Ovulace - kdy má žena plodné dny?

Pro zvýšení šance na otěhotnění je prvním důležitým předpokladem správné načasování sexu do doby plodných dnů. Neboli cca 3 dny před ovulací až 1 den po ovulaci. Pokud partner nemá nadstandardně dobrý spermiogram, je nejlepší mít pohlavní styk každý druhý den. Je tak jistota, že ovulaci neminete a zároveň spermie mají čas být zralé v co největším počtu.

Co je ovulace?

Ovulace, je krátký okamžik, kdy ženě praskne Graafův folikul a vajíčko začne putovat vejcovodem směrem k děloze. V této době je vajíčko schopno oplodnění, neboli spermie může proniknout do vajíčka. V době ovulace dojde i k dalším změnám v těle ženy, které mají napomoci, aby se spermie včas dostaly na správné místo. Celý tento proces v těle ženy je řízen hormonálně. Několik dní před ovulací může žena zpozorovat, že její děložní čípek je čím dál měkčí, kratší a otevřenější (Sledování děložního čípku). Dále žena může zpozorovat, že před ovulací se zvětšuje množství hlenu u děložního čípku, hlen je velice elastický tzv. plodný (Ovulační hlen). Tento hlen vytváří ideální prostředí pro život spermií, zároveň jim napomáhá v pohybu. Díky krátkému, otevřenému čípku se spermie dostanou snadněji do vejcovodu, kde čekají na vajíčko. S hormonálními změnami souvisí i "chuť na sex". Mnoho žen sleduje, že v době před ovulací mají na sex mnohem větší chuť, než v době před menstruací nebo těsně po ní. Některé ženy dokonce ovulaci cítí jako bolest v podbříšku. Dokonce někteří muží říkají, že na ženách ovulaci poznají. Že jim to prý víc sluší a mají koketnější řeč těla :-). 

Ovulaci lze sledovat nejen podle děložního čípku a hlenu, ale také využít Měření bazální teploty, Ovulační testy nebo Ovulační mikroskop. Sledování ovulace nám může posloužit mnohem více než pouze ke správnému načasování pohlavního styku. Pokud se naučíme znát své tělo, můžeme vysledovat i věci, které bychom jinak vůbec nezjistili, například:

  • zda máme anovulační cykly
  • proběhlé biochemické těhotenství nebo potrat
  • těhotenství
  • absence ovulačního hlenu
  • krátkou luteální fázi
  • anomálie čípku 

Jak probíhá otěhotnění?

Podíváme se na to, jak oplodnění funguje, z toho bude zřejmé, jak otěhotnění alespoň trochu pomoci. 

Spermie jsou již 5 minut po ejakulaci přítomny ve vejcovodu, kde čekají na vajíčko. Dokážou zde přežít 1-3 dny. Někdy se uvádí, že vydrží až 5 dní, ale to je spíše vyjímečný případ. Největší schopnost oplodnit vajíčko mají spermie do 48 hodin. Po prasknutí Graafova folikulu je vajíčko schopno oplodnění cca 24 hodin. (Co je Graafův folikul a jak funguje Menstruační cyklus je popsáno zde).

Nepravidelný menstruační cyklus

Pokud menstruační cyklus není pravidelný, neznamená to, že otěhotnět nelze. Pokud probíhá ovulace, kdy se uvolní zdravé vajíčko a luteální fáze je alespoň 10 dní, v otěhotnění by problém být neměl. Problém je, pokud je cyklus příliš dlouhý, například 2 měsíce, pak se pokusy o otěhotnění samozřejmě prodlužují a to není pro psychiku vůbec dobré. Důležité rovněž je, aby správně rychle rostla sliznice, která je nezbytná pro uhnízdění embrya. 

Špinění během menstruačního cyklu

Některé ženy při ovulaci špiní, je to dáno náhlým poklesem estrogenu a je to naprosto v pořádku. 

7 - 14 dní po ovulaci může dojít k implantačnímu špinění, vlivem zahnízdění embrya do děložní sliznice a rozrušení její struktury.

Špinění před menstruací je také běžné, obvykle trvá 1 - 2 dny před začátkem menstruace. Je však důležité, aby špinění nezačalo dříve než 10 dní po ovulaci, aby mělo embryo dostatek času k uhnízdění do děložní sliznice. Pokud špinění trvá více než pár dní, může to indikovat problémy se štítnou žlázou, endometriózu nebo polypy na děložní sliznici. Pokud špinění začne dříve než 10. den po ovulaci, může to značit nedostatečnou funkci žlutého tělíska a tedy i potencionální problémy s početím viz Krátká luteální fáze.

Sledování plodných dnů

Pro sledování ovulace existuje více metod, z pohledu spolehlivosti se jeví jako nejlepší měření bazální teploty spolu se sledováním děložního čípku a hlenu. Zde se po několika cyklech většině žen podaří najít logiku, která funguje většinou spolehlivě. 

Poměrně spolehlivé jsou také ovulační testy, je však třeba vědět, kdy začít testovat, aby to nebyla metoda příliš finančně nákladná. 

Ovulační mikroskop a Glukophan testovací proužky přináší spolehlivé výsledky u nejnižšího procenta žen. 

Symptotermální metoda k určení plodných dní funguje takto:

Na začátku cyklu jsou bazální teploty nízké, čípek dlouhý, tvrdý uzavřený a ovulační hlen suchý neelastický. 

Několik dní před ovulací, je hlenu více, je čím dál víc elastický, čípek se zkracuje, měkne a otevírá se, teploty jsou nízké.

V době ovulace je teplota stále nízká, nebo ještě více poklesne, čípek je krátký, otevřený a měkký, hlenu je hodně, je čirý, elastický.

Po ovulaci hlen vysychá, čípek se prodlouží, zavře a ztvrdne a teploty vystoupí nahoru a toto trvá až do příchodu menstruace. 

V případě těhotenství teploty zůstávájí nahoře i po vynechání menstruace.

Související články:

Měření bazální teploty

Ovulační hlen

Sledování děložního čípku

Ovulační testy

Ovulační mikroskop

Testování cukru v hlenu

Cyclotest baby

Anovulační cykly

Jak funguje ženské tělo

Menstruační cyklus


Anketa

Jaká metoda Vám určí ovulaci nejspolehlivěji?

Měření bazální teploty
(77)
39%

Sledování cervikálního hlenu
(23)
12%

Sledování děložního čípku
(9)
5%

Ovulační testy
(57)
29%

Glukophan - test cukru v hlenu
(11)
6%

Cyclotest baby
(10)
5%

Ovulační mikroskop
(8)
4%

Celkový počet hlasů: 195


Diskusní téma: Ovulace

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.