Ovulační hlen (cervikální hlen)

Sledování ovulačního hlenu je další z metod, jak ověřit, kdy probíhá ovulace. Výhoda je, že ovulační hlen, narozdíl od měření bazální teploty, nám signalizuje nadcházející ovulaci, víme tedy, jak načasovat pohlavní styk, abychom ovulaci neminuli. 

Hlen je produkován sliznicí děložního čípku a řízen hormony ženského těla (estrogeny). Charakter hlenu je nejpohodlnější zjišťovat ve vaně při sprchování v pozici "na bobku", ideálně spolu s kontrolou tuhosti děložního čípku. V této pozici nejlépe děložní čípek nahmatáme prostředníčkem. Pár dní před ovulací by mělo hlenu přibývat, a měl by být den ode dne více táhlý, elastický. Když ho roztáhneme mezi prsty tak v době ovulace se nepřetrhne, ale zůstane natažený až 5 cm mezi prsty. Často se konzistence plodného hlenu popisuje jako vaječný bílek. Pokud je produkce ovulačního hlenu na maximu, ovulaci lze očekávat do 24 hodin. Plodný hlen ženy obvykle pozorují 7-1 den před ovulací, v den ovulace by měla být produkce i elasticita nejvyšší. Je běžné, že žena v době ovulace má pocit vlhkosti v kalhotkách, nebo musí dokonce nosit intimku, při usednutí na záchod trocha hlenu vyteče. Po ovulaci hlen náhle vymizí a není nijak elastický, stejně tak po proběhlé MS do dalšího začátku plodného období.

Pokud zjistíme dalšími metodami, že ovulace probíhá, ale ovulačního hlenu je málo, zpravidla to lékař řešit nebude. Vy však můžete vyzkoušet některé z přírodních metod, jak tvorbu hlenu podpořit (například maliníkový čaj od 1DC do ovulace viz Bylinky a potraviny na podporu otěhotnění). Ovulační hlen je důležitý pro snadnější pohyb spermií k vajíčku a jejich delší vitalitu. Pokud je kvalita cervikálního hlenu správná, spermie jsou schopny počkat na vajíčko až 5 dní. Důležitá není kvantita hlenu ale jeho kvalita. 

Pro přesné určení ovulace je nejlepší kombinace více metod např. měření bazální teploty, kontrola ovulačního hlenu a čípku. 

U žen, kterým sliznice přesahuje až ven na špičku děložního čípku, může docházet k produkci lepkavého hlenu po celý cyklus. Detekce ovulačního hlenu je pak složitější. 

Pokud u ženy produkce bílkového hlenu trvá déle než 8 - 10 dní, znamená to, že žena má příliš vysokou hladinu estrogenu. Příčina může být v nedostatečné funkci štítné žlázy nebo v PCOS (Syndromu polycystických ovárií). Spolu s dlouhou produkcí bílkového hlenu můžete sledovat i dlouhé cykly a nižší bazální teplotu. 

Pokud se naopak plodný, bílkový hlen netvoří vůbec, může to svědčit o nízké hladině estrogenu (hormon, který vyvolává tvorbu hlenu). 

U žen, které mají dlouhé menstruační cykly, může docházet k tvorbě bílkového hlenu opakovaně například 3 x v rámci jednoho menstruačního cyklu. Důležité pro určení ovulace je porovnat záznamy o hlenu se záznamy o stavu děložního čípku a s naměřenou bazální teplotou. 

U lékaře (zpravidla na imunologii), je možné provést test prostupnosti ovulačního hlenu spermiemi.

Více o určení plodného hlenu můžete najít zde www.rodina.cz/scripts/detail.asp?id=3633

 


Diskusní téma: Ovulační hlen

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.