Co dělat po potratu?

ŠESTINEDĚLÍ PO POTRATU

Po potratu ženu čeká šestinedělí, ať už byl potrat ukončen revizí dělohy či nikoliv. Šestinedělí znamená období, kdy se těhotenské hormony a celé tělo vrací do normálního stavu. Žena by měla toto období považovat za skutečnou rekonvalescenci. Je potřeba dodržovat několik zásad: nekoupat se ve vaně, mít sexuální absenci, nenosit těžká břemena, výrazně nesportovat, nekoupat se v bazénu a na koupališti a dodržovat zvýšenou hygienu, aby se zamezilo vzniku infekce. Tělo se ještě dočistí, a zhruba na konci šestinedělí by měla dorazit i další menstruace. Je třeba počítat i s tím, že v šestinedělí ženu čeká velká hormonální bouře a psychické vyrovnání se ztrátou budoucího dítěte. Budou se pravděpodobně střídat pocity lítosti, vzteku, marnosti. Obzvláště, pokud otěhotnění trvalo dlouho, nebo bylo dokonce po IUI, IVF anebo se jednalo o opakovaný potrat. Velice důležitá je pomoc ze strany partnera a rodiny a také velká dávka trpělivosti.

Sexuální absence je důležitá z pohledu možné infekce. POZOR, ihned po potratu, je možné opět otěhotnět, avšak není to žádoucí.  

KDY OTĚHOTNĚT PO POTRATU?

Doporučovaná pauza dalšího otěhotnění po potratu se velice liší. Názory se shodnou na tom, že je dobré, aby proběhla alespoň jedna menstruace, která se obvykle dostavuje ke konci šestinedělí. V Čechách je nejčastějším názorem, že po potratu, obzvláště po revizi, by měla být tři měsíce pauza. Aby došlo k úplné rekonvalescenci, čípek se stáhl po provedené revizi, dorostla děložní sliznice atd. Někde se setkáváme i s názorem 6 měsíců, ale to je spíše u potratů ve vyšším týdnu těhotenství. Obecně však neexistují žádné lékařské studie, které by prokázaly, že tato pauza je nutná. Existuje spousta těhotenství, která vznikla po šestinedělí a probíhala naprosto v pořádku. Navíc pro spoustu žen, je ukončení nucené pauzy a možnost znovu otěhotnět velkou berličkou pro smutek po prodělané ztrátě. 

Nejčastějším názorem tedy je, po spontánním potratu bez revize dodržet pauzu alespoň po dobu šestinedělí a první menstruaci. Po potratu s revizí dělohy dodržet pauzu 3 měsíce. Samozřejmě nejlépe bude, pokud tuto otázku prodiskujete se svým lékařem, který zná váš konkrétní zdravotní stav.

REKONVALESCENCE PO POTRATU

Po prodělaném potratu je dobré tělo podpořit v nutné rekonvalescenci. Můžete například začít pít kontryhelový čaj, který podporuje růst děložní sliznice a měl by pomoci k hormonální rovnováze. Další prospěšnou bylinkou po potratu je šalvěj, pomáhá k regeneraci těla. (kompletní přehled bylinek podporující ženské pohlavní orgány a otěhotnění najdete zde Bylinky a potraviny na podporu otěhotnění). Můžete tělo podrobit detoxu, zkusit potravinové doplňky jako chlorella, mladý ječmen, atd. I toto vám může pomoci se s prožitým zklamáním lépe vyrovnat a začít opět plnohodnotně žít. Můžete také navšivit rehabilitace Ludmily Mojžíšové, aby zkušený fyzioterapeut zhodnotil váš stav páteře a svalové napětí pánevního dna, případně poradil cviky k posílení pánevního dna. Můžete rovněž chodit na masáže (lymfodrenáže na detox, Bowenova masáž, Reiki, hormonální jóga atd.). V podstatě je dobrá jakákoliv aktivita, která vám pomůže nasměrovat myšlenky jiným směrem a pomoct tělu se zotavit a připravit na další těhotenství.

