Jak porod bolí?

Je těžké odpovědět na otázku, kterou si pokládá snad každá žena, jak porod bolí. Vnímání bolesti je u každé ženy jiné, stejně tak je i jiný průběh každého porodu. I stejná žena může zažít porody úplně jiné. U některých žen platí, že porod má podobný průběh, jako měla Vaše maminka.

Porodní kontrakce zpravidla začínají jako bolest podobná menstruační bolesti. Bolest žena pociťuje v oblasti podbříšku, někdy třísel, časem se může přesouvat do oblasti beder. Bolest se postupem času stává intenzivnější, můžete vyzkoušet, při kontrakci se například štípnout do stehna, čímž odvedete pozornost od bolesti. Dalším postupem už je bolest tak silná, že v průběhu kontrakce ženu paralyzuje, ta se nemůže téměř hýbat, jen vnímá velmi silnou bolest buď v oblasti podbříšku nebo beder, zároveň dojde ke ztvrdnutí břicha. Kontrakci je potřeba prodýchat, povrchovým, rychlým dýcháním. 

Žena by se měla snažit co nejvíce uvolnit, i když je to při kontrakci těžké. Nevnímat kontrakci jako něco negativního, ale myslet na to, že každá kontrakce posouvá miminko směrem dolů a urychluje čas, kdy se žena s miminkem bude mít možnost poprvé vidět. Čím bude žena uvolněnější, tím snadněji se budou porodní cesty otevírat a porod bude rychleji postupovat. 

První doba porodní trvá několik hodin, obvykle cca 10. Tato část je pro ženu velmi vyčerpávající. Pokud jsou rozestupy mezi kontrakcemi krátké, žena si nestíhá odpočinout, navíc za sebou může mít probdělou noc. V průběhu první doby porodní může žena využít některé úlevové metody jako je sprcha, masáž, vana, pohupování na míči, aromaterapie atd. Žena může spolu s porodní asistentkou a anesteziologem zhodnotit možnot podání analgetických metod, nejčastěji epidurálu. Ten je možné aplikovat pouze v určité fázi porodu. 

S tím, jak miminko postupuje porodními cestami, žena cítí stále větší tlak v oblasti pánve a cítí, že miminko je už velmi nízko. 

Pokud ženě nepraskla plodová voda, v některých nemocnicích se přistupuje k abrupci plodových obalů, s tím, že toto by mělo porod urychlit. Tento krok by měla porodní asistentka ženě vysvětlit a žena by měla mít možnost se rozhodnout, zda o tento zákrok má zájem. Je nepochybné, že je to zásah do přirozeného porodu a že pokud voda praskne až při tlačení miminka, tak umožní jeho jednodušší cestu ven. Je proto potřeba k tomuto zákroku nepřistopovat plošně, ale pouze v odůvodněných případech. Z pohledu bolestivosti se však žena tohoto kroku vůbec nemusí obávat. V leže porodní asistentka vezme háček, kterým propíchne plodové obaly, tento zákrok žena necítí. 

Veškerá vyšetření a kontroly, jak je žena otevřená a jak je miminko dorotované probíhá během kontrakce. Toto je pro ženu velice nepříjemné, neboť si musí lehnout na porodní lehátko. Poloha v leže na zádech je v průběhu kontrakce obvykle nepříjemná. Navíc v průběhu kontrakce, porodní asistentka ženu vyšetřuje. 

Někdy se stane, že porod nepostupuje optimálně a miminko nereaguje na kontrakce dobře. Stává se to nejčastěji, pokud má omotanou pupečníkovou šňůru kolem krku a postupem dolů si ji utahuje. Nebo může být na pupečníku uzel, nebo nějakou nestandardní polohu atd.. Poté v průběhu kontrakce miminko může mít nedostatek kyslíku, což porodní asistentka kontroluje pomocí ctg (monitoru). Není třeba se děsit, pokud tato komplikace nastane, není to nic vyjímečného. Nicméně nepříjemné je, že miminko bývá zpravidla nepřetržitě kontrolováno monitorem a to pro ženu znamená, že tráví většinu času na porodním lůžku v leže. Prodýchávání kontrakcí pak bývá velice náročné. Pokud se ozvy miminka výrazně zhorší, porod může být ukončen císařským řezem. 

