Jak probíhá přirozený porod?

Ideální pro ženu a pro dítě je, pokud porodní asistentka nebo lékař zasahují do porodu pouze, pokud to průběh porodu vyžaduje. Pokud se zásahy omezí pouze na nezbytně nutné, porod zpravidla probíhá lépe, přirozeněji. Příroda sama má totiž porod velice chytře vymyšlený. Dále budeme popisovat přirozený, fyziologický porod, bez komplikací. 

Aby porod probíhal co nejlépe, je pro ženu důležité:

  • rodit v prostředí, které je pro ni známé, osobní - toho lze docílit tím, že se do porodnice žena přijde podívat před porodem na prohlídku, dochází tam v posledních týdnech těhotenství na kontroly. K porodu si může přivést i vlastní porodní asistentku či dulu. Doprovázet ji může partner, nebo kdokoliv jiný ať už z rodiny nebo kamarádka. Důležité je, aby sama žena rozhodla, koho u sebe chce mít. Pokud se partner porodu nechce zůčastnit, není dobré ho nutit, a raději zvolit jinou osobu, která bude pro ženu oporou.

  • během porodu je důležité, aby žena měla volný pohyb a mohla sama měnit polohy. Změna poloh podle aktuálních pocitů ženy je důležitá i v průběhu tlačení. Někdy bývá možnost pohybu limitována nutností monitorovat dítě. Je dobré, pokud je žena nucena být na porodním lůžku připojená na monitor pouze v nutných případech. Pokud není kontinuální sledování ozev plodu nutné, volný pohyb je velkým přínosem, dítě je možné kontrolovat přenosným monitorem. 

  • je potřeba, aby nástřih hráze nebyl prováděn rutinně, ale pouze v nutných případech. 

  • neprotrhávat rutinně plodové obaly, ale pouze v nutných případech. 

  • v případě potřeby použít úlevové metody, začít přírodními prostředky k utlumení bolesti jako je sprcha, masáž, změna polohy, psychické povzbuzení, aromaterapie atd. a pouze v nezbytném případě přistoupit k analgetickým metodám (nejčastěji epidurální anestezii)

  • po porodu by mělo být dítě ihned předáno do náruče matky - první kontakt je velice důležitý a nezapomenutelný. 

  • po ošetření dítěte lékařem je dítě vráceno matce a už s ní zůstává na pořád. 

  • co nejdříve po porodu je dítě přiloženo k prsu.

Tyto body si může žena sepsat i ve svém porodním plánu a předat je porodní asistentce při příjmu do porodnice.

Dále popíšeme jeden z nejobvyklejších průběhů porodu. Je samozřejmé, že každý porod je jedinečný, stejně tak bude i ten Váš.

Ženské tělo se na porod připravuje devět měsíců a žena proto porod zvládne většinou i bez zásahu lékaře a medikace. Důležité ale je proto nechat porod přirozeně probíhat a pouze kontrolovat průběh. Porod, stejně tak jako těhotenství je řízen hormonálně, a aby žena mohla vnímat své tělo a průběh porodu je nezbytné, aby byla v klidném prostředí, kde se cítí bezpečně. Nejdůležitější je, aby žena věřila svému instinktu a intuici a aby ženě naslouchala i porodní asistentka.

 

Průběh porodu, když ženě začnou porodní kontrakce

Kontrakce jsou děložní stahy, které vedou otevírání a konečné fázi zániku děložního hrdla, vytvoření děložní branky, která se postupně rozvinuje. 

Když se ženě rozjedou porodní kontrakce, opakují se přibližně po 5ti minutách, i po horké vaně či sprše, je čas odjet do porodnice. POZOR, existují vyjímečné případy, kdy žena kontrakce pravidelné nemá. Poté je potřeba udělat rovněž test s horkou vanou/sprchou a věřit své intuici, která pozná, zda se jedná o porod či o silné poslíčky. V případě porodu intenzita kontrakcí sílí, mohou se dostavit žaludeční nevolnosti, průjem, odchod zátky atd. Nikdy nic nezkazíte, když zavoláte do porodnice nebo tam zajedete i když předčasně. 

