Potrat bez revize, revize dělohy

Pokud lékař diagnostikuje potrat, mohou nastat tři situace:

POTRAT BEZ REVIZE 

Neboli čeká se, zda se děloha vyčistí sama. Po spontánním potratu zpravidla krvácení, která by mělo plodové vejce vypudit. Žena pociťuje děložní stahy a krvácení bývá silnější než při klasické mensturaci. Pokud se jednalo o těhotenství ve vyšším týdnu, z těla mohou odejít větší krevní sraženiny. Je třeba hlídat, aby krvácení nebylo příliš silné, stejně tak bolesti a zda se nedostavuje zvýšená teplota, která by signalizovala zánět. Jakékoliv pochybnosti je nutné konzultovat s lékařem. Po ukončení krvácení je potřeba ultrazvukem zkontrolovat, zda v děloze nebo v děložním hrdle nezbyly zbytky plodových obalů. Je také dobré provést kontrolní odběr krve, aby se zkontrolovalo, že HCG kleslo na 0. Tato varianta je samozřejmě pro tělo nepřirozenější, aplikovatelná je však pouze na část spontánních potratů. Při zamlklém těhotenství se přistupuje k revizi dělohy. 

POTRAT BEZ REVIZE S LÉKY NA  PODPORU DĚLOŽNÍCH STAHÚ

Tato metoda se používá spíše v zahraničí, kde se obecně spíše doporučuje samovolný potrat bez kyretáže. Žena dostane injekce, které podporují děložní stahy, aby bylo plodové vejce vypuzeno. Následný průběh je pak stejný jako u první varianty.

REVIZE DĚLOHY (KYRETÁŽ)

V převážné většine případů se při potratu přistupuje k revizi dělohy tzv. kyretáži. V krátké celkové narkóze lékaři odsají obsah dělohy a zbytky jsou odstraněny ("vyškrabány") kyretou.

POROVNÁNÍ SAMOVOLNÉHO POTRATU A POTRATU S REVIZÍ DĚLOHY

Uvedeme zde porovnání samovolného potratu a potratu s vyčištěním dělohy. Obě varianty mají své výhody a nevýhody:

PRÚBĚH POTRATU

 - výhodou revize je, že se jedná o rychlé řešení, zákrok trvá cca 10 minut, následné krvácení je slabé, bolesti jsou malé.

 - nevýhodou samovolného potratu je, že může trvat i několik dní, bolesti bývají velké a krvácení bývá také velmi silné. 

RIZIKO ZÁNĚTU

 - výhodou revize je velmi malé riziko zánětu

 - nevýhodou samovolného potratu je, že mohou v děloze nebo děložním hrdle zůstat zbytky plodového vejce nebo obalů, které mohou způsobit zánět. Proto je nezbytná následná kontrola ultrazvukem. Je zde riziko, že nakonec bude revize stejně potřeba.

 - nevýhodou revize je, že ačkoliv je anestezie velmi krátká cca 10-15 minut, stále se jedná o celkovou anestezii, která je jistou zátěží pro tělo.

DALŠÍ TĚHOTENSTVÍ

 - výhodou samovolného potratu je, že je pro tělo přirozenější. Děloha není vyškrabána, tudíž zde není riziko vzniku anomálií, protrhnutí dělohy atd., i když se jedná o ojedinělé a velmi vzácné případy. Také z pohledu dalšího těhotenství je logicky nutná pauza do dalšího otěhotnění u samovolného potratu kratší. 

PSYCHIKA

- z pohledu psychiky je těžké říct, která varianta je lepší, zda rychlé ukončení trápení díky revizi, ale za to poněkud depresivní pobyt v nemocnici, nebo varianta bolestivější, delší avšak v domácích podmínkách. Každá žena bude toto vnímat jinak. 

JAK PROBÍHÁ REVIZE DĚLOHY

Revize dělohy je zákrok v celkové narkóze, kdy dojde k odsátí obsahu dělohy a vyškrabání kyretou. Uvedeme zde konkrétní případ, jak probíhá revize dělohy v ÚPMD Podolí.

