
Bylinky na podporu otěhotnění
Otěhotnění můžeme pomoci celou řadou bylinek, čajů, ať už podporují srovnání cyklu, správný růst sliznice, podporu zrání vajíček. Bylinných prostředků existuje celá řada, účinky jsou však čistě individuální, proto nezbývá, než zkoušet, co může pomoci právě Vám. Bylinky také potřebují jistou dávku trpělivosti, než se dostaví výsledek. Obvykle cca 3 měsíce.
Kontryhelový čaj
Kontryhel je nejpoužívanější bylina pro posílení ženských pohlavních orgánů. Kontryhelový čaj obecně působí na srovnání menstruačního cyklu a podporu růstu sliznice, tlumí menstruační bolesti a nadměrné krvácení. Pomáhá vyléčit zánětlivá onemocnění v podbříšku. Doporučuje se pít od 1DC do ovulace dvakrát denně 2dcl (užívejte čaje sypanné, nikoliv porcované, aby byla koncentrace účinných látek co nejvyšší). Kontryhel může podporovat děložní stahy, které jsou v době uhnízďování vajíčka nežádoucí, proto se nepije v luteální fáze ani v těhotenství. Čaj se pije maximálně 3 cykly po sobě, pak by měla následovat pauza. Kontryhel je vhodný také k regeneraci pohlavních orgánů po revizi dělohy.
Čaj VZ
Čaj VZ je gynekologický čaj, který podporuje otěhotnění, užívá se při myomech, cystách, zánětech a nepravidelném menstruačním cyklu. Čaj obsahuje dobromysl, truskavec, řebříček, šípek, mateřídkoušku, čekanku, hluchavku, jitrocel a heřmánek. Pozitivní účinek také bývá na krátkou luteální fázi. Prodává ho Herbata (Dlouhá 6, Praha 1, možné objednat i na dobírku).
Maliníkový čaj
Maliníkový čaj podporuje tvorbu ovulačního hlenu. Ovulační hlen se vyskytuje v době několika dní před ovulací, po ovulaci mizí. Měl by být hojný, táhlý (možnost roztáhnout cca 5 cm mezi prsty). Ovulační hlen poskytuje příznivé prostředí pro spermie, umožňuje, aby déle přežily a rychleji se pohybovaly směrem k vajíčku. Dále maliník pomáhá s bolestivou menstruací. Čaj se pije od 1DC do ovulace. Po ovulaci je třeba pití čaje vysadit, jelikož maliník podporuje děložní stahy, což je po ovulaci, kdy se embryo snaží zahnízdit nežádoucí.
Čaj se rovněž nesmí užívat ani v průběhu těhotenství až do 35. týdne. Po 35. týdnu se naopak pití maliníkového čaje doporučuje pro podporu děložních stahů a usnadnění porodu.
Femigard
Femigard je tekutý bylinný přípravek, který se doporučuje užívat pro upravení nepravidelného nebo bolestivého menstruačního cyklu. Podává se ve formě roztoku. Obsahuje heřmánek, meduňku, smetánku, řebříček, třezalku, puškvorec. Užívá se 3 x denně malá lžička roztoku. Přípravek se má užívat minimálně 3 měsíce.
Gynex
Gynex je bylinný exktrakt, podporuje hormonální rovnováhu, odstraňuje gynekologické obtíže zánětlivého a hormonálního charakteru, srovnává menstruační cyklus, potlačuje výtoky, zánět vaječníku. Obsahuje fytohormony - látky podobné lidským hormonům, které mají antioxidační účinky. Obsahuje hluchavku, měsíček, chaluhu, kakost, lékořici, všedobr, mochnu, jete,l jestřabinu, svízel, trnovník, kontryhel, fenykl. Užívá se v kapkách. Po 3 týdnech užívání následuje 1 týden pauza.
Maca (Peruánská Maka)
Alveo
Alveo je bylinné tonikum, které působí na posílení organizmu, dodání energie, zároveň působí jako antioxidant. Alveo posiluje imunitu, napomáhá proti alergiím, pomáhá snížit hladinu cholesterolu atd. Alveo je směs 26ti bylinných extraktů. Vyrábí se ve dvou ovocných příchutích. Pozitivní vliv na plodnost zaznamenávají zejména ženy s imunologickou příčinou neplodnosti.
Chlorella
Mladý ječmen
Kakost smrdutý
Kakost smrdutý je bylina, z které se sbírá kvetoucí nať i s kořeny, která se suší. Čaj z kakostu podporuje plodnost u ženy i u muže.
Sarapis
Sarapis jsou tablety obsahující mateří kašičku. Sarapis vyrovnává hladinu hormonů, užívá se v období klimakteria nebo ke srovnání menstruačního cyklu. Prodává se v lékárně.
Pupalkový olej
Pupalkový olej zmírňuje premenstruační syndrom a je vhodný k prevenci cyst, reguluje hladinu hormonů.
