Jak funguje ženské tělo

Po narození ženy, obsahuje vaječník asi 1,5 milionu folikulů, neboli měchýřků, v nichž jsou uležena vajíčka. Během života ženy, jen některé z těchto folikulů dozrají a jsou schopné oplodnění. Zbylé folikuly pak zanikají. Folikuly produkují potřebné hormony estrogeny a progesterony, které řídí nejenom menstruační cyklus ženy a těhotenství (například řada žen pozoruje v závislosti na menstruačním cyklu i další změny jako je zvýšená chuť k jídlu a zvýšení podrážděnosti s příchodem menstruace, zvýšená chuť na sex v období ovulace, zhoršený stav pleti v období menstruace atd.)

Jak funguje menstruační cyklus

Prvním dnem cyklu je označován první den menstruace - 1DC. Menstruační cyklus je řízen hormony ženského těla, ty způsobí příchod menstruace, zrání vajíčka v Graafově folikulu, prasknutí folikulu a příchod další menstruace. 

Menstruační cyklus má dvě fáze:

FOLIKULÁRNÍ FÁZE

Folikulární fáze od 1DC do ovulace. Tato fáze je řízena hormony estrogeny produkovanými ve folikulech). Folikulární fáze může být různě dlouhá, nejčastějí bývá kolem 14ti dní, ale může být i kratší, nebo naopak trvat třeba 60 dní. Důležité jé, aby během folikulární fáze stihla narůst optimálně vysoká sliznice v děloze. 

LUTEÁLNÍ FÁZE

Luteální fáze od ovulace do začátku další menstruace. V této fázi jsou produkovány hormony ze skupiny gestagenů, zejména progesteron. Luteální fáze by měla být ideálně dlouhá alespoň 10 dní, ideálně 12-16 dní, aby mělo embryo dostatek času na zahnízdění v děloze. Pokud je tato fáze kratší, lze progesteron dodat do těla léky (např. Utrogestan - globule, které se zavádí vaginálně, Duphaston - orální užití tabletek, Crinone - vaginální gel). 

Asi 60 dní před menstruačním cyklem se vyčlení skupinka folikulů, které se stanou cytlivé k ženským hormonům - LH, FSH a začnou dozrávat. Pouze jeden z nich se stane dominantním folikulem a ostatní zanikají. V případě dvojvaječných dvojčat zůstanou dominantní dva folikuly. V dominantním folikulu probíhá produkce estrogenu. Když jeho produkce dosáhne konkrétní výše, dojde k vyplavení hormonu LH, kteý spouští ovulaci. K ovaluaci dojde cca za 18 hodin. Na LH hormon reagují ovulační testy sloužící k detekci ovulace. Ovulace představuje prasknutí folikulu a vyplavení vajíčka do vejcovodu, které pokračuje dále do dělohy (vajíčko je velké cca 0,5 mm). V případě otěhotnění je v tuto chvíli vajíčko oplodněno spermií. Z prasklého folikulu vzniká následně žluté tělísko, které produkuje progesteron a má omezenou životnost 10 - 14 dní. Pokud nedojde o oplodnění vajíčka, žluté tělísko zaniká, tím klesá progesteron a toto spouští menstruaci. 

Není pravdou, že ovulace je v polovině cyklu ženy. Toto platí pouze, pokud má žena 28 denní cyklus a ovulaci má 14tý den, což je sice poměrné časté, ale rozhodně to neplatí pro většinu žen. 

Nepravidelný mentstruační cyklus

Je také možné, že má žena cyklus nepravidelný a každý cyklus je jinak dlouhý. Pokud toto ženě nevyhovuje, obzvláště při plánovaném početí je to "nepraktické", je dobré toto řešit s lékařem. Ten zpravidla udělaá hormonální profil, aby zkontroloval, zda jsou hormony v rovnováze (dělá se cca 3 dny po menstruaci, progesteron se kontroluje odběrem v luteální fázi). Dále lékař může ultrazvukem zkontrolovat růst folikulů a zda probíhá ovulace. Žena může nepravidelný menstruační cyklus zkusit řešit přírodní cestou pomocí bylinných přípravků (Femigard, Gynex, Pupalka atd.) nebo cvičením Ludmily Mojžíšové. 

Anovulační cyklus

Anovulačním cyklem nazýváme cyklus, kdy nedojde k uvolnění vajíčka. Toto může občas nastat u každé ženy bez zjevné příčiny. Problém je, pokud se anovulační cykly opakují, pak je potřeba s lékařem najít příčinu (například PCO).