Příznaky těhotenství

Každá žena vnímá těhotenství jinak. Některá na sobě těhotenské příznaky již cca 9 dní po ovulaci, jiná žádné příznaky nevnímá, nebo se objeví až o pár týdnů později.

Je nutné říct, že množství a intenzita těhotenských příznaků nevypovídá nic o úspěšnosti těhotenství. Příznaky přicházejí a odcházejí v libovolný týden těhotenství, takže ani vymizení příznaků nemusí značit špatný konec těhotenství. A v neposlední řadě, psychika je mocná a příznaky PMS (Premenstruační syndrom) a těhotenství jsou mnohdy podobné, a žena si je schopná i leckteré příznaky vsugerovat, lépe řečeno vysledovat příznaky díky nadměrnému sledování, o kterých by jinak ani nevěděla.

Mezi nejčastější příznaky patří:

Vynechání menstruace

Vynechání menstruace je obvykle první příznak, na který se žena, která chce otěhotnět, upíná. Těhotenský test je možné provést cca o 9 dní po ovulaci, nicméně takto brzy se pozitivita ukáže jen malému procentu žen. V době vynechání menstruace by však měl test výsledek spolehlivě ukázat.

Může se stát, že žena má menstruaci přestože je těhotná. Nemusí jít o menstruaci v plné síle ale třeba o pouhé špinění. Někdy se objevuje v intervalech, kdy by žena dostala menstruaci, v případě, že by nebyla těhotná.

Neklesající bazální teplota

Jedním z prvních příznaků těhotenství je bazální teplota, která nejen, že neklesá, ale dokonce má často trojfázový tvar, to znamená, že po uhnízdění embrya ještě mírně vzroste a na této úrovni se nadále drží. Uvádí se, že pokud teplota neklesá 18 dní po ovulaci, žena je těhotná, nicméně touto dobou již těhotenství spolehlivě potvrdí těhotenský test.

Nafouklé břicho v těhotenství

Nafouklé břicho se objevuje velmi často již v úplném začátku těhotenství. Ženy v 5., 6. týdnu těhotenství mají problémy dopnout kalhoty a večer se jim rýsuje vypouklý podbříšek. Příčina nafouklosti je dána změnou hormonálních hladin, nejčastěji zvýšenou hladinou progesteronu v těhotenství. Progesteron zpomaluje činnost střev, může způsobovat i plynatost, zácpu, někdy naopak náhlé průjmy. Dobrou zprávou je, že často koncem prvního trimsetru tyto potíže vymizí. Na druhou stranu se často poté objevují problémy se zácpou, které většinou přetrvávají až do porodu.  

Nevolnosti

Nevolnosti se nejčastěji objevují v prvním trimestru cca kolem 8. týdne a přetrvávají cca do 13. týdne. Toto však není pravidlem, mohou přijít kdykoliv, a přetrvat u někoho třeba až do porodu. Vymizení nevolností vůbec neznamená, že těhotenství neprosperuje. Někdy se nevolnosti objevují střídavě, například týden ano, týden ne. Pravidlem také není, že se jedná o ranní nevolnosti. Mohou přicházet v průběhu celého dne, někdo trpí třeba pouze na nevolnosti večerní.

Příčina dosud není známá, nejčastěji se uvádí změna hormonální hladin, zejména rychlý nárůst HCG a estrogenu.

Nevolnosti mohou mít různou podobu, od žaludku na vodě, pocity jako při kocovině, kdy se ženě motá hlava a je jí nevolno od žaludku až po zvracení. Pokud žena hodně zvrací a má problémy v sobě udržet jídlo a tekutiny je potřeba kontaktovat lékaře a případně v nemocnici aplikovat infuzní léčbu,či ambulantně léky pro minimalizaci zvracení.

Pozor je také třeba dávat na nevětrané místnosti, fronty, hromadnou dopravu a specifické vůně například v řeznictví. Je možné, že ženě budou vadit některé vůně, které jí nikdy nevadily. Nevolnosti mohou způsobovat i těhotenské vitamíny. Žena by je proto neměla užívat na prázdný žaludek, případně při nevolnostech zkusit změnit značku vitamínů.