Jak poznat začátek porodu

První doba porodní

Po příjezdu do porodnice porodní asistentka se ženou sepíše potřebné formuláře, následuje kontrolní monitor ozev plodu a vyšetření lékařem. Doktor zhodnotí, jak jsou porodní cesty připravené a zda se skutečně jedná o porod. Ženě sdělí "na kolik centimetrů je otevřená". Monitor plodu je nezbytný, aby lékař zhodnotil, zda v děloze skuteně probíhají porodní kontrakce a jak na ně miminko reaguje a zda má v normě tepovou frekvenci. 

Dále se žena v průběhu první době porodní přemístí buď na porodní box s partnerem (např. v ÚPMD Podolí), nebo do společné místnosti s dalšími rodícími ženami (např. Motol). Následuje několik hodin kontrakcí, kdy se porodní cesty připravují na průchod miminka, otevírají se s každou další kontrakcí.

Někdy se v porodnicích přistupuje k urychlování porodu. Provedením klistýru, protržením vaku plodových obalů, nebo dokonce podáním oxytocinu, pokud jsou kontrakce slabé nebo v dlouhých intervalech. Tyto zásahy narušují přirozený porod a je potřeba je použít pouze pokud je zřejmé, že průběhu porodu pomohou. Ne vždy je kratší porod lepší. Někdy je více bolestivý a stresující jak pro rodičku, tak pro miminko. 

Klistýr se podává v porodnicích víceméně plošně. Je možné jej odmítnout, nebo použít Yal gel, který lze koupit v lékárně. Nicméně klistýr většinou průběhu porodu prospívá, díky vyprázdnění střev se uvolní prostor a miminko může snadněji sestupovat. Často proto po provedení klistýru dochází k zesílení a zkrácení kontrakcí. Klistýru není třeba se bát. Lehnete si na bok a porodní asistentka zavede do konečníku tenkou hadičku, kterou vpustí dovnitř teplou vodu. Poté byste měla 5-10 minut vydržet, nicméně zpravidla na vás potřeba přijde rychleji. Zdržujte se proto v blízkosti záchodu. Poté dojde k vyprázdnění. Očekávejte, že si několikrát dojdete na velkou. 

V porodnicích se také často přistupuje k protržení plodových obalů, aby odtekla plodová voda. Tento krok by měl porod uspíšit, nicméně efekt je někdy diskutabilní. A i když porod zkrátí, ne vždy je to ku prospěchu. Pokud totiž praskne plodová voda až v průběhu tlačení, voda pomůže miminku rychleji sestupovat porodními cestami a tlačení je poté snazší. Pokud nechcete, aby porodní asistentka plodové obaly protrhla, řekněte jí to. Pokud s protržením obalů souhlasíte, nemějte strach. Protržení se provádí malým háčkem a není vůbec bolestivé. Důležité je proto přistoupit k protržení plodového vaku, pokud je k tomu pádný důvod a průběhu porodu to pomůže. Plodová voda nejvíce odteče po protržení, nicméně bude dále odtékat v průběhu celého porodu. 

První doba porodní je nejnáročnější z celého porodu. U překotného porodu může trvat třeba jen jednu hodinu, u běžného porodu nejčastěji trvá kolem 10ti hodin, nejsou však vyjímečné ani případy, kdy kontrakce trvají 24 - 36 hodin. U drohorodiček trvá první doba porodní nejčastěji kolem 6-8 hodin. 

Porod je zpravidla velmi bolestivý. Jakou bolest můžete očekávat a jak s ní pracovat se dočtete zde Analgetické metody. Důležité je se bolesti a kontrakcím nebránit. Ale vnímat ji jako přiblížení se k miminku o další kousek. Dokázat se uvolnit je pro hladký průběh porodu nesmírně důležité. Porodní cesty se pak lépe otevírají a porod je kratší.

Pokud porod probíhá fyziologicky, stejně tak jako těhotenství, žena by měla být při porodu v péči porodní asistentky. Ta kontroluje plod i rodičku. Přítomnost lékaře je nutná pouze, pokud něco neprobíhá standardně. Důležité je, aby zdravotnický personál byl trpělivý a vstřícný, tím je eliminován u ženy stres. Aby toto bylo dodrženo může být úkolem pro partnera. V tomto bodě může mít velkou přidanou hodnotu. 

Během první doby porodní porodní asistentka kontroluje průběh porodu. Kontroluje srdeční ozvy miminka, zda se mu daří dobře a s kontrakcemi ozvy neklesají. Dále během kontrakce vyšetřuje jak porod postupuje, na kolik cm jsou již porodní cesty otevřené, jak sestupuje hlavička a zda rotuje správně. 

