Molární těhotenství

Molární těhotenství (Mola Hydatidosa), neboli nádor placenty se vyskytuje u 1 z 2000 porodů (www.porodnice.cz/jsem-tehotna-nemocna/onemocneni/plodu/mola-hydatidosa). Jedná se o těhotenství, kdy trofoblast nadměrně roste a začne se měnit na cystické útvary (puchýřky), spojené tenkými můstky tkáně připomínajícími hrozen. Trofoblast je embryonální tkáň, která vzniká 7. den těhotenství na povrchu oplodněného vajíčka a z které se následně vyvine placenta. Vzniklé cysty se stále dělí a mola může vyplnit celou dutinu děložní. 

  • ČÁSTEČNÁ MOLA (Mola Hydatidosa Partialis) - vzniká oplozením vajíčka dvěma spermiemi. Mola postihuje pouze část placenty, takže embryo se může ještě dále vyvíjet. Zhoubné bujení placenty vede zpravidla k samovolnému potratu. Pravděpodobnost vzniku karcinomu je 0%.
  • ÚPLNÁ MOLA (Mola Hydatidosa Kompleta) - vzniká oplozením vajíčka jednou spermií, kdy vajíčko před oplozením ztratilo všechny své mateřské chromozomy. Plod se tedy nemůže dále vyvíjet a pouze nadměrně roste. Placenta pakk vzplní celou dutinu děložní. Pravděpodobnost vzniku karcinomu je 5%.
  • INVAZIVNÍ MOLA (Mola Proliferans) - většinou jde o úplnou molu, kdy trofoblast prorůstá stěnou dělohy a má nádorový charakter. Pravděpodobnost vzniku karcinomu je 20%. 

PŘÍZNAKY MOLY

Žena pociťuje běžné těhotenské příznaky. Navíc však nejčastěji kolem 10. týdne těhotenství začne slabě krvácet. Někdy s krví odchází i puchýřky. Na ultrazvuku vypadá děloha jako by v ní byly sněhové vločky. Děloha je více zvětšená než u normálního těhoteství. HCG je v případě molárního těhotenství vysoké a po potratu/revizi klesá velmi pozvolna. Mola se prokáže histologicky.

JAK PROBÍHÁ MOLÁRNÍ TĚHOTENSTVÍ

Mola bývá obvykle samovolně potracena. Je však potřeba provést revizi dutiny děložní. Revize musí být velice jemná, jelikož stěny dělohy jsou ztenčené. 

Žena, která měla molu nastupuje na dlouhodobé sledování, protože v malém procentě případů může dojít ke zhoubnému bujení trofoblastické tkáně (CHORIOKARCINOM). Při sledování se provádí odběry HCG, nejdříve týdne, když klesne HCG na 0, tak poté jednou za měsíc (3x), následně po 3 měsících (3-5x).

Komplexní péči o pacientky s molou zajišťuje v České Republice Centrum pro trofoblastickou nemoc při ÚPMD Podolí (CTN) (zakladatelem centra byl do. MUDr. Miloš Zavadil, DrSc.) www.upmd.cz. Všechny ženy léčené v CTN pro trofoblastickou nemoc, včetně choriokarcinomu, které chtěly otěhotnět, porodily zdravé děti. 

RIZIKOVÉ FAKTORY pro molární těhotenství

  •  pravděpodobnost moly stoupá s vyšším věkem matky
  •  vyšší riziko moly je po předchozím prodělání molárního těhotenství

OTĚHOTNÉNÍ PO MOLÁRNÍM TĚHOTENSTVÍ

  •  u částečné moly se doporučuje roční pauza před dalším těhotenstvím.
  •  u úplné moly je potřeba pauza dvouletá.

 

Související články:

Co dělat po potratu


Diskusní téma: Molární těhotenství

Datum: 21.01.2016

Vložil: Markéta

Titulek: Částečná mola

Dobrý den,

prodělala jsem částečnou molu. ale od konce října jsem na nulovém HCG. Všude slyším, že pauza od nulového HCG do dalšího otěhotnění stačí půl roku, vy zde píšete rok. Myslíte, že je potřeba čekat celý rok od nulového HCG, když nemám žádné problémy...HCG klesalo velmi rychle. Je mi 29 let.

Děkuji moc za odpověď,

Markéta

—————