Žena, která zvrací a nemá chuť k jídlu může v prvních měsících těhotenství zaznamenat úbytek na váze. Je potřeba o tom informovat lékaře, nicméně žena se nemusí obávat. Miminko si vezme k životu vše, co potřebuje. Výsledkem tedy bude pouze ztráta energie a nedostatek živin pro maminku.

Na nevolnosti každé ženě pomáhá něco jiného. Někomu pomáhá mít u sebe neustále rohlík, či piškoty nebo jiné sušenky a nenechávat žaludek prázdný a ihned po probuzení nebo kdykoliv v průběhu dne něco malého sníst. Jíst spíše více menších porcí denně. Někomu pomáhají zázvorová lízátka, která se prodávají v lékárně. Někomu citronová voda, ledová cola, atd.  Bohužel velice často se toto období musí pouze přečkat, ve velké většině případů se ženám po konci prvního trimestru uleví. Někdy se nevolnosti vrátí v posledním trimestru, kdy již dítě tlačí v břiše na žaludek a ostatní orgány.

Citlivá, zvětšená prsa

Velké procento těhotných žen zpozoruje v začátcích těhotenství citlivá, někdy až bolestivá prsa. V dalších týdnech zpravidla dochází i ke zvětšení prosou, výjimkou není i o 2-3 velikosti, takto zvětšené poprsí většinou přetrvává až do porodu, kdy dochází obvykle ještě k dalšímu zvětšení s nástupem laktace. Některé ženy pozorují citlivá prsa už v době vynechání menstruace, nejčastěji to bývá v průběhu prvního trimestru, ale ženu vůbec nemusí znepokojovat, pokud se prsa zvětší až v pozdějších týdnech těhotenství nebo na prsou nepozorují žádné změny. Změny na prsou v průběhu těhotenství souvisí s přípravou mléčných žláz na produkci mateřského mléka, nicméně nevypovídají nic o tom, zda žena bude kojit, či kojení naopak bude problematické. V průběhu těhotenství také dochází ke zvýšené pigmentaci bradavek - obvykle ztmavnou.

Únava

Únavu obvykle zažívá většina těhotených žen. Objevuje se zpravidla již v začátcích těhotenství, je způsobena změnou hormonálních hladin a také metabolickými změnami, kdy tělo začíná vyživovat i plod. Zpravidla se situace zlepšuje po prvním trimestru, kdy se ženě navrací část energie. Velká únava opět přijde v třetím trimestru, kdy již bude ženu těhotenství zmáhat. Je dobré poslouchat své tělo, a snažit se odpočívat jak jen je to možné. Pokud žena chodí do práce, měla by se alespoň nepřepínat a večer chodit včas spát. Důležité je také doplňovat pitný režim, a pokud není spánek v průběhu dne možný, alespoň chvíli odpočívat ideálně s nohama ve vyvýšené pozici.

Únava v posledním trimestru může být také způsobena nedostatkem železa v těle. Je důležité upravit stravu tak, aby se dostávalo železo do těla ve zvýšené míře, obsahují ho zejména hovězí a vepřové maso, vejce, zelenina, ořechy, mořské ryby, celozrné potraviny, luštěniny atd. Železo se u těhotené ženy kontroluje dvakrát v průběhu těhotenství. Poprvé s prvním odběrem krve v prvním trimestru a podruhé s odběrem ve třetím trimestru. Pokud je železa nedostatek, předepíše lékař železo v podobě tobolek.

Časté močení

Řada těhotených žen se potýká s častým nucením k močení. Nepříjemné je to obvykle v noci. Opět se tento příznak vyskytuje nejčastěji v prvním trimestru, a vrací se v trimestru posledním, kdy již miminko utlačuje močový měchýř. Celá pánevní oblast je v těhotenství překrvená, zvětšující se děloha posouvá močový měchýř výš a to způsobuje častější močení. Mnohdy jde jen o pocit. Skutečný objem moči není nijak velký.

Těhotené se také může stát, že například při kašli dojde k malému úniku moči. Častější to je u žen, které již spontánně rodily. Příčinou jsou nejčastěji povolené svaly pánevního dna.