PSYCHIKA ŽENY PO POTRATU

Je těžké popsat, co se děje v hlavě ženy, která zažila potrat. I když je žena ze začátku skeptická, těhotenství se snaží si 1. trimestr nepřipouštět, protože ví, že neúspěchy jsou časté, stejně jí potrat silně zasáhne.

Bohužel stejně jako s neplodností, i zde platí věta "kdo nezažije, nepochopí". A bohužel kolikrát i partner, pro kterého je to rovněž ztráta nenarozeného dítěte, nedokáže pochopit, jak velká bolest to pro ženu je. Nosit ve svém těle dítě, i když je zatím velké jen pár milimetrů nebo centimetrů je jedinečný pocit, který je výrazně podpořen ještě hormonální bouří v těle ženy. 

Některá žena propadne smutku a lítosti ihned při zjištění, že její těhotenství neprosperuje, na jinou vše dolehne až po revizi a návratu domů. Vyrovnat se s tím je těžké. A samozřejmě čím náročnější byla cesta k otěhotnění anebo pokud se nejedná o první ztrátu těhotenství, tím je to pro ženu náročnější. Je potřeba počítat s tím, že šestinedělí je doba, kdy ženě nebude dobře.  Kdy se její tělo musí zotavit, a hlavně kdy se musí ustálit hladiny hormonů a žena se musí smířit s tím, že plánované miminko nebude. Lépe řečeno, že bude později. Nicméně pro ženu v této situaci je i časový horizont měsíce téměř nekonečný. 

Obecně většina žen dokáže potlačit smutek ze ztráty těhotenství až těhotenstvím dalším, lépe řečeno, narozením zdravého dítěte. Je potřeba počítat s tím, že obzvláště v šestinedělí přijdou těžké chvilky, kdy je potřeba pustit smutek ven. Je to v pořádku a ženě se poté uleví. Následovat budou i lepší chvilky. Žena si je nesmí vyčítat, naopak, musí se snažit během nich najít energii na další možné depresivní stavy. Psychický stav se bude pravděpodobně vyvíjet ve vlnách. 

Složitá je otázka, jak ztrátu komunikovat svému okolí. Pro ženu bývá jednodušší pokud to udělá např. v rámci rodiny partner. Pár musí zvážit, zda o ztrátě dítěte vůbec mluvit a pečlivě vybrat komu o potratu říci a komu nikoliv. Bývá spíše výhodou udržet okruh lidí, kteří o ztrátě vědí, co nejužší, nicméně závisí to na tom, jací lidé jsou. Pokud jsou chápaví a empatičtí, povědět jim o tom, co pár prožívá může situaci jedině ulehčit. Bohužel řada lidí takových není, takže je třeba dopředu predikovat možné reakce. Řada lidí může mít reakci takovou, která zejména ženu vrátí zpět do deprese a smutku: 

 - reakce typu "ono to tak hrozné nebude, uděláte si dítě znovu"

 - budoucí dotazy, zda už je žena znovu těhotná

 - osvědčené rady od lidí, které problém s těhotenstvím nikdy neřešily a slyšely spoustu "dobrých rad a překvapivých příběhů"

 - lítost rodičů, pokud ví, že jejich dcera se trápí a neschopnost ji podpořit

 - rady, když na to nebudete myslet, půjde to hned

Je potřeba se připravit také na to, že bude bolestivé pravděpodobně každé oznámení těhotenství v blízkém okolí ženy, stejně tak návštěvy miminek, pokud žena ještě žádné dítě nemá. Ačkoliv je přející, z těchto zpráv má radost, pravděpodobně ji zároveň přepadne lítost, proč ji takové štěstí zatím nepotkalo. Není třeba si tuto reakci vyčítat, spekulovat, zda je to závist, či něco jiného. Trápí to víceméně každou ženu v této situaci.