Nejprve je potřeba navštívit gynekologickou ambulanci v ÚPMD Podolí. Zde provedou kontrolní ultrazvuk, aby věděli, jak obsah dělohy vypadá, zda skutečně není patrná srdeční akce. Poté vám dají podepsat několik dokumentů, spolu s ponaučeními o chystaném zákroku a jeho rizicích. Je zde uvedeno i, že po zákroku vás musí někdo vyzvednout, že nesmíte po narkóze řídit automobil, být v klidovém režimu atd. Také vám doporučí zakoupit kompresní punčochy v lékárně, které si máte nasadit hned ráno v den operace, než vstanete z postele. Obvykle vás objednají na zákrok hned následující den ráno.

Ráno nastoupíte do Podolí, sraz je v 1. patře. Bohužel hned vedle ambulancí, kam chodí těhotné na kontrolu v posledních týdnech těhotenství :-( Tam si vás vyzvedne sestřička a odvede na pokoj. Převléknete se do košile, přezůvek, dostanete postel a následuje čekání. Sestřička vám vysvětlí, jak bude zákrok probíhat. Na pokoji jsou i další ženy, které jdou na stejný zákrok, což je alespoň trochu uklidňující, že v tom člověk není úplně sám. Sestřička si postupně chodí pro ženy, odvede je na sál, kde je připraveno křeslo. Anestezioložka si vás přebere do péče, zavede kanylu a za chvíli už se vám zavírají oči. Po cca 10-15 minutách už vás budí sestřička, přesunou vás na vaši postel a nechají dospat. Asi po 30 až 60ti minutách vás přijde sestřička zkontrolovat, doprovodí vás na toaletu. Tam zjistíte, že pouze lehce špiníte. Když se cítíte dobře, tak vás sestřička propustí domů. Celý zákrok je díky narkóze bezbolestný, ani v následujících hodinách a dnech byste bolest neměla pociťovat, pouze trochu špinit. Po zákroku je dobré zavolat vašemu lékaři a domluvit si termín kontroly, aby zkontroloval, že je děloha čistá. Prokonzultujte také s lékařem další kroky, délku pauzy před dalším otěhotněním a možná vyšetření, pokud se nejedná o první potrat. Následuje klasické šestinedělí. Fyzicky budete v pořádku velice rychle. Z pohledu psychiky, je šestinedělí opravdu náročné.

Někdy se stane, že po revizi žena nepřestává krvácet. Jakékoliv větší krvácení je nutné konzultovat s lékařem, pokud ani po třech týdnech nepřestává, je potřeba zkontrolovat ultrazvukem, zda v děloze nezbyla rezidua. V takovém případě by musela být provedena revize znovu a děloha by se musela dočistit. V horším případě může dojít k zánětu dělohy. Proto jakékoliv silné bolesti nebo zvýšenou teplotu, je nutné konzultovat s lékařem.

 

Související články:

Co dělat po potratu

Vyšetření po opakovaných potratech

Jak zvýšit šanci na otěhotnění

Bylinky a potraviny na podporu otěhotnění

Jak zlepšit spermiogram


Diskusní téma: Potrat bez revize nebo s revizí dělohy

Datum: 25.12.2017

Vložil: anonym2

Titulek: Zamlkly potrat

Uplne nesouhlasim s tvrzenim "Při zamlklém těhotenství se přistupuje k revizi dělohy."
Spis se doporucuje, ale je mozne zvolit variantu: pockat na samovolny potrat.

—————

Datum: 25.12.2017

Vložil: anonym2

Titulek: Re: Zamlkly potrat

Za ostatni informce dekuji, pomohli mi.

—————

Datum: 08.01.2015

Vložil: anonym

Titulek: kamilenda.růže@seznam.cz

anonym jsem v 11 týdnu mužu na potrat objednat stihla bych to ještě ze zdravotních důvodů Jedno dítě doma už mám .Děkuji Nasledanou

—————