Šestinedělí

Šestinedělí je velmi specifické období, které je nesmírně krásné, ale zároveň většinou i velmi náročné. Je to doba, během které se tělo ženy vzpamatovává z porodu a vrací do normálního stavu po devíti náročných měsících těhotenství. Zároveň je to doba, kdy si miminko zvyká na život mimo dělohu a postupně si utváří vztah a režim s mamimnkou.
 

Režim

V prvních týdnech života bývá novorozenec ještě velmi spavý, takže tím bývá vzájemné sžívání jednodušší. Nicméně miminko vyžaduje poměrně časté krmení, doporučuje se krmit dítě po 3 hodinách, nicméně v prvních týdnech života je dobré miminko vyslyšet, pokud pláče a je neklidné, nabídnout kojení častěji, klidně i po 1,5 hodině. Pro miminko není kojení pouze příjem potravy, ale zároveň chvíle, kdy má svoji mámu jen pro sebe, cítí její vůni, slyší tlukot srdce, který je mu důvěrně znám a výborně se mu u kojení usíná. Je proto důležité si z kojení udělat příjemný rituál pro maminku, vyčlenit si pro něj stálé místo a stálou polohu pro miminko, tak aby tato doba byla pro maminku i miminko příjemná. A pro maminku by zároveň doba kojení měla sloužit k odpočinku, protože zejména v prvních měsících u kojení bude trávit hodně času. Důležitá je pohodlná poloha, aby nebolela záda, můžete využít polštář, nebo kojící polštář, který zafixujete zády a tím zamezíte sklouzávání miminka. Během kojení můžete odpočívat, číst, pozorovat miminko, zkrátka cokoliv, abyste nabrala potřebnou sílu. 

V prvních týdnech života se režim teprve utváří, počítejte však s tím, že miminko prožívá velmi rychlý vývoj. A když už si na nějaký režim zvyknete, tak miminko si ho zajisté velice rychle opět změní. Netrapte se proto, pokud třeba vaše dítě má zrovna dny, kdy v noci mezi 1 a 3. hodinou odmítá spát. Věřte, že za pár dní to zase přejde. 

V prvních týdnech může mít miminko ještě přehozený režim dne a noci. Hodně spí přes den a je čilé v noci. I toto se časem upraví. 

Pokud miminko přes den spí dlouho, je lepší ho nebudit a dopřát mu odpočinek. Buzení na jídlo je nutné pouze, pokud má miminko malé přírůstky váhy. 

Pokud miminko prospí celou noc, sledujte pečlivě jeho přírůstky. Pokud přibírá optimálně, alespoň 150g za týden, využijte toho, že spí celou noc a vyspěte se také. Pravděpodobně nastane časem období, kdy se v noci bude budit častěji, velice často k tomu dochází kolem půl roku miminka. Pokud však vaše kojení není bez problémů, miminko přibírá málo, je dobré miminko v noci po 3-4 hodinách vzbudit a nakrmit. Noční kojení je totiž pro tvorbu kvalitního mléka nejdůležitější. A první tři měsíce po porodu je potřeba stimulovat tvorbu mléka pravidelným "odběrem" (kojením). Tam kde není poptávka, nebude ani nabídka. Po třech měsících je již laktace nastavená a spaní celou noc kojení neohrozí. 

Jak se cítí v šestinedělí maminka

Šestinedělí je dobou obrovských hormonálních výkyvů. Hormony v těle ženy se pomalu dostávají do normálu, zároveň během kontaktu s miminkem a kojením se vyplavují hormony nové. Toto vede k poměrně rychlému a nečekanému střídání pocitů štěstí, lásky, dojetí, ale také strachu úzkosti, pocitu, že už nic nebude jako dřív, zoufalství, že už nikdy nebudete mít čas jen na sebe. Toto vše v kombinaci s únavou a často poporodními poraněními vede k náročným psychickým stavům. Některým ženám se nevyhne dokonce ani poporodní deprese. 

