Vitamíny v těhotenství

Užívání vitamínů v potravinových doplňcích není v těhotenství nutné. Je potřeba tělu dodat kyselinu listovou a dále pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny. Pokud strava není optimální, nebo žena často zvrací, vitamínové doplňky jsou na místě. 
Nicméně informace, že při užívání vitamínů se rodí velké děti je mylná. Průměrný novorozenec váží 3600g, vyšší váhu dosahují děti s genetickou predispozicí, druhorozené děti, vliv může mít i přejídání ženy v těhotenství.

Kyselina listová (vitamín B9)

Pokud má žena pestrou stravu, jí dostatek ovovce a zeleniny, podávání vitamínů není nezbytné. Podstatný je dostatečný přísun Kyseliny listové. Kyselina listová je vitamín B-komplexu rozpustný ve vodě, je obsažena v listové zelenině, kvasnicích, zelenině, luštěninách, ořechách nebo také v játrech (s těmi ale v těhotenství opatrně, nadbytek vitamínu A, může být pro plod škodlivý v počátku těhotenství). Vstřebatelnost z potravin je u kyseliny listové poměrně nízká, navíc vařením se téměř zničí. Nedostatek kyseliny listové může zvýšit pravděpodobnost vad nervového systému a nesprávného dělení buněk, proto je dobré ji do těla dodávat i v podobě tabletek. Její přísun je nutný zejména v prvním trimestru, jelikož mozek a mícha plodu se utváří v prvních týdnech těhotenství, je důležité kyselinu listovou užívat již cca tři měsíce před otěhotněním. Kyselina listová se dá zakoupit běžně v lékárně, stojí kolem 50 Kč. Doporučená denní dávka pro těhotné ženy je 400-600 µg.  Vyšší množství kyseliny listové není pro tělo toxické a vylučuje se z těla močí. 

Pokud má žena zjištěnou trombofilní mutaci MTHFR, která je v populaci velmi častá, je dobré brát kyselinu listovou v podobě Femibionu. Jedná se o těhotenské vitamíny, které obsahují i kyselinu listovou, která je částečně naštěpena a tudíž ji tělo dokáže lépe zpracovat. Při mutaci MTHFR totiž tělo kyselinu listovou využít neumí. 

Femibion patří k jedněm z nejkvalitnějších těhotenským vitamínům. Na trhu je jich celá řada, můžete se poradit o výběru s Vaším gynekologem. Pozor je třeba dávat, pokud máte problémy se štítnou žlázou - aby ve vitamínech nebyl obsažen jód.

Nejčastěji užívané těhotenské vitamíny jsou:

Kyselina listová super od NATURVITA - cena do 50 Kč - obsahuje kyselinu listovou 400 µg

Elasti-Q Kyselina listová - obsahuje kyselinu listovou 800 µg

Femibion - 800 pro 1. trimestr (obsahuje 400 µg a odpovídající množství Metafolinu - biologicky aktivní formy kyseliny listové), 400 pro 2. a 3. trimestr. www.femibion.cz

Folgravid obsahuje kyselinu listovou 400 µg, 500 mg DHA

GS Mamavitobsahuje kyselinu listovou 800 µg

Calibrum Babyplan, Mami - obsahuje kyselinu listovou 200 µg

Gravital - obsahuje kyselinu listovou 400 µg

Vitamíny jsou také vhodné pro ženy, které trpí těhotenskými nevolnostmi spojenými se zvracením. Nicméně je potřeba vysledovat, kdy Váš žaludek tabletku nejlépe snáší. Stává se, že mají ženy po spolknutí tabletky nevolnosti, nebo musí zvracet (často se to stává u Mamavitu). Zkuste proto tabletku nebrat nalačno, případně vyzkoušet jinou denní dobu. 

Vitamín A

Vitamin A patří mezi vitamíny rozpustné v tucích, do těla ho dostáváme jednak jako beta-karoten z ovoce a zeleniny a jako retinol ze živočišných tuků. Vitamin A se ukládá v játrech lidského těla.

Vitamin A je označován jako nebezpečný pokud je jeho příjem vyšší než 3 mg retinolu zejména v prvním trimestru těhotenství. Může zvýšit pravděpodobnost vývojové vady neurální trubice, srdce. Proto je potřeba v případě plánování těhotenství a v prvním trimestru zkontrolovat obsah vitaminu A v případných potravinových doplňcích, které žena užívá. Nadměrné množství je také možné do těla dostat, pokud žena konzumuje v nadměrné míře zvířecí játra. Z ovoce a zelininy předávkování nehrozí, nadbytečné množství keratinu se z těla vyloučí. Uvádí se rovněž, že hladinu vitamínu A v těle zvyšuje užívání hormonální antikoncepce. Z tohoto důvodu není otěhotnění ihned po vysazení antikoncepce žádoucí. 

Vitamín A v přiměřeném množství je pro tělo nezbytný. Jeho nedostatek může způsobit špatný vývoj očí plodu (vrozené vysychání spojivky a rohovky oka), případně zvýšit pravděpodobnost rozštěpu rtu. Pro ženu má nedostatek vitaminu A vliv na poruchů kůže, krvetvorby, šeroslepost. 

Vitaminem A je možné se předávkovat. 

Přirozeným zdrojem vitaminu A jsou játra, mrkev, špenát, meruňky, papriky, mléko, vejce nebo máslo. 