Když už je žena otevřená na 10 centimetrů a miminko je správně dorotované přichází druhá doba porodní - fáze tlačení. Tato fáze v normálně probíhajícím porodu trvá 15 - 20 minut, podle toho jaká je frekvence kontrakcí. I když teď přijde ten nejbolestivější okamžik, což je průchod hlavičky a ramínek, tato fáze je pro ženu jakousi úlevu, neboť tělo funguje automaticky. Samo se snaží miminko z těla dostat ven, tlačení je proto velice přirozené a v podstatě je pro ženu úlevou po nekonečně dlouhé době kontrakcí. Navíc při tlačení kontrakce nebolí. Často se stává, že je žena již tak unavená, že mezi jednotlivými kontrakcemi usíná, někdy má nedostatek kyslíku a nevnímá co se děje kolem. Některá žena se neúměrně potí, jiné je obrovská zima. Vnímání bolesti i reakce těla na vyčerpání těla je různé.

Před samotným porodem hlavičky dítěte porodní asistentka zhodnotí elasticitu hráze a v případě, že hrozí její natržení, často volí nástřih hráze. Ačkoliv nastřižení zní děsivě a optimisticky nevypadají ani obrázky tohoto zákroku, není to nic bolestivého. Nástřih se provádí při kontrakci, kdy je kůže v oblasti hráze natolik napnutá, že nastřižení nijak extrémně nebolí. 

Při průchodu hlavičkou žena cítí obrovský tlak, pálení, často si uleví i hlasitým zakřičením. Na tom není vůbec nic špatného a rozhodně je důležité, aby žena odhodila veškerý stud a zábrany stranou. Neřešila znečištění porodního pokoje, nebála se tlačit do konečníku, nebála se křičet, nadávat. Důležité je být co nejvíce uvolněná, tím miminku pomůže nejvíce. 

Po porodu hlavičky a ramínek již miminko vyklouzne ven. Následuje porod placenty, který je zpravidla již nebolestivý, kontrakce jsou již velice slabé. 

Šití poporodních poranění je velice individuální. Někdo nemá šití žádné, jiná žena má stehů desítky a šití může být velice bolestivé. Zpravidla se používá lokální anestezie, kdy se znecitliví venkovní poranění. Vnitřní šití se zpravidla neumrtvuje. Šití může trvat 5 minut, ale také hodinu. Nicméně při pohledu na miminko, nebo lépe s miminkem na břiše či na hrudníku se snáší lépe a žena ho tolik nevnímá. 

Následná rekonvalescence po přirozeném porodu je velice odvislá od průběhu porodu. Po rychlém bezproblémovém porodu je žena za cca dvě hodiny již poměrně čilá, pouze ji bolí šití, nicméně díky hormonům se cítí v plné síle a těší se z miminka. Pokud byl porod delší, nebo průběh náročnější, či šití bylo výraznější, tak žena může být rozbolavělá a unavená. Jednejte proto podle svých pocitů. Je možné, že ženu budou bolet záda, tím, jak se náhle změnilo těžiště. Sestřičky v porodnici nabízí čípky proti bolesti. Žena by se proto měla snažit maximálně odpočívat, dokud je miminko spavé a zahnat únavu z namáhavého porodu. Šití bude bolet den ode dne méně, za pár dní bude žena schopná se i normálně posadit a za cca dva týdny by měla být již víceméně v pořádku.

