravidla svoji finální polohu. K dalšímu přetočení má již pouze málo prostoru, i když možnost existuje až do samého porodu.

Pokud je plod uložen koncem pánevním (KP), lékař s ženou prodiskutuje možnost rodit císařským řezem.

Možnost rodit císařským řezem se diskutuje i se ženami, které již v minulosti císařským řezem rodily. Zároveň se jim kontroluje tloušťka jizvy po císařském řezu.

 

Prohlídka v porodnici 37tt

V porodnici probíhá kontrola velice podobně jako u gynekologa - kontroluje se váha, tlak, moč (cukr, bílkovina), otoky, pohyby. Může se kontrolovat tuhost a délka čípku, pohmatem nebo ultrazvukem kontrolovat polohu miminka.

 

Prohlídka v porodnici 38tt

V porodnici probíhá kontrola velice podobně jako u gynekologa - kontroluje se váha, tlak, moč (cukr, bílkovina), otoky, pohyby. Může se kontrolovat tuhost a délka čípku, pohmatem nebo ultrazvukem kontrolovat polohu miminka.

Od 38tt se ženě tzv. natáčí monitor (CTG) - kardiotokograf, podle kterého lékař nebo porodní asistentka pozná, jak se miminku v děloze daří. Žena si lehne (nebo sedne), sestřička jí připne na břicho dva pásy, pod které umísní sondy do místa, kde je nejblíže srdce miminka a druhou na vrch dělohy a nahrává cca 20 - 30 minutový záznam. Na papíře se zaznamenává srdeční aktivita miminka (tep - horní křivka), jeho pohyby (čárky uprostřed) a děložní kontrakce (dolní křivka). Lékař následně kontroluje ze záznamu, zda je tep miminka v pořádku (110 - 160 tepů za minutu), jak srdeční aktivita reaguje na pohyb či případné kontrakce (měla by se zvedat, nikoliv snižovat) a dále se kontroluje síla a frekvence děložních kontrakcí. Pokud by například miminko mělo uzel na pupečníku, nebo pupeční šňůru kolem krku, a způsobovalo to miminku problémy, CTG by to ukázal (např. poklesem tepové frekvence až po vrcholu kontrakce - znamená to, že miminko nemá při kontrakci dostatek kyslíku). Na CTG vyšetření je potřeba, aby miminko nespalo a bylo co nejvíce v pohybu. Je proto dobré si sebou vzít pití, něco sladkého. Pokud miminko spí, sestřička se ho bude snažit probudit, nebo se záznam bude natáčet opakovaně.

 

Prohlídka v porodnici 39tt

V porodnici probíhá kontrola velice podobně jako u gynekologa - kontroluje se váha, tlak, moč (cukr, bílkovina), otoky, pohyby. Může se kontrolovat tuhost a délka čípku, pohmatem nebo ultrazvukem kontrolovat polohu miminka. Provede se CTG.

 

Prohlídka v porodnici 40tt

V porodnici probíhá kontrola velice podobně jako u gynekologa - kontroluje se váha, tlak, moč (cukr, bílkovina), otoky, pohyby. Může se kontrolovat tuhost a délka čípku, pohmatem nebo ultrazvukem kontrolovat polohu miminka. Provede se CTG.

 

Přenášení

Pokud se miminko nenarodí do termínu porodu, následují kontroly ob den včetně natáčení monitoru (CTG).


Diskusní téma: Prohlídky a vyšetření v těhotenství

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.