Je dobré, pokud své pocity, dojmy a pochybnosti žena sdílí s partnerem. Nicméně pro vztah je přínosné, pokud žena má i nějakou další osobu, s kterou o tomto problému může mluvit. Buď osobu hodně chápavou, nebo ještě lépe někoho, kdo si prošel podobnou ztrátou. Pokud nikoho takového žena nemá, může být pro ni přínosem i různá webová diskuzní fóra (např. www.emimino.czwww.baby-cafe.czwww.modrykonik.cz). Žena tam může najít skupinu žen ve stejné situaci a ventilovat zde akutální pocity. Někdy je to velice přínosné pro udržení zdravého vztahu s partnerem. Když se žena cítí bezradná a cítí, že sama se svým okolím situaci nezvládá, je dobré se poohlédnout po psychologovi. Může jít třeba jen o pár konzultací, které ženě ukážou, jak zvládat krizové chvilky.

Lépe se tyto těžké chvíle snáší v létě, kdy je čas dovolených, spousta slunečního svitu a možných aktivit. Horší to bývá na podzim, který je sám o sobě trochu depresivní a nejtěžší bude pokud potrat přijde v období Vánoc. Vánoce bez dětí nemají tu správnou atmosféru a proto těhotenské neúspěchy bolí o to víc. Bolestivé budou také výročí neúspěchu, termín porodu. Toto budou krizová období. 

Snažte se zaměstnat hlavu jinak - naplánujte dovolenou, začněte bruslit, udělejte si masérský kurz, přečtěte novou knihu, kupte si permanentku do bazénu. Prostě cokoliv, co vás bude bavit a pomůže zapomenout. Je to těžké. Pravděpodobně se budete cítit bez energie a nebude se vám chtít cokoliv začínat. Zkuste to překousnout. Pokud to nepůjde hned, dejte si čas a zkuste to za měsíc či za dva. 

Stanovte si milníky, kdy přikročíte k dalším krokům ve snaze o dítě. Pokud víte, že máte další plán, lépe se vše snáší.

Proberte s vaším lékařem další těhotenství a případná vyšetření, která před otěhotněním absolvujete. Často jsou u těchto vyšetření dlouhé objednací lhůty, takže je dobré se objednat včas ať případně nemusíte posouvat další pokusy o otěhotnění. 

Nezapomeňte, že na to nejste sama, ale jste na celé trápení dva!

JAK POMOCI ŽENĚ PO POTRATU

..............

 

Související články:

Potrat bez revize nebo s revizí dělohy

Vyšetření po opakovaných potratech

Jak zvýšit šanci na otěhotnění

Bylinky a potraviny na podporu otěhotnění

Jak zlepšit spermiogram


Diskusní téma: Co dělat po potratu?

Datum: 12.11.2015

Vložil: Lucie

Titulek: Re: ženy po potratu

Musím říct, že přesně tohle prožívám. Říkám si, že teď by se narodilo, teď by spinkalo v postýlce,...atd... žárlím na každé miminko naši kamarádek,ale zároveň mám touhu jim ho vzít a chovat,ale asi bych nebyla schopná ho dát z náruče.
Nejhorší snad bylo, že jsem to mimi musela ve 4.měsíci porodit -našeho chlapečka, ale z porodnice jsem si nenesla nic!!!!!
Všichni odcházeli s miminkama a já bez nikoho.
Nikomu nepřeju tenhle pocit zažít,je to šílený a íkám si, proč Já!!!
Navíc jsem přesně docela stará a šance na další mimi, no nevím,nevím.

—————

Datum: 11.12.2015

Vložil: Štěpa

Titulek: Re: Re: ženy po potratu

U mě to bylo podobné. Na konci 5. měsíce jsem byla na potratu. Malý by nepřežil, protože se mu nevyvinula ani jedna ledvina, ale srdce měl bojovníka. Nejprve mu museli zastavit srdíčko a potom potrat/porod, který trval dva dny. Všude kolem v porodnici brečeli děti a mě zbyly jen oči pro pláč a nic víc.
Pokládám si stejné otazky, hlavně když mi kámosky píší, že jsou těhotné.
Kde jaká kuřačka a podobné mají děti.

