Jak poznat začátek porodu

Každá žena, obzvláště ta, která bude rodit poprvé, bývá více či méně nervózní z toho, zda pozná, že už začíná rodit. Situace je jednoduchá, pokud ženě odteče plodová voda. Existuje sice obecná poučka, že do porodnice se má jet ve chvíli, kdy má žena kontrakce po 5ti minutách, ale prvorodička neví, co to kontrakce jsou, zda se nejedná o poslíčky a zároveň má strach, aby ji z porodnice neposlali domů s tím, že o porod se nejedná. 

Zkusíme zde popsat nejčastější průběh první doby porodní, nicméně každá žena je jiná, a pokud si nejste jistá, vždy je lepší do porodnice dojet a nechat se prohlédnout lékařem. Lepší zbytečná cesta, než například překotný porod nebo jiné komplikace.

Lze začátek porodu predikovat?

Je pravda, že ženě před porodem poklesne břicho? Ano i ne. Některé poklesne, s tím, jak miminko sestupuje níže, některým ženám však k tomu dochází až v průběhu porodu. Nenechte se proto znervóznit, pokud Vám břicho neklesá. 

Ke konci těhotenství chodí žena každý týden na kontroly do porodnice, kde zpravidla lékař provádí i vaginální vyšetření. Zkontroluje tuhost a délku čípku a ultrazvukem či pohmatem může ověřit, zda již miminko sestupuje do porodních cest, nebo je děloha stále vysoko. Často lékař i vysloví odhad, zda se příště ještě uvidíte či nikoliv. Můžete se také dozvědět, na kolik prstů jste otevřená. Nicméně vězte, že i když lékař řekne, že se k porodu nechystá, situace se může rychle změnit a porod rozjet kdykoliv. Obzvláště pokud se blíží termín porodu. Nejsou nijak vyjímečné situace, kdy ráno na kontrole lékař konstatoval, že se porod neblíží a odpoledně žena začne rodit. I samožné vyšetření lékařem může porod popohnat (ženy po vyšetření často špiní či lehce krvácí). Pokud již žena přenáší, lékař může provést tzv. Hamiltonův hmat. 

Co je Hamiltonův hmat?

Hamiltonův hmat může pomoci porod vyvolat, nicméně, lékař by si vždy měl od ženy vyžádat souhlas a vysvětlit jí, co zákrok znamená. Bohužel nezřídka se stává, že se žena dozví o provedení až ex post, nebo se to nedozví vůbec. 

Lékař při vaginálním vyšetření uvolní plodové obaly naléhající na pánevní vchod. Prstem uvnitř čípku odloupne plodové obaly od děložní stěny. Tím dojde k uvolnění hormonů (prostagladinů), které mohou porod vyvolat. Zákrok bývá pro některou ženu bezbolestný, pro některou nepříjemný a pro některou hodně bolestivý. Hamiltonův hmat se může provádět i opakovaně, nicméně pokud nejsou porodní cesty připravené, porod se stejně nerozjede. 

Prostagladiny jsou stejné hormony, které jsou v malé koncentraci obsaženy v ejakulátu muže. 

Hamiltonův hmat, stejně jako každé vaginální vyšetření může být možnou bránou vstupu infekce. Proto je potřeba ho dělat pouze v nutných případech. Obecně je dobré, dělat do průběhu porodu co nejméně zásahů.

Hamiltonův hmat by se neměl provádět při pozitivním GBS (test na Streptokoka).

Co dělat když praskne plodová voda?

Pokud ženě praskne plodová voda, měla by do 2 hodin dorazit do porodnice. Prasklé plodové obaly jsou totiž možnou bránou infekce. Ke konci těhotenství bývá v plodových obalech cca 600 ml plodové vody. 

Pokud máte pozitivní test na Streptokoka agalactie (GBS), vydejte se do porodnice ihned po odtoku plodové vody. 

Velice často plodová voda praskne v noci, při změně polohy, žena má pocit, že cítí "lupnutí" a vyšplouchne teplá tekutina. Plodová voda by měla být bezbarvá a bez zápachu, pokud má zelenou či jinak zakalenou barvu, znamená to, že se již začala kazit. Plodová voda může obsahovat krev, pokud již začíná porod a otevírají se porodní cesty. Plodová voda většinou nevyteče celá, ale odtéká postupně dále v průběhu první doby porodní (proto je dobré pro cestu do porodnice vzít do auta ručník). 

Plodová voda může unikat i po troškách, pokud má žena podezření, že jí plodová voda uniká, měla by si vzít vložku, kterou následně donese do porodnice, kde provedou Temesváryho test (vložka se polije speciální tekutinou, která v reakci s plodovou vodou zmodrá). Ten dokáže plodovou vodu prokázat. Nicméně, i když plodová voda uniká pouze slabě, většinou to bývá trvalé a nikoliv jednorázové. Někdy je těžké plodovou vodu odlišit o hojného těhotenského výtoku, který je bohužel během těhotenství a obzvláště ke konci normální. 