Každou kontrakci žena prodýchává krátkým rychlým povrchovým dýcháním (jako pejsek). Když je děložní branka zašlá, tzn. porodní cesty jsou otevřeny na 10-11 cm, přichází druhá doba porodní. 

Druhá doba porodní

Pokud žena cítí potřebu tlačit, musí o tom informovat porodní asistentku. Ta zkontroluje, zda je miminko správně dorotované a zda druhá porodní fáze může začít. V této fázi přichází intenzivní práce maminky, nicméně konec už je velice blízko. Žena tlačí při kontrakci (bez kontrakce to nejde, to sama ucítíte), tlačí se stejně jako když se jde na velkou. Zapomeňte na jakékoliv obavy ze znečištění sálu a podobných myšlenek. Myslete pouze na to, že miminko už je hodně nízko v pánvi, kde je silně stlačené a musí se dostat co nejrychleji na svět. Při tlačení si zvolte polohu, která Vám bude vyhovovat. Ať už je to klasická poloha na zádech s přidržováním kolen a skloněním brady na hrudník, nebo na bobku, nebo ve stoje, atd. Poloha ve stoje je vhodná, pokud miminko nepostupuje nebo ještě není úplně dorotované. Při tlačení nezapomeňte zavřít oči. Je možné, že budete již velmi vysílená. Že budete mezi kontrakcemi usínat, nebo omdlévat. Že se budete třást zimou nebo naopak potit. Je to velmi intenzivní chvíle, zpravidla druhá fáze porodní trvá cca 20 minut, to znamená že na 3-4 kontrakce může být miminko na světě. Samozřejmě jsou i případy, kdy miminku něco brání a tlačení je výrazně delší. 

V této fázi se k porodní asistentce připojuje pediatr, který si počká na miminko a bude ho po porodu kontrolovat a může se přidat také lékař porodník, který provede šití porodních poranění.

Pokud během tlačení hrozí protržení hráze, porodní asistentka může provést nástřih. Nebojte se toho, zní a vypadá to hrozivě, ale nástřih se provádí během kontrakce, kdy je na hráz vyvíjen tak velký tlak, že nastřižení téměř necítíte. Je však potřeba, aby se nástřih neprováděl rutinně, ale pouze pokud je zjevné, že jinak by došlo k poranění hráze. 

Je velice dobře, když vás porodní asistentka informuje o průběhu, zda již vidí vlásky miminka, jakou mají barvu, nebo vás nechá si na hlavičku sáhnout. Toto jsou impulsy, které vám dodají sílu dotáhnout porod co nejrychleji do konce. 

Pokud miminko nepostupuje ven, zpravidla si porodní asistentka přivolá pomoc. Je možné pomoci roztahovat porodní cesty rukama v průběhu kontrakce, zároveň někdy je potřeba zatlačit na bříško z venku a opatrně tlačit směrem dolů. Když hlavička prochází krčkem, cítíte veliký tlak a řezavou bolest. Nicméně fáze tlačení je pro tělo vysvobozující. Je přirozená a tělu se ulevuje. Pokud tlačíte, tak kontrakce již téměř nebolí. A vězte, že máte před sebou již jen posledních několik minut a nikoliv hodin jako v první době porodní. Takže se nebojte. S druhou fází porodní máte již téměř vyhráno!

Po průchodu hlavičky se miminko samo dorotuje a projde nejdříve jedno, pak druhé ramínko a následně zbytek tělíčka. To už je bezbolestné. Ihned po porodu by vám měli miminko položit na břicho. Po chvilce jej zabalí do látkové pleny a odnesou pediatrovi, který miminko vyšetří. Miminko nemusí začít plakat hned, neděste se. Není samozřejmě vyjímečnou situací ani, že během porodu nastaly komplikace. Poměrně často může být miminko zamotané do pupečníkové šňůry. Postupem dolů si šňůru utahovat a způsobovat si tak nedostatek kyslíku. Toto však porodní asistentka kontroluje pravidelným monitorováním plodu. Pokud porod nepostupuje, nebo je miminko nedorotované, nesestupuje níže atd. může se porodní asistentka s lékařem domluvit na císařském řezu. O této variantě Vás budou informovat a vysvětlí vám důvody i co to pro Vás i miminko znamená.