Je normální, pokud má žena po porodu pocit, že tuto bolest již nikdy nechce zažít. Tento pocit mívá téměř každá žena. Nicméně časem žena na bolest úplně zapomene a většinou zůstanou v hlavě jen krásné vzpomínky plné silných emocí. 

V krajním případě, pokud porod neprobíhal standardně, například miminko nepostupovalo, nebo ho bylo potřeba oživovat, si může žena z porodu odnést i negativní pocity, strach, pocit vlastního zklamání, bezmoc při špatné spolupráci lékařů atd. Pokud k této situaci dojde a porod pro Vás představuje těžké chvíle, na které se bojíte vzpomínat, dejte těmto pocitům čas a v případě, že neodchází ani časem, promluvte si o nich s psychologem. 

Jak ulevit při porodu od bolesti?

Stejně tak, jako je vnímání bolesti individuální, je individuální i efektivita jednotlivých úlevových metod. Co pomůže jedné ženě, nemusí druhé ženě přinést žádný efekt. Je proto potřeba jednotlivé možnosti vyzkoušet a najít pro Vás nejlepší variantu.

Sprcha 

Velkému procentu žen je příjemná horká sprcha. Odvádí totiž pozornost od bolesti. Ženy s bolestí v kříži si sprchují záda, ženy s bolestí v podbříšku si sprchují břicho. Na záda je také možné přikládat nahřáté obklady, pytlík s třešňovými peckami atd. 

Pohyb

Obecně je pro porod nejlepší, pokud dokážete být ve vertikální poloze, aby miminku pomáhala gravitace. Úplně nejlepší je během první doby porodní chodit. Bohužel, ne každý typ kontrakcí to umožňuje. Některá žena naopak musí být například schoulená do klubíčka, nebo být převážně v poloze v podřepu. Zpravidla žádné ženě není příjemná poloha na zádech. Proto může být pro Vás kontinuální sledování miminka monitorem nepříjemné. Snažte se polohy co nejčastěji měnit. Pomůžete tak miminku správně rotovat. 

Balón

Na porodních boxech bývá často k dispozici i velký gymnastický balón. Zkuste se na něm pohupovat nebo prostě jen sedět. Třeba právě tato metoda bude pro Vás přínosná. 

Masáž

Partner Vám může pomoci masírováním kříže. Někomu naopak při kontrakci jakýkoliv dotek vadí. 

Koncentrace, uvolnění

Velmi přínosné je, pokud se žena dokáže koncentrovat jen na sebe. Vnímat každou kontrakci jako malý krůček k setkání s miminkem. Je to nesmírně těžké, ale je to ta nejlepší cesta ke krásnému porodu. Zapomeňte na sledování hodinek a jen vnímejte co Vám tělo napovídá. Důležité je, se co nejvíce uvolnit. Žádný sval by neměl být napnutý. 

Homeopatika

Pokud chcete při porodu a v šestinedělí využít homeopatických léků, můžete čerpat inspiraci například zde. 

svethomeopatie.cz/cs/946-homeopaticky-plan-k-porodu-porodni-asistentky-romany

www.azrodina.cz/1413-homeopatie-v-obdobi-tehotenstvi-a-po-porodu

Vždy se však poraďte se svým homeopatem.

Bylinky

Již před porodem je dobré si připravovat Maliníkový čaj.

Bylinky, které Vám mohou při porodu pomoci (používáme buď aromalampy, čaj, masáž nebo koupel):

Bachovy květové esence - pomohou ženě se zklidnit, pokud začíná před porodem panikařit, je nervózní (například Kejklířka skvrnitá, Devaterník penízkový).

Levandule - pomůže Vám se uklidnit při bolestech, zahnat strach, ulevuje při bolestech.

Sporýš lékařský - uklidňuje, podporuje kontrakce.

Verbena - stačí přivonět, měla by pomoci se uklidnit a koncentrovat na porod.