Velice časté bývají v těhotenství i záněty močových cest. Je proto důležité, jakékoliv problémy (např. pálení, řezání při močení  atd.) konzultovat s lékařem, aby nasadil vhodnou léčbu. Bakteriálnímu zánětu totiž napomáhá vyšší obsah cukrů ve sliznicích močových cest v průběhu těhotenství. Neléčený zánět může přejít až k zánětu ledvin. Je proto nutné léčbu neoddalovat. Lékař vybere medikaci, která není v těhotenství kontraindikována. Ženám, které trpí záněty močových cest se nedoporučuje nosit tanga.

Pobolívání břicha, podbříšku, menstruační bolesti

Pobolívání podbříšku zažívá téměř každá těhotná žena. Bolesti jsou různé v různé fázi těhotenství. V úplném začátku, po vynechání menstruace se obvykle objevují menstruační bolesti, které dokáži těhotnou ženu pěkně vyděsit. Není se však čeho bát: Menstruační bolesti jsou běžné a budou se v průběhu těhotenství zajisté opakovaně objevovat.

Dalším druhem bolesti je píchání v podbříšku. Zpravidla to bývá na levé či pravé straně. Nejčastěji tuto bolest způsobují oblé vazy dělohy, které se napínají tím, jak je pánevní oblast překrvená a děloha se zvětšuje. Děloha je totiž zavěšena na vazivových pásech. V dalších týdnech těhotenství se bolest může přesunout výše k pupku. Tento typ bolestí je častější u prvorodiček a také u žen štíhlých.

V dalších týdnech může žena zažít i krátkou křeč v podbříšku, například když rychle vstane nebo změní polohu. I toto je normální v průběhu těhotenství.

Většina bolesti je způsobena děložní činností, neboli kontrakcemi, ke kterým dochází v průběhu celého těhotenství.

Zhruba od poloviny těhotenství se objevuje i tzv. tvrdnutí břicha. Část břicha se stáhne, ztvrdne a za chvíli povolí. Příčinou je stah dělohy. Důležité je, aby tvrdnutí nebylo více jak deset denně v první polovině těhotenství, později může být číslo i dvojnásobné. Nezbytné také je o tvrdnutí informovat lékaře, aby zkontrolovat, zda je čípek dostatečně dlouhý a nezkracuje se. Lékař obvykle na bolest břicha a tvrdnutí dělohy předepíše Hořčík - Magnesium (pozor, může mít projímavé účinky). Žena také může popíjet Magnesii. V případě větších potíží může lékař udělat stěr z děložního hrdla a rozbor moči, zda bolesti nezpůsobuje bakteriální infekce.

Při kontrole čípku je možné také provést Cervikometrii, neboli změřené délky hrdla vaginální ultrazvukovou sondou.

Pokud ženu trápí bolesti břicha či tvrdnutí, je dobré omezit fyzickou zátěž, nezatěžovat břišní svaly, necvičit a zkusit více odpočívat.

Pokud jsou bolesti břicha silné, je nutné u lékaře vyloučit i zánět slepého střeva. Při zánětu slepého střeva by měly mít bolesti sílící intenzitu. Při běžných těhotenských bolestech by měla být frekvence nahodilá a intenzita by neměla sílit.

V začátku těhotenství, kdy žena ještě nemá těhotenství potvrzené ultrazvukem je potřeba nezvyklé bolesti břicha konzultovat s lékařem, zvláště pokud se objevují se špiněním či krvácením. Mohlo by se jednat o mimoděložní těhotenství.

Pálení žáhy

Pálení žáhy je v těhotenství velmi časté. Objevuje se zpravidla až v druhé polovině těhotenství. Rostoucí děloha utlačuje žaludek a dochází k překyselení žaludečních šťáv. Při jejich kontaktu se sliznicí jícnu žena cítí pálení žáhy. Další příčina je také pravděpodobně v hormonálních změnách (vysoká hladina progesteronu), díky nimž dochází ke snížení napětí stěn trávicího traktu (i svěrače uzavírajícího vstup jícnu do žaludku).