Po porodu se hodnotí takzvané Apgar scóre. Jedná se o celosvětové hodnocení novorozenců v 1. 5. a 10. minutě. Hodnotí se:

  • srdeční tep
  • dýchání
  • napětí svalů
  • reakce na podráždění
  • barva kůže

Hodnoty mezi 8-10 body znamenají, že novorozenec je v dobrém stavu. Hodnoty 5-7 říkají, že miminko potřebuje zvýšenou péči lékařů. Například musí opakovaně odsávat zpolykanou plodovou vodu, podporovat dýchání atd. Při hodnotě menší než 4, novorozenec vyžadují akutní pomoc, například masáž srdce. Hodnoty Apgar scóre by vám měli sdělit. Dozvíte se je také z propouštěcí zprávy, kterou dostanete při odchodu z porodnice. Apgar scóre hodnotí aktuální stav miminka, neříká nic o jeho dalším vývoji. 

Přítomnost partnera nebo jiné blízké osoby u porodu

Je zpravidla pro ženu velice povzbuzující, pokud má po celou první i druhou dobu porodní u sebe svého partnera. I když muž nemůže ženě pomoci a může to pro něj být nepříjemná situace (často muži cítí bezmoc, že nemohou partnerce reálně pomoci od bolesti), jeho přítomnost ženě pomáhá. Je důležité, že vidí, jak náročné je přivést miminko na svět. Je dobré, pokud muž stojí ženě u hlavy, aby byl ušetřen nepříjemných pohledů. Pokud má zájem, může po narození miminka přestřihnout pupečníkovou šńůru. Partner je dále s miminkem i v průběhu ošetření pediatrem. Může zároveň vše zdokumentovat. Pokud ženu čeká náročné šití porodních poranění a necítí sílu na to mít miminko u sebe, může ho chovat partner. Dále je ideální pokud muž se ženou a s miminkem mohou zůstat pohromadě další dvě hodiny po porodu a užívat si nerušeně první společné chvíle. 

Pokud se partner na přítomnost u porodu necítí, je dobré ho nenutit a raději zvolit jinou blízkou osobu, která vás stoprocentně podpoří. Toto není úplně vyjímečná situace. Existují i ženy, které u porodu chtějí být sami nebo pouze s porodní asistentkou či dulou. Každá z variant je správná, důležité je, aby odpovídala přání rodičky. Spokojenost a pocit bezpečí ženy je klíčem k jednoduchému porodu.

 

Překotný porod

V případě překotného porodu je první doba porodní extrémně krátká. Může trvat třebou pouhou hodinu (o překotný porod se jedná, pokud trvá méně než 2 hodiny). V tomto případě se kontrakce velice rychle zintenzivňují, mohou mít velice krátké rozestupy (např. 2 minuty). Bohužel průběh porodu se dopředu velice těžce predikuje. Nicméně čím více se blíží druhá fáze porodní (to znanemá potřeba tlačit, tlak na koneční), kontrakce jsou intenzivnější. Kontrakce na konci první porodní fáze jsou tak silné, že je v průběhu kontrakce žena paralizována, nemůže se hýbat, rychle povrchově kontrakci prodýchává, může se přidat potřeba na velkou, zvracení. Žena v průběhu kontrakce nezvládá mluvit, chodit, nic jiného dělat než prodýchat kontrakci. Pokud máte kontrakce této intenzity, zavolejte rychlou záchrannou službu a přemístěte se co nejrychleji do porodnice. Snažte se zkontaktovat kohokoliv kolem vás (souseda atd.). Je potřeba abyste nebyla sama. 

Pokud cítíte tlak na konečník a potřebu tlačit, začíná druhá fáze porodní. V této době musíte být bezpodmínečně v porodnici. Pokud Vás nucení tlačit přepadne mimo porodnici, tlačení zadržujte, kontrakci prodýchávejte, zavolejte rychlou záchrannou službu a urychleně se do porodnice přesuňte. Nejlépe sanitkou. 

Překotný porod je jednodušší v tom, že "to má žena rychle za sebou", nicméně je velice stresující, aby se do porodnice dostala včas, je nebezpečný pro ženu z důvodu vzniku větších porodních poranění (poranění děložního hrdla, pochvy, hráze), je zpravidla více bolestivý a je stresující i pro samotné miminko. Novorozencům hrozí nitrolebeční krvácení, z důvodu častých a extrémně silných děložních kontrakcí. Hrozí také nebezpečí přetržení pupečníku vzhledem k rychlému sestupu miminka. 