Důležité proto je v šestinedělí neočekávat:

  • že život s miminkem je snadný

  • že budete miminko milovat od prvního okamžiku. Někomu se toto poštěstí a v prvních minutách po porodu zažívá pocity euforie, štěstí a lásky. Neděste se ale pokud takové pocity nepřijdou. Může se stát, že dostanete do náruče miminko, a žádný pocit to ve vás nevyvolá. Cítíte pouze bolest z poranění a únavu. Pokud je navíc miminko nespavé, rozhozené z příchodu na svět, trápí ho bříško, může to být pro maminku velice frustrující. Nenechte se těmito pocity znepokojit. K porodu patří, jen se o nich tak často nemluví. Nejčastěji pocity štěstí přijdou, až když zjistíte jak na vaše miminko, naučíte se číst jeho reakce, pláč, budete mu lépe rozumět. Láska velmi často přijde až s prvními úsměvy miminka, kdy vidíte první zpětnou vazbu, což je zpravidla kolem 5. - 6. týdne věku miminka. 

  • že partner se bude automaticky do péče zapojovat a bude si vědět s miminkem rady. Muži zpravidla hledají cestu k miminku obtížněji než ženy. Nenosili ho devět měsíců pod svým srdcem. Nemohou ho kojit. Zpravidla ho ani nedokážou tak dobře uklidnit, protože miminko nezná tak důvěrně jejich hlas, jejich tlukot srdce, jejich vůni. Je proto dobré si o pomoc říct, pokud si chcete odpočinout, nebo jen potřebujete změnu a vydechnout si. Muži často nejsou důvtipný a neumí číst narážky a signály ženy. Požádejte muže výslovně o pomoc, zároveň muži pomožte a poraďte. Budete mít i lepší pocit, že je o miminko dobře postaráno. Stejně tak můžete požádat o pomoc babičky atd. Pokud máte pocit, že se o Vaše miminko nikdo nepostará tak dobře jako vy, je to také normální. Využijte pomoc tak, aby uvařila, vyprala, uklidila, nebo si s vámi jen povídala, zatímco vy kojíte, nebo vozíte kočárek. Je normální pokud jste úzkostná a miminko nechcete nikomu půjčit. Stejně tak je normální, pokud miminko přenecháte na hlídání a odpočinete si. Obě tyto krajní polohy jsou normální, nespekulujte, zda jsou vaše pocity normální. Zrovna takhle to hormony ve vašem těle namíchaly a proto naslouchejte svému instinktu. Jen tak budete spokojená, a spokojená máma znamená spokojené miminko. 

  • že Vaše břicho rychle splaskne. Navrácení postavy k normálu není otázkou dní, ale měsíců, stejně tak, jako 9 měsíců trvala příprava na porod. Zpětné stažení pánve, zavinutí dělohy, to vše trvá. U někoho je návrat postavy rychlý, u někoho velmi pozvolný. Nenervujte se tím. Nedržte diety. Když nebudete mít dostatek živin, nebudete mít plnohodnotné mléko při kojení a nebudete mít dostatek energie na časté noční vstávání. Můžete u sebe dokonce sledovat zvýšenou potřebu cukrů, často to bývá spojené právě s velkou únavou. Zkuste si najít čas a po kojení, kdy se vylučuje oxytocin si lehněte na břicho a pod břicho si dejte polštář. Pomůžete tak děloze se rychleji zavinovat. S pohybem začínejte opatrně. Ze začátku se věnujte pouze procházkám s kočárkem, dbejte rad fyzioterapeutky z porodnice. 

  • že miminku nastavíte režim a ono ho bude dodržovat. V ideálním případě by se režim měl nastavit podle potřeb dítěte, nikoliv podle rad v knihách o mateřství. Jen tak bude miminku plně vyhovovat. Zároveň je třeba počítat s tím, že miminko si režim bude průběžně upravovat. 