Proti pálení žáhy pomáhá pití studeného mléka nebo rozpuštěné jedlé sody. Pokud toto nepomůže, žena může užívat přípravky s lékarny (např. Rennie, Gaviscon). Jako prevenci pálení žáhy je potřeba nejíst smažená, tučná, pálivá jídla, džusy, káva, sycené nápoje, čokoládu. Nutné je jíst menší porce vícekrát denně. Dobré také je spát s trupem ve zvýšené poloze (na více polštářích). Pálení žáhy obvykle zmizí až porodem.

Změna chutí, velký hlad

Velká část těhotných žen prochází výraznou změnou chutí. Velice časté jsou chuťě na výrazně kyselá jídla, nesmyslné kombinace se sladkým jídlem, zaměření se na jeden druh chuti, který těhotná musí mít každý den. Ženě mohou i přestat chutnat její obvykle oblíbená jídla. Chutě se mění i v průběhu těhotenství.

Říká se, že pokud žena čeká chlapečka, má chuť spíše na maso, pokud holčičku, má spíše sladké chuťě. Vědecky toto nikdy podloženo nebylo, můžete nám napsat do diskuze, zda toto u Vás platilo.

V těhotenství, zejména v prvním trimestru se také objevuje tzv. vlčí hlad. Žena má neustálý pocit hladu. Často jídlem zahání i nevolnosti. Může tak v průběhu prvního trimestru již výrazně přibrat na váze. Dobrou zprávou je, že v druhém trimestru se situace obvykle zklidní a ve třetím trimestru již bude miminko tlačit na žaludek a hlad nebude takový.

Může se objevit i opačný extrém, kdy žena vliven nevolností nemá chuť na žádné jídlo a do každého se musí doslovat nutit. I toto zpravidla ve druhém trimestru přejde.

Přecitlivělost a změny nálad

V těhotenství se často ze ženy stává jiný člověk, mnohdy ji ani vlastní manžel/přítel nepoznává :-) Může být plačtivá, vztahovačná, vše ji dojímá, kolikrát to jsou nesmyslné věci, reklamy atd. Chvíle euforie mohou rychle střídat pocit zoufalství. Někdy nálady těhotné ženy připomínají horskou dráhu. Nezbývá než, se obrnit dostatkem trpělivosti, příčinou jsou hormonální změny a nikoliv rozmary těhotné ženy. I ženy, které běžně nepláčou si v těhotenství nějakou slzu uroní.

Citlivý čich

Některé ženy zaznamenají v těhotenství zvýšení citlivosti čichu. Obzvláště citlivě může reagovat na nepříjemné pachy vyvolávající nevolnost. Ženě mohou začít vadit parfémy, vůně některých jídel, cigaretový kouř atd.

Bolest hlavy

Bolest hlavy je v těhotenství velice častá. Mohou na ni trpět i ženy, které obvykle migrénami netrpí. Příčinou je pravděpodobně změna hormonálních hladin a také rostoucí objem krve v krevním oběhu. Jako prevence je potřeba hodně pít vodu, dostatečně spát. V případě, že je bolest opravdu velká, žena si může vzít Paralen. Ibalgin, ani jiné léky proti bolesti by se v těhotenství, obzvláště během prvního trimestru neměly užívat.

Pokud by se k bolesti hlavy přidaly horečky, je nutné kontaktovat lékaře. Totéž platí, pokud máte současně vysoký tlak, nebo se vám tvoří otoky. Mohlo by se jednat o preeklampsii. Ta hrozí zejména v posledním trimestru.

 

 

Doporučujeme - Profesionální portrétní, dětský, newborn fotograf Praha a okolí

                                                    www.lucievladykova.com

 

 


Diskusní téma: Příznaky těhotenství

Datum: 08.08.2016

Vložil: Anežka

Titulek: Radu prosím

Dobrý den, před 4 dny jsem zažila svůj první pohl. styk, další den bylo všechno v pořádku, ale druhý den jsem se probudila s bolestí (jen lehkým tlakem) vaječníků.. Bolest přetrvává až do teď. Také mám lehce nafouklé břicho. Myslíte, že by se mohlo jednat o první příznaky těhotenství? Velmi mne to vystrašilo, protože mi je teprve patnáct a pohlavní styk proběhl bez hormonální antikoncepce pouze s kondomem. Děkuji za odpověď.