Jeřáb ptačí
Jeřáb ptačí je tinktura, která se užívá po kapkách. Příznivě ovlivňuje hormonální hladinu, upravuje menstruační cyklus a pomáhá léčit výtoky.
Meduňka, heřmánek
Meduňka a heřmánek stimulují dělohu, pomáhají odstranit nepravidelnosti menstruačního cyklu a bolestivou menstruaci.
Pelyněk pravý
Pelyněk pravý pomáhá srovnat menstruační cyklus.
Sporýš lékařský
Sporýš lékařský podporuje činnost ženských orgánů, zlepšuje funkci dělohy i vaječníků.
Šalvěj
Šalvěj obsahuje látky podobné ženským pohlavním hormonům estrogenům. Odstraňuje nepravidelnou menstruaci, pomáhá k regeneraci po potratu, vyvolává opožděnou menstruaci.
Drmek obecný
Drmek obecný je bylina, která pomáhá upravit menstruační cyklus, potlačuje nadměrnou tvorbu prolaktinu, podporuje otěhotnění, zmírňuje premenstruační syndrom, pomáhá při menopauze. Drmek vyrovnává hladiny hormonů, doporučuje se užívat ženám s mírně sníženou hladinou progesteronu (např. při krátké luteální fázi nebo špinění před menstruací). Užívá se ve formě tobolek nebo tablet, jako tinktura nebo můžeme z drmku vařit čaj.
Brahmi (Bacopa Monnieri)
Brahmi je tradiční indická bylinka ajurvédské medicíny. Využívá se k léčbě ženské a mužské neplodnosti.
Homeopatie
Homeopatie může pomoci ke srovnání hormonálních procesů a zvýšit pravděpodobnost početí.
Tradiční čínská medicína, akupunktura, Ajurvéda
Potraviny na podporu otěhotnění
Grapefruity
Grepy pomáhají na tvorbu plodného ovulačního hlenu. Plodný hlen v období ovulace by měl být hojný, táhlý, elastický. Umožňuje spermiím snadnější pohyb k vajíčku a delší životnost. Grapefruity se užívají v období 5 dní před ovulací až do ovulace. Je možné používat grepy čerstvé, nebo z nich vyrobit fresh džus. Kupovaný džus z koncentrátu bude mít malou účinnost. Užívá se 0,3 - 0, 5 l džusu na den.
Chilli papričky
Chilli papričky dokážou potlačit ženskou imunitu podobně jako to dělá lék Prednison (kortikosteroid). Užívání se proto doporučuje zejména ženám, které mají zjištění imunologický problém nebo zažili předchozí biochemická těhotenství nebo časné potraty a tudiž je možné, že problém s imunitou mají. Nejlepší je samozřejmě užívat Chilli papričky v čisté formě, čerstvé nebo sušené mleté. Komu toto nevyhovuje, lze užívat i Sweet Chilli Sauce omáčku. Doporučuje se při imunologickém problému 200g denně, pokud imunologický problém není diagnostikován, tak 1-2 polévkové lžíce 3 x denně. Chilli se doporučuje užívat celý cyklus. Dobré výsledky má užívání Chilli při IVF, aby tělo ženo embryo při transferu lépe přijalo. Užívá se od 1DC. Komu nevyhovuje pálivá chuť chilli papriček, je možné zakoupit i tobolky Kajenského pepře v lékárně (Cayenne).
Červené víno
Červené víno podporuje růst děložní sliznice. Doporučuje se užívat ob den 2 dcl od 1DC.
Sojové isoflanovoidy
Soja podporuje ovulaci, může působit jako náhrada léku Clostilbegyt, který se užívá při anovulačních cyklech. Je možné soju užívat i v tabletách (např. Fytosoja Forte), užívá se před ovulací. Soja obsahuje přírodní estrogeny, podporuje produkci ovulačního hlenu. V době ovulace už se soja užívat nesmí, může naopak způsobit vysoušení hlenu.
Ananas
Ananas podporuje uhnízdění embrya. 1 - 2 dny po ovulaci může žena buď začít užívat Bromelain v tabletách (po 5 dní) (Bromelain je enzym obsažený v ananase). Nebo může žena užívat čerstvý ananas. Vyřízne tvrdý střed ananasu, rozdělí ho na 5 částí a každý den jednu část sní. Začne také 1 - 2 dny po ovulaci.
Potraviny napomáhající k neplodnosti
Je všeobecně známé, že velkým zabijákem plodnosti je alkohol a kouření.
Negativní vliv na plodnost má i nadměrná konzumace kávy (více jak 3 šálky denně).
Pozor by si žena i muž měli dávat rovněž na velké mořské ryby pro možný obsah rtuti.
Související články:
Diskusní téma: Bylinky a potraviny na podporu otěhotnění
—————
—————
—————
—————
—————
—————