Bazalka - podporuje tvorbu prostagladinů, pomáhí zmírnění křečí a tlumí bolesti,

Heřmánek římský - pomáhá uvolnit křeče při bolestech.

Srdečník obecný - pomáhá stimulovat děložní činnost tím, že podporuje kontrakce,

 

Koupele ve vaně

Ne všechny porodnice a porodní boxy nabízí relaxační vanu. Pokud možnost využít vanu máte, vyzkoušejte teplou vodu, zda nepomůže uvolnit se, zmírnit boletsti, voda bude nadnášet vaše tělo. Vanu si napustěte plnou, aby bylo potopené nejlépe celé bříško. I ve vaně je dobré měnit polohy a neležet pouze na zádech. 

Podobně pomáhá i teplá až horká sprcha. Je také možné si do sprchy vzít míč a ulevovat si zároveň horkou vodou a pohybem na míči. 

Pro pohod je podstatná pohoda a klid rodičky, dobré proto je pokud klid evokuje i prostředí v porodním boxu. Nejčastěji ženy preferují tlumené světlo, klidnou hudbu, mohou využít aromalampy atd.

Polohy

Nejlepší polohu k porodu pro ženu napoví ženě nikoliv porodní asistentka, ale její vlastní intuice. Když bude žena poslouchat své tělo, pohybovat se a zkoušet různé polohy, hodně se pohybovat, samo tělo jí napoví, v které poloze je jí právě nejlépe. Takto žena pomůže ideálnímu průběhu porodu nejvíce. 

Porodní asistentka by měla rodičce pouze ukázat, jaké jsou možnosti. Možnost, volit si sama polohu není samozřejmá, v minulosti se v porodnicích rodilo víceméně pouze v poloze na zádech s pokrčenými nohami v kolenou. Naštěstí dnes už jsou porodnice většinou otevřené změnám a umožňují ženám si polohu zvolit, mluvíme zde o první i druhé době porodní. 

Pokud se ženě daří v průběhu první doby porodní chodit, pomáhá miminku sestupovat gravitací. 

Pro první dobu porodní platí, že je nejlepší se co nejvíce pohybovat a co nejčastěji polohy měnit.

Nikdy nezapomeňte při tlačení zavřít oči!

  • Poloha na zádech - žena leží na zádech, má nohy pokrčené v kolenou. Při druhé době porodní, když tlačí během kontrakce se chytne pod koleny a hlavu sklopí bradou na hrudník. Tato poloha je často vyžadována, pokud musí být plod kontinuálně sledován monitorem. V této poloze nepomáháme miminku gravitací a může docházet ke stlačení duté žíly těžkou dělohou.
  • Poloha na boku - tato poloha může pomoci miminku dorotovat. Žena v této poloze také může odpočívat mezi kontrakcemi. Pokud je žena na boku v první době porodní, může mezi nohy dát míč nebo polštář. Ve druhé době porodní ženě bude porodní asistentka nebo doprovod přidržovat horní pokrčenou nohu a tlačit ji k břichu. 
  • Poloha v polosedě - nevyhovuje každé ženě. V případě křížových bolestí může být nepříjemná. Tato poloha využívá plně gravitace, pomáhá při uvolňování pánve. 
  • Poloha ve stoje - žena plně využívá gravitaci, ve druhé době porodní může tato poloha pomoci miminku v sestupu. Žena se může opírat například o lehátko. 
  • Poloha v kleče - žena může klečet na porodnickém lůžku, doprovod jí dělá oporu. Mezi kontrakcemi žena přizvedne zadek víš, aby se jí dobře prokrvovaly nohy.
  • Poloha v sedě - žena sedí na porodnickém lůžku, doprovod jí dělá oporu. Při tlačení dá žena bradu na hrudník.
  • Porod na prodnické stoličce - lze využít i moderní porodnická lůžka, když se dá spodní část úplně dolů. 
Polohy můžete vidět například zde:
 

 

 

Analgetické metody - Epidurál