—————

Datum: 18.07.2016

Vložil: Lucie

Titulek: Poraďte

Dobrý den, delší dobu už je mi špatně a cítím se hrozně unavená a přecitlivělá. Ale dostala jsem normělně menstruaci ale měla jsem jí jen jeden den pak mi přestala. Udělala jsem si test a vyšel negativní. Mohla bych i přes to být těhotná?

—————

Datum: 09.08.2016

Vložil: ,

Titulek: Re: Poraďte

Dobrý den, myslím, že by to mohl být příznak uhnízdění a těhotná byste mohla být. Zkuste si test zopakovat za 2-3 dny znovu.

—————

Datum: 03.06.2016

Vložil: Nikol

Titulek: Ahoj

Ahoj, jsem po operaci cysty a mam 12 dni zpozdeni , dva dny po operaci jsem dostala MS a trvali 10dni. Ted mam casto nafoukle bricho,boleni hlavy, nevolnost. Je mozne ze bych byla tehotna? Diky

—————

Datum: 11.06.2016

Vložil: Administrátor

Titulek: Re: Ahoj

A zkoušela jste těhotenský test?

—————

Datum: 17.05.2016

Vložil: katy

Titulek: dobry den

Dobrý den, pred dvěmi měsíci jsem měla pohlavní styk s přítelem. Menses jsem dostala oba měsíce ale jen.3dny (obvykle mi trva 8dní) mám hodně nafoukle břicho, popichavani v podbrisku a hrozne velký hlad i treba 5min po jidle a velka unava. Dnes jsem si delqlq tehotensky test a jednq carka byla normqlni a druhq tqm.bylq taky ale ne tak vyrazna.Vzhledem k tomu ze jsem bylq před 3lety na operaci nezhoubneho nádoru na vaječníku ktery mi nakonec museli cely vytahnout tak bych si těhotná být přála. Nicméně otazka na kterou se chci zeptat je jqke je procento ze bych tehotna byt mohla? Predem dděkuji.

—————

Datum: 21.05.2016

Vložil: veronika

Titulek: Re: dobry den

Dobrý den. Čárky nemusi byt stejně silné. Měly by být vidět ale bez podrobnějšího zkoumání. Nejidealnejsi budete mít, zajdete.-li si ke gynekologovi. Ale řekla bych, že Vám můžeme gratulovat :-)

—————

Datum: 13.02.2016

Vložil: Monica

Titulek: Dotaz

Dobrý den,
je to 6 den od p. styku. Měla jsem mírnou menstruaci která trvala 2 dny.
Mám nafoukllé břicho, místy mě pobolívá břicho jako kdybych to měla dostat a docela často musím na záchod.
Jsem nějaká moc náladová a hodně unavená i když spím třeba 8 hodin.
je možné že bych byla vtom ?

—————

Datum: 23.01.2016

Vložil: strach

Titulek: ...die

Zdravím, mam menší problém, MS se mi nedostavila už je to 14 dni..Boli Mé v podbřišku a nevolnost hlavy. .a včera jsem si dala tři skleničky vina a musela jsem to vyvracet. .a ted me Boli v podbřišku a test jsem si dělala a je negativni..Děkuji za názory.

—————

Datum: 15.01.2016

Vložil: balu

Titulek: nevim co delat..

Preji dobry vecer pred 3 mesici jsem v 19. Tydnu prisla o maleho - predcasne porusene plodove obaly a nevim co delat vim synovi zivot nevratim ale jsem zmatena po styku s miminkem jsem zjistila ze to prazdno co zustalo chci zaplnit mam uz sice dve deti ale malej mi chybi nevim zda je to zpravne vzhledem k dnesnim pomerum a zda neni jeste moc brzi po potratu dekuji za odpovedi a preji vsem krasne proziti okamziku kdy zena ceka novy zivot

—————