Po příjezdu do porodnice lékař zkontroluje množství plodové vody v děloze, poloha a ozvy plodu. 

Po odtoku plodové vody mohou nastat dvě situace. Buď kontrakce nastoupí samy a porod se sám rozjede, to je ta lepší varianta. Po odtoku plodové vody by měl porod začít do 24 hodin. Pokud se porod dlouho nerozjíždí, z důvodu infekce lékaři pravděpodobně přistoupí k podání vyvolávacích tablet a porod vyvolají. Standardně to bývá do 48 hodin po odtoku plodové vody. Více informací viz Vyvolávaný porod.

Někomu plodová voda neodteče, buď ji porodní asistentka propíchne v průběhu první doby porodní (amniotomie neboli dirupce plodových obalů), nebo praskne sama během tlačení (druhá doba porodní). Pokud plodová voda nepraskne a provede se umělé protržení plodových obalů, zpravidla se zintenzivní kontrakce a zkrátí se jejich intervaly. Stane se tak pouze pokud již porod probíhá. Nicméně tento zásah by neměl být prováděn rutinně ke zkracování porodů. Většinou bývá lepší pro matku i dítě nechat průběh na přírodě. Protržení plodových obalů by se nemělo používat k vyvolání porodu. V této situaci porod spíše komplikuje a vliv na zintenzivnění kontrakcí nemá. Obecně většinou platí, čím méně zásahů do porodu, tím lepší pro dítě i pro vnímání porodu matkou. 

Možná je i ta varianta, že voda pouze prosakovala, nebo se plodový obal protrhl pouze lehce v horní části, pak je i možné, že odtok plodové vody se zastaví a voda se dotvoří. Riziko infekce pak není nijak vysoké, nicméně roste s každým vaginálním vyšetřením. Jedná se však o výjimečné případy. 

Jak poznat porodní kontrakce?

Uvádí se, že do porodnice by se mělo jet, pokud jsou kontrakce pravidelné po pěti minutách. Nicméně kontrakce může každá žena vnímat odlišně.

POZOR, jsou i ženy, které ani v průběhu porodu pravidelné kontrakce nemají. Pohybují se třeba v intervalu 4 - 20 minut, přesto se o porod jedná. O tom, že žena rodí jí napoví, že intenzita a bolestivost kontrakcí sílí, často se přidají nutkání na vyměšování (po kontrakci potřeba jít na velkou), může se přidat odchod hlenové zátky. 

Některé ženy vnímají začínající kontrakce jako menstruační bolesti, které se pravidelně opakují. Jejich intenzita postupně sílí, toto může trvat několik hodin. U prvorodičky zpravidla 6 - 12. Bolest se poté může přemísťovat z podbříšku do třísel nebo beder. Při postupujícím porodu začínají být kontrakce více bolestivé, žena cítí potřebu je prodýchávat rychlým dýchaním jako pejsek. Při kontrakci se již nemůže pohybovat. Kontrakce zpravidla trvá do půl minuty. Nicméně nejsou vyjímečné ani případy, kdy měly ženy kontrakce souvislé, bez možnosti odpočinku mezi nimi. Žena může zároveň cítit i nevolnost. 

Pokud kontrakce trvají dlouho, 12 hodin a více, je to pro ženu velmi vyčerpávající. Pokud žena má kontrakce a porod nepostupuje, porodní cesty se neotvírají dostatečně rychle, ženu opouští síly, je unavená, mezi kontrakcemi usíná. 

Jak odlišit porodní kontrakce od poslíčků (Braxton-Hicksovy kontrakce)?

Poslíčci, neboli falešné kontrakce se u některých žen vůbec neobjeví, u některých až pár týdnů před porodem, některé těhotné ženy však trápí třeba od poloviny těhotenství.  Obvykle je ženy pociťují jako ztvrdnutí břicha (když sáhnete na břicho na pohmat je tvrdé, stažené, nejčastěji v oblasti podbříšku, ale může i v jiné části). Ztvrdnutí břicha je doprovázeno bolestí podobnou menstruační. Bolest a tvrdé břicho mohou trvat cca půl minuty, ale i déle. Mohou se objevovat v nepravidelných intervalech, ale i v intervalech pravidelných, např. po 10ti minutách. Nicméně po nějaké době samy ustanou. 

Poslíčci nejsou nic příjemného, někdy mohou být i dost bolestivé, pokud se objevují dříve než v 36tt, mohou ženu znervózňovat. Nicméně samotná přítomnost poslíčků je spíše pozitivní. Děloha se totiž pomocí poslíčků trénuje na porod a zažívá kontrakce, které však nemají vliv na zkracování čípku. O poslíčkách určitě informujte svého gynekologa, pokud jsou hodně bolestivé, pravidelné, nebo máte porod ještě daleko před sebou, kontaktujte lékaře raději ihned. Je potřeba zkontrolovat, zda se jedná skutečně o kontrakce falešné. 

