Neplodnost

Neplodnost je definována jako neúspěšná snaha o početí tvající déle než 1 rok. Po této době je dobré problém s otěhotněním začít řešit s lékařem. Někdy je základní vyšetření schopen provést gynekolog, někteří gynekologové odešlou pár rovnou do Centra asistované reprodukce, kde provedou kompletní vyšetření a doporučí, jaké metody budou pro pár nejvodnější. Do CARu je možné se objednat i bez doporučení ošetřujícího gynekologa. 

Gynekolog může páru pomoci tak, že provede ultrazvukové vyšetření ženy, zkontroluje velikost a tvar dělohy, přítomnost myomů, cyst, polypů, výšku děložní sliznice, stav vaječníků, vyloučí endometriózu. Ověří, zda probíhá ovulace folikulmetrií (měření folikulů před ovulací),  udělá hormonální profil ženy a ověří, zda jsou základní hormony v rovnováze. Lékař také může zhodnotit menstruační cyklus podle grafu bazální teploty. Pro muže může gynekolog vypsat žádanku a odeslat ho na vyšetření spermiogramu. Pokud ovulace probíhá a spermiogram je v pořádku, může gynekolog vypsat žádanku na imunologické vyšetření, genetické vyšetření, vyšetření trombofilních mutací. Další vyšetření je možné udělat u obvodního lékaře, například vyšetření štítné žlázy, možné infekce atd. Pokud gynekolog problém s otěhotněním neřeší, může všechna tato vyšetření pár podstoupit v CARu. V CARu jsou schopni provést detialnější diagnostiku příčin neplodnosti, udělat 3D ultrazvuk dělohy k vyloučení vývojových anomálií, případně provést hysteroskopii nebo laparoskopii, ověřit průchodnost vejcovodů atd. Podíváme se podrobně jaké mohou být příčiny neplodnosti a popíšeme jednotlivá vyšetření, která pár může podstoupit. 

Zhruba 50 % neplodných párů je zapříčiněno špatným spermiogramem. Problém může být v malém množství spermií v ejakulátu, jejich špatnou morfologií a také špatnou pohyblivostí. Naštěstí existuje řada potravinových doplňků, vitamínů, bylinek, které mají poměrně vysokou úspěšnost ve zlepšení spermiogramu. Při jejich užívání je ovšem zapotřebí trpělivost. Pozitivní efekt bývá vidět nejdříve po 3 měsících užívání. Poměrně častým problémem je i varikokéla. Problematice spermiogramu se podrobně věnujeme zde Spermiogram.

Z ženské neplodnosti jsou nejčastější příčinou neplodnosti poruchy ovulace (cca z 20%), nejčastěji z důvodu Syndromu polycystických ovárií (Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)). Další příčina může být Neprůchodnost vejcovodů, Hormonální příčina neplodnosti, Endometrioza, Imunologický problém - reakce na spermie nebo trofoblast, Poruchy štítné žlázy atd. Početí může komplikovat i odstranění vejcovodu po předchozím mimoděložním těhotenství.

Další možné příčiny neplodnosti jsou:

  • syndrom retence oocytu
  • syndrom luteinozovaného neprasklého folikulu
  • hyperprolaktinémie
  • špatná funkce hypothalamu, hypofýzy, štítné žlázy nebo nadledvinek
  • syndrom rezistentního ovária
  • absence oocytů (včerně předčasného klimakteria)
  • neléčený diabetes
  • obezita/nízká váha - při obezitě může být produkce estrogenu příliš vysoká. Naopak příliš hubená žena může produkovat málo estrogenu, který je potřebný pro ovulaci. Ta potom může úplně vymizet.
  • věk ženy - po 35. roce prudce klesá schopnost otěhotnět (více než 1/3 žen nemůže po 35. roce otěhotnět do 1 roku). V tomto věku se zrychluje úbytek foliků ve vaječnících, zvyšeují se hladiny FSH, zkracuje se menstruace, klesá také počet zdravých vajíček (při porodu jich má žena svou celoživotní zásobu cca 400 tis., celý život pak vajíčka už jen ubývají). Vajíčka ubývají jednak ovulací, ale také zanikají samovolně. Mezi 50 - 60 lety věku ženy, již ženě zpravidla žádná vajíčka nezbývají. Po 35. roce je také vyšší riziko potratů, mimoděložního těhotenství a vývojových poruch plodu.

Bohužel existuje i nemalé procentro párů, kde se na žádnou příčinu neplodnosti nepřijde, neplodnost je pak nazývána Idiopatická sterilita

Související články:

 Příčiny neplodnosti 

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)

Spermiogram

Anovulační cykly

Endometrioza

Neprůchodnost vejcovodů

Nízká děložní sliznice

Krátká luteální fáze

Imunologický problém

Anomálie dělohy

Hormonální porucha

Předčasný přechod

Genetika

Centrum asistované reprodukce

Jak zvýšit šanci na otěhotnění

Bylinky a potraviny na podporu otěhotnění

Metoda Ludmily Mojžíšové

Polohy při sexu

Ovulace