Anovulační cykly

Anovulační cyklus je menstruační cyklus, kdy nedojde vůbec k ovulaci. Při měření bazální teploty není viditelný vzestup teploty v luteální fázi, ale teplota je v celém cyklu víceméně na stejné úrovni. Pokud by žena bazální teplotu neměřila, ani by nezjistila, že byl cyklus anovulační. Uvádí se, že dva anovulační cykly za rok jsou u každé ženy normální a není třeba je řešit s lékařem. Pokud je anovulačních cyklů více a plánujete otěhotnění, je třeba problém s lékařem řešit. 

Na začátku každého cyklu vlivem estrogenu začínají růst folikuly na vaječnících. Jeden folikul zpravidla dozraje do velikosti 20 - 22 mm a praskne (folikul roste tempem 1-2 mm denně). Někdy se však stane, že žádný folikul nedozraje do požadované velikosti a nepraskne (anovulační cyklus).

Může dokonce nastat i situace, že folikul doroste, praskne, ale je prázdný, neobsahuje žádné vajíčko. Toto se však běžně zjistit nedá, žena se to dozví, pouze v případě, že probíhá IVF cyklus, a ženě folikuly odsají a následně embryolog zjistí, že některý může být prázdný. V takovém případě je dobré udělat krevní odběr a AMH test (Anti-mullerein hormon), který ukáže jak velkou zásobu vajíček žena ještě má, neboli odpoví na otázku, zda se již žena neblíží klimakteriu (přechodu).

Příčinou anovulačních cyklů je hormonální dysbalance (hormonů FSH - Folikulostimulační hormon a LH - Luteinizační hormon). Tyto hormony řídí růst folikulů a uvolnění vajíček. Dozrávání vajíčka dále řídí hormony štítné žlázy - inzulín a prolaktin. 

Příčiny anovulačních cyklů

  • PCOS - Syndrom polycystických ovarií je jednou z nejčastějších příčin anovulačních cyklů (více o PCOS najdete zde Syndrom polycystických vaječníků (PCOS))
  • Hormonální dysbalance - častou příčinou anovulačních cyklů je zvýšená hladina prolaktinu a snížená funkce štítné žlázy. Toto lékař ověří pomocí hormonálního profilu, díky němuž zkontroluje hladinu hormonů. (Hormonální příčina neplodnosti)
  • Tělesná váha ženy - příliš nízká nebo příliš vysoká váha ženy může způsobit problémy s ovulací. Často ovulaci nemají také např. vrcholové sportovkyně z důvodu nadměrného energetického výdeje.
  • Cestování, stres, únava mohou krátkodobě způsobit anovulační cykly.

Pokud žena zjistí, že jsou její menstruační cykly často anovulační, je potřeba situaci řešit s lékařem. Ten může provést folikulometrii, neboli ultrazvukem určí, kdy proběhne ovulace (sleduje, jak velké folikuly jsou a zda se jeden stane dominantním). Pokud je cyklus anovulační, lékař bude hledat příčinu. Zda na ultrazvuku neuvidí typický obraz polycystických vaječníků, může udělat v 1. - 3. dni menstruačního cyklu krevní odběr na hormonální profil a ověřit, zda jsou hormony v rovnováze.


Diskusní téma: Anovulační cykly

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.