  • že uspat miminko je hračka. Některá miminka nakrmíte a usnou sami jako dudci. Můžete vedle nich vysávat, mixovat a nic je nevzbudí. Některá mají s usínáním problémy. Vyžadují přítomnost maminky. Nechtějí spát v postýlce, natož tam sami usínat. Když je nakojíte usnou, jak je položíte do postýlky jsou hned vzhůru. Děti se velmi liší. Pokud máte odpočinuté kamarádky novopečené maminky, vězte že to není tím, že jsou lepší mámy, nebo si vše umí lépe zorganizovat. Pravděpodobně mají pouze spavější miminko. Dost často se temperament a povaha miminka dědí po rodičích. Zkuste schválně zapátrat, jaký spáči a jedlíci jste byli vy s tatínkem. Nezlobte se na miminko, pokud mu spát nejde. Vás taky ke spánku nikdo nepřinutí. Nebrečí, protože vás chce rozlobit. Brečí proto, že neumí mluvit a potřebuje vám potřebuje sdělit svoje pocity. Neberte pláč jako nepřítele, ale jako způsob komunikace. Časem se naučíte rozlišovat, co který typ pláče znamená. Jediná cesta je zkoušet, co bude fungovat, snažit se nastavit režim, aby miminko vědělo, co ho kdy čeká. Uspávat v postýlce, chovat, kojit, můžete zkusit i divočejší způsoby jako je hacka, bílý šum, vysavač, fén, houpat v autosedačce. Nicméně u většiny dětí, se vše velice rychle mění, včetně způsobu uspávání, potřeby spánku atd. Není proto si třeba lámat hlavu a důsledně lpět na režimu. Spurt, zoubky, nebo bolení bříška režim velmi snadno rozhodí nebo úplně změní.

  • že kojit je hračka. Kojení je překrásné pouto mezi maminkou a miminkem. Je to nejjpřirozenější, nejjednodušší a hádám, že se všichni shodnou, že pro miminko nejlepší způsob výživy. A nejedná se pouze o výživu. Kojení představuje jedinečný způsob kontaktu mezi miminkem a mámou. Miminko cítí svoji mámu, vnímá tlukot jejího srdce, dotýká se její kůže, slyší její hlas, cítí její vůni. Ačkoliv je kojení velice intuitiviní, málokdy je rozjezd laktace u prvorodičky bez problémů. Často chvíli trvá než se miminko i maminka sladí na správné technice, než se správně vytvarují bradavky, než se ustálí tvorba mléka, než miminko pochopí, že je to dřina mlíčko vysát, někdy se objeví mastitida, neboli zánět prsu (velice bolestivý zánět prsu, doprovázený vysokými horečkami). Miminko může například odmítat jeden z prsů, z kterého mléko teče pomaleji, nebo má horší tvar bradavky. Kojení proto ze začátku vyžaduje hodně trpělivosti, nicméně po pár měsících bude představovat pro maminku i mimnko ty nejhezčí intimní okamžiky a nejjednodušší způsob krmení. Občas se stane, že plné kojení, nebo kojení vůbec není možné. Je důležité v tomto případě požádat o radu laktační poradkyni, abyste věděla, že jste pro to udělala maximum. Nicméně pokud kojení rozjet nelze, je důležité se s tím po určité době smířít a nebojovat do roztrhání těla. Stres, který tento boj představuje ochuzuje maminku i miminko o krásné chvíle, které mohou spolu prožít i bez kojení. V případě jakýchkoliv otázek doporučujeme navštívit tuto poradnu www.kojeni.net/index.php?option=com_prashan&view=questions&Itemid=116&head=1. Najdete zde odpovědi skoro na všechny otázky. Zároveň na těchto stránkách najdete rady k technice kojení a později i rady jak zavádět příkrmy. Zde najdete seznam laktačních poradkyň kojeni.cz/maminkam/poradci/.

  • že první sex po porodu bude stát za to. Samozřejmě může se to stát, ale velice často je opak pravdou. Sex můžete zkusit po konci šestinedělí, nicméně zpravidla první půl rok po porodu zhruba trvá doba, než se vše vrátí k normálu. Sex mohou provázet nepříjemné pocity, pocit sucha, někdy i bolest. Často také pod vlivem únavy a častého kojení se stává, že žena na sex nemá chuť. Neděste se, je to vlivem hormonů i dalších faktorů a časem to odezní. Pokud by bolest při sexu byla velká, určitě je na místě konzultace s gynekologem. 

  • že si budu se vším vědět rady. Žádná prvorodička si neví se vším rady. Učí se postupně, spoustu věcí jí napoví intuice. Pokud si však nebudete vědět rady, nebojte se zeptat, ať už maminky, kamarádek, doktorky. Můžete se dozvědět některé tipy, které Vám usnadní život s miminkem.

Co Vás v šestinedělí čeká

Počítejte s tím, že v šestinedělí budete častěji navštěvovat lékaře. Čekají Vás časté kontroly miminka u pediatra (cca 3 dny po propuštění z porodnice zpravidla navštíví lékář Vás doma, další kontrola bývá ve 14 dnech a v 6ti měsících), kontrola kyčlí, Vaše kontrola na gynekologii.