—————

Datum: 21.04.2016

Vložil: Eva

Titulek: Re: Re: ženy po potratu

Ahoj Lucie, znám to. Taky jsem si říkala, proč já. až časem jsem se můj pohled rozšířil na otázku: K čemu? je v tom velký rozdíl, který jde poznat, až ta největší bolest poleví. Když bude pro tebe ta druhá otázka přijatelnější, tak pak najdeš na ni odpověď. přeji hodně sil a hlavně lásky k sobě samé. vím o čem mluvím. :)

—————

Datum: 07.04.2015

Vložil: Jana

Titulek: Potrat ve 20 tydnu

Pred tydnem jsem potratila. Ale bude to pro me vzdy spise porod. Jednalo se uz o 20 tyden tehotenstvi. Mela jsem kontrakce 4 hodiny. Doma jiz mam maleho chlapecka, bez nej bych se zblaznila. I tak mam nocni mury a v noci nespim. Hledam stale duvod proc se to stalo. Nejvic nenavidim reci starsich zen, ktere me uklidnuji tim, kolikratsi to take prozili. A nejhorsi jsou ty, ktere utesuji tim, ze byly na interupci a ze na to budu myslet jako ony cely zivot.

—————

Datum: 18.11.2014

Vložil: Elisabeta Jánská

Titulek: ženy po potratu

Vážený pane, vážená paní,
jsem studentkou psychologie University Palackého v Olomouci ("UPOL"). Obracím se na Vás s prosbou o pomoc s bakalářskou prací.

Svou bakalářskou práci píši na téma postabortivní syndrom. V rámci ní provádím rozhovory s ženami, které prodělaly potrat (ať už interrupci nebo spontánní). Chtěla bych Vás požádat o spolupráci. Bylo by možné přes Vás oslovit ženy po potratu a požádat je, zda by se mnou podstoupily rozhovor?

Oředem Vám děkuji za odpověď na: elisabeta.janska01@upol.cz

—————

Datum: 04.02.2015

Vložil: Zdeňka

Titulek: Re: ženy po potratu

Dobrý den, třikrát jsem spontánně potratila, ráda Vám ve Vaší bakalářské práci pomůžu.

—————

Datum: 11.05.2015

Vložil: aja

Titulek: Re: ženy po potratu

Ahoj chápu te,víc než si myslis.v sobotu jsem začala krvácet. V 10.týdnu mi doktor na ultrazvuku rek,ze tomu brouckovi už 5 dnu netluce srdicko.hned jsem SLA na sál.všechno ukončilo.nikdo mi nerozumí,snazej se me utesovat,ale jen já vim jak strašné to bolí.kdy to ale přejde.

—————

Datum: 28.10.2014

Vložil: Stefi

Titulek: nemá to cenu

Jsem po zamlklém těhotenství a revizi dělohy. můj smutek přerostl do velké sebenenávisti, nesnáším se, nenávidím se, mám chuť si ubližovat. další tehotenství nechci protože by to stejně nedopadlo.

—————

Datum: 05.11.2014

Vložil: Mrňous

Titulek: Re: nemá to cenu

Stefi,
moc mne mrzí, že toto musíte prožívat. Potrat je nesmírně těžký pro ženu i pro celý vztah. Je samozřejmě nesmyslné se jakkoliv obviňovat. Je potřeba si tu bolest odžít, a nechat čas, on opravdu pomůže. I když máte pocit, že na další těhotenství nemáte sílu, uvidíte, že časem možná názor přehodnotíte a třeba budete mít chuť dále bojovat. Protože pro někoho je otěhotnění opravdu boj :-( O to víc si ale pak vytouženého těhotenství a mateřství dokáže vážit.
Držím palce, ať čas pomůže a usměje se na Vás štěstí!

—————

Datum: 28.12.2014

Vložil: Veronika

Titulek: Re: nemá to cenu

Ahoj Stefi, první zamlklé těhu,spont.potrat a následnou revizi jsem poprvé prožila loni v létě, den po mým narozeninám a v den chlapových narozenin. Od té doby jsem zažila už 3 sam.potraty bez revize a poslední bylo zamlklé těhu s revizí dva dny před štědrým dnem. Je potřeba čas a pokud je ti hůř navštit odborníka-psychologa...ty za to nemůžeš...

—————