Pokud ženu trápí poslíčci od cca 36tt a jsou bolestivé, je možné je zkusit zahnat teplou vanou, nebo sprchou. To je také častá pomůcka, jak rozlišit, zda se jedná o poslíčky či o začínající porod. Poslíčci by měly po teplejší vaně nebo sprše ustat, je možné je zaspat. Porodní kontrakce by měly naopak horkou vanou zesílit, nabrat na intenzitě a postupně zkracovat intervaly. Porodní kontrakce už Vám spát nedovolí. 

Poslíčci Skutečné kontrakce
Obvykle nejsou pravidelné Obvykle jsou pravidelné
Jsou obvykle stále stejně silné Nabírají na intezitě, bolest sílí
Teplá vana je zažene Teplá vana je zesílí a obvykle zkrátí intervaly
Obvykle se dají zaspat Sílí a později už se zaspat nedají
  Mohou být doprovázené odchodem hlenové zátky, špiněním, prasknutím plodové vody.
  Mohou být doprovázené průjmem, zvracením, nevolností
Ztvrdnutí břicha doprovázené menstruační bolestí Ztvrdnutí břicha doprovázené silnější menstruační bolestí
Nemají vliv na otevírání děložního hrdla Otevírají děložní hrdlo (musí ověřit lékař)

Pokud má žena kontrakce po 5ti minutách, doporučuje se odjezd do porodnice. Lépe jet zbytečně, než přijet pozdě! Prvorodička má obvykle problém poznat, co se děje, neví co si pod poslíčky nebo kontrakcemi představit. Jé lépe proto do porodnice zajet, i když je možné, že jde o "planý poplach". Nikdo se na Vás zlobit nebude.

Před odjezdem do porodnice si zkontrolujte, zda máte tašku do porodnice kompletní - podstatné jsou zejména těhotenská průkazka, kartička pojišťovny, telefon, nabíječka a foťák. (kompletní seznam najdete zde Taška do porodnice).

Ženy, které rodí v pražské porodnici musí počítat s variantou, že u nejžádanějších porodnic se občas stává, že porodnice vyhlásí STOP STAV tzn. že má plné buď porodní sály nebo pokoje na šestinedělí. Stává se to pokud například v porodnici probíhá rekonstrukce, takže mají sníženou kapacitu, nebo je ten den velké horko, nebo silné bouřky, nebo náhodně se rozrodí více žen najednou, než je kapacita porodnice. V takovém případě, pokud do porodnice voláte předem, že jedete rodit, tak Vás rovnou pošlou do porodnice jiné, kde Váš příjem domluví. Pokud jedete do porodnice přímo bez předchozího telefonátu, tak Vás vyšetří, pokud to nález dovolí, tak Vás sanitkou převezou do jiné porodnice. Toto se stává zejména v Podolí, u Apolináře atd. Pokud je porod již na konci první doby porodní, odrodí Vás většinou v "provizorních" podmínkách. 

Co se děje po příjezdu do porodnice?

Po příjezdu do porodnice s Vámi sestřička sepíše potřebné papíry. Je dobré si maximum připravit dopředu, protože pokud jsou kontrakce již silné, bývá obtížné se na papírování soustředit. Sestřička na příjmu následně ženě natočí monitor, aby zkontrolovala, jak se miminku daří, jak reaguje na kontrakce a viděla, jak jsou kontrakce silné. Poté následuje vaginální vyšetření, podle kterého se rozhodne, jaký bude další průběh. V případě, že je žena otevřená alespoň na tři prsty, bývá přemístěna na porodní box, nebo do místnosti určené pro první dobu porodní a tam si ženu již přebírá do péče porodní asistentka. V tuto chvíli je dobré s porodní asistentkou probrat Váš porodní plán. V některých porodnicích v tuto chvíli mohou být se ženou přítomni i partneři nebo dula, jinde mohou být partneři přítomni až při druhé době porodní (fáze tlačení). 

Co je překotný porod?

Někdy se může porod stát tzv. překotným. Znamená to, že se žena začne extrémně rychle otvírat a první doba porodní se zkrátí třeba pouze na jednu hodinu i méně. Těžko se tento průběh predikuje. Pokud Vám kontakce náhle výrazně zesílí, zkrátí se interval a Vy pocítíte potřebu tlačit, urychleně kontaktujte porodnice a každou kontrakci se snažte prodýchat, tak abyste netlačila. Pokud nemáte kontakt na porodnici, zavolejte na 155. Na lince Vám poradí, jak postupovat a pošlou Vám sanitku. 
 
 

 

Doporučujeme - Profesionální dětský a portrétní fotograf Praha a okolí

                                              www.lucievladykova.com