Pro těhotnou ženu je doporučená denní dávka vitaminu A 0,8mg, prokojící ženu, je to dávka 1,2mg.

Co jíst v těhotenství? 

Strava těhotené ženy by měla být co nejvíce pestrá. Uvedeme zde základní doporučení:

  • jezte častěji v menších porcích, předejdete tak nevolnostem
  • nejezte pálivá jídla, kořeněná a smažená, omezíte tak pálení žáhy
  • vyhýbejte se tučným jídlům
  • jezte dostatek ovoce a zeleniny
  • je možné, že se Vám v těhotenství změní chutě a budete mít extrémní chuť na určitý druh potraviny (např. jablka, rajčata, jogurty, ale i párek v rohlíku, zelňačku, utopence atd.). Neděste se, mohou za to těhotenské hormony. Pokud se nejedná o nebezpečnou či nezdravou potravinu, klidně své tělo poslechněte. 
  • často se uvádí, že pokud má žena chuť na sladké, čeká holčičku, pokud na maso čeká chlapečka. Pravidlo to není, nicméně u velkého procenta žen toto odpovídá. 
  • jezte dostatek mléčných výrobků a mléka
  • denně vypijte 1,5 - 2 litry tekutin. Vhodná je voda, nebo čaje pro těhotné. Vyhýbejte se coca-cole a dalším syceným nápojům plným cukrů, kávě, nápojů s chytinem, Red-bullům atd.
  • nekuřte a neužívejte alkohol (nezdržujte se ani v zakouřené místnosti, i pasivní kouření plodu škodí!!!)
  • ke konci těhotenství jezte hovězí maso, ryby, fazole, hrách. Často totiž ženy trpí nedostatkem železa, který je pro plod nezbytný (pomáhá zásobování plodu kyslíkem).
  • nejezte velké mořské ryby, mohou obsahovat zvýšenou hladinu rtuti (zejména žralok, mečoun, královská makrela, štika, candát, bolen). Ostatní ryby pravidelně užívejte (např. 1x týdně - losos, tuňák, kapr, pstruh atd.)
  • nepřehánějte to s bylinkami v těhotenství, některé se vůbec nedoporučují užívat. Pozor proto na bylinné čaje. Bylinky v těhotenství
  • nejezte jídla, kde je riziko salmonelózy nebo listeriózy, plísňové a nepasterizované sýry (feta, brie, camembert, hermelín, niva, kozí sýr), zavináče, uzené makrely, losos, tatarský biftek, sushi, mořské plody, nekonzervované paštiky, játra.

LISTERIÓZA

Listerióza je závažné infekční onemocnění způsobené bakterií Listeria Monocytogenes. Tyto bakterie mohou být přítomny v půdě, ve vodě a v tělech zvířat. Problémem je, že pokud je žena těhotená, pravděpodobnost, že listeriozou onemocní po kontaktu s bakterií je vyšší, než u ostatních lidí (uvádí se, že až 20x). 

Inkubační doba listeriozy je 2 - 60 dní. Příznaky jsou podobné chřipkovým (horečka, bolest svalů...). Dále mohou přijít žaludeční potíže a poruchy nervového systému. Listerioza se léčí antibiotiky. 

Možnosti nákazy jsou z dostatečně tepelně neupraveného masa (včetně ryb a mořských plodů), neomytého ovoce a zeleniny, nepasterizovaného mléka, bakterie může být i v lahůdkářských výrobcích jako jsou salámy, saláty atd. 

Při onemocnění těhotné ženy je riziko potratu, předčasného porodu i riziko narození mrtvého dítěte z důvodu přenosu nákazy z matky na plod.

SALMONELÓZA

Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu, které se do těla dostává ústy (z potravy, špinavých rukou, nádobí atd.). 

Příznaky salmonelózy jsou průjem, zvracení a horečka. Nemoc se přenáší z nedostatečně tepelně upravených vajec a masa nebo použitého nádobí (prkénko, nůž). Bakterii salmonelózy zabíjí teploty nad 75 stupňů celsia, nezabije ji mráz. Inkubační doba je maximálně 48 hodin (obvykle 8 hodin). Léčba je prováděna léky proti průjmu a zvracení a doplňováním tekutin. Nutná je rovněž dieta. 

Nákaza salmonelózou těhotné ženy může způsobit potrat. Infekce napadá plod, jak bude plod ohrožen, závisí na průběhu infekce u ženy. 

Cvičení v těhotenství

Těhotná žena by se měla cvičení dále věnovat zejména, pokud před otěhotněním byla na fyzickou aktivitu zvyklá. Vyvarovat by se měla pouze aktivitám, kdy dochází k velkým otřesům, nebo je zvýšené riziko úrazu nebo pádu (sjezdové lyžování, jízda na kole, míčové hry, skoky do vody, jízda na koni).

Existuje i řada cvičení speciálně určených pro těhotné. Je dobré, pokud má žena energii se cvičení věnovat. Předejde tak bolestem zad a vylepší si kondičku, kterou bude u porodu i v péči o miminko potřebovat.

Důležité při cvičení je, aby Vaše tepová frekvence nestoupala do maximální výšky, pak by totiž plod nemusel mít dostatek kyslíku.

V případě, že je těhotenství rizikové, je nutné se cvičení vyvarovat.

V těhotenství je vhodné například gravijóga, pilates, plavání (ale nejlépe vybírejte bazény pro těhotné), chůze. 

  •