Příprava na těhotenství

Pokud pár plánujete otěhotnění, je nejlepší, pokud výrobě miminka nechá co nejvíce volný průběh. Jedinou věc, na kterou je třeba pamatovat, je užívání kyseliny listové alespoň 3 měsíce před otěhotněním. Je možné ji zakoupit v lékárně samostatně (stojí do 50 Kč), nebo ji koupit již naštěpenou v rámci multivitamínu pro těhotné (Femibion). Užívání vitamínů pro těhotné před otěhotněním není potřeba, pokud má žena vyváženou stravu. 

Vyvážená strava je v době otěhotnění důležitá, je dobré ji upravit, pokud běžně neholdujete zdravému životnímu stylu již pár měsíců před plánovaným početím. Pro vývoj plodu je rozhodujících prvních pár týdnů, kdy se vytváří základy nervové soustavy. 

Vyhýbejte se potravinám, které mohou teoreticky obsahovat Listeriózu, Salmonelózu, Toxoplazmózu(např. nedostatečně tepelně upravené maso, vejce, výrobky z nepasterizovaného mléka). Minimalizujte alkohol, omezte kávu a konzumaci velkých mořských ryb. Jezte potraviny co nejčerstvější s co nejmenším podílem konzervantů, aromat a barviv.  

Potraviny s pozitivním vlivem na plodnost

 

Cereálie

Cereálie obsahují velké množství vitamínu B a E, které jsou potřebné pro buněčnou reprodukci a hormonální rovnováhu.

Med

Med je bohatý na minerály a aminokyseliny, podporuje ženské pohlavní orgány a stimuluje správnou funkci vaječníků.

Plnotučné mléčné výrobky

Bylo prokázáno, že ženy, které konzumují plnotučné mléčné výrobky mají mensší problémy s plodností.

Oříšky, olej

Oříšky a oleje (vlašské ořechy, para ořechy, mandle) obsahují vysoký podíl vitamínu E. Stejně tak slutečnicová a dýňová semínka.

Ovoce

Ovoce je prospěšné díky obsahu vitamínu C

Listová zelenina

Listová želenina (salát, špenát, brokolice, lusky, paprika, chřest, rajčata) mají vysoký obsah kyseliny listové. Ta má pozitivní vliv na pohlavní buňky a snižuje pravděpodobnost vývojových vad plodu.