Co dělat při překotném porodu?

Pokud dojde k potřebě tlačit mimo porodnici, dodržte následující kroky:

  • zavolejte rychlou záchrannou službu 155. Operátorka vám poradí co v této situaci dělat, sdělte ji v jakém jste týdnu těhotenství, jak časté jsou kontrakce, zda odtekla plodová voda, kde se nacházíte.
  • kontaktujte partnera, sousedy, zkrátka kohokoliv, kdo u vás může být co nejdříve
  • otevřete dveře do domu, bytu, aby se k vám lékař dostal, pokud se již nebudete moct pohybovat 
  • je důležité najít pro ženu nějakou čistou látku, kterou dáme pod ženu a připravíme si čistou látku např. ručníky pro miminko. Pokud je s ženou někdo přítomen, umyje si ruce, může použít i vlhčené ubrousky a snaží se nedotýkat rodidel ženy, aby se zabránilo přenosu infekce.
  • ženu položíme, aby při porodu miminko nespadlo z výšky, ideálně podložíme hlavu. Žena také v konečné fázi porodu může omdlít.
  • na ženu mluvíme klidně, je důležité nepanikařit!!!
  • protože při překotném porodu hrozí nitrolebeční krvácení miminka z důvodu rychlých a silných kontrakcí, je dobré maximum kontrakcí ještě prodýchat a netlačit. Dýchání je rychlé, mělké. Snažíme se samotný porod co nejvíce oddálit.
  • když žena už musí tlačit (sama to pozná, kdy je to nevyhnutelné), tlačí se zavřenýma očima, zadrženým dechem v průběhu kontrakce. Po odeznění kontrakce odpočívá a čeká na další kontrakci. Dobrá je poloha na zádech se zvednutými nohami, kdy se žena drží pod koleny a při tlačení tlačí bradou na hrudník a tlačí stejně jako při velké na záchodě, to znamená do konečníku. Pod sebou by žena měla mít čistou deku nebo osušku.
  • při průchodu hlavičky dítěte můžeme prsty ochránit hráz proti natržení
  • dítě nikdy z porodních cest netaháme, neotáčíme s ním. Příroda má porod vymyšlený tak, že miminko se dostane ven samo bez lidské pomoci. Stačí pouze počkat na další kontrakci a miminko se samo dorotuje a povyleze ven. Úkolem pomocníka je pouze chránit miminko, aby si neublížilo pádem na tvrdou zem. Pozor miminko je velice kluzké!!!
  • miminko nemusí začít hned plakat, zkontrolujeme pouze zda dýchá
  • pokud má miminko omotanou pupečníkovou šňůru kolem krku, nepanikaříme, vsuneme pod ni prst a opatrně ji přetáhneme přes hlavičku. 
  • miminko po porodu neosušujeme, položíme ho mamince na břicho, miminko je na boku, aby mu mohla z pusinky vytéct zpolykaná plodová voda, překryjeme ho teplou osuškou, dekou, aby bylo v teple. 
  • odstřižení pupečníku necháme na příjezd záchranné služby. Pokud by příjezd byl až za delší dobu, necháme pupečník dotepovat (pokud se odstřihne dřív než dotepe, miminko může vykrvácet), asi ve vzdálenosti 20 cm od břicha dítěte šňůru podvážeme na dvou místech, vzdálených od sebe cca 10 cm. Utažení uzlíků musí být co největší, jinak hrozí vykrvácení dítěte.
  • dále čekáme na porod placenty. Porodí se sama do cca 30 minut, není potřeba za šňůru nijak tahat. Placentu nejlépe umístímě do igelitového pytle a předáme zdravotníkům.
  • žena i miminko jsou po příjezdu do porodnice pečlivě zkontrolováni.

Tyto rady jsou pouze informativní, řiďte se prosím pokyny operátorky na lince 155!!!

Naštěstí překotný porod je situací vyjímečnou, nicméně je potřeba počítat i s touto variantou. Překotný porod je častější u vícerodiček, pokud jsou otevřené porodní cesty nebo je dítě malé. 

Příklady překotných porodů:

www.emimino.cz/denicky/neplanovany-porod-doma-11748/

www.emimino.cz/denicky/ukradeny-porod-6787/

 

 


Diskusní téma: Přirozený porod

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.