Příprava na porod

Shrneme zde několik bodů, jak se žena může připravit na porod. Porod je samozřejmě individuální, některá žena rodí dvě hodiny, jiná dva dny, každá zažívá jiné bolesti, některá rodí císařským řezem. I přesto je dobré si během těhotenství nějaké informace zjistit, aby až nastane den D, že tušila, co se bude dít. 

Knihy o těhotenství porodu a mateřství, internet

O tom, jak porod probíhá, kdy jet do porodnice se lze dočíst v řadě knih i na řadě internetových stránek. Doporučujeme například Knihu o těhotenství a dítěti (Antonín Pařízek), kde je popsáno vše od těhotenství, porodu, šestinedělí, kojení až po péči o dítě. 

Výběr porodnice

Výběr porodnice, zejména u žen žijících v Praze probíhá už v prvním trimestru (seznam porodnic je zde Přehled porodnic. Žena by měla vzít do úvahy vzdálenost od bydliště, poskytované služby v porodnici, reference, které lze získat buď od kamarádek nebo na internetových stránkách, například zde www.emimino.cz/porodnice/. Je důležité, aby žena měla již představu, zda má nějaké konkrétní požadavky ohledně porodu. Zajímat ji může například:

 - za jak dlouho do porodnice z domova dojede

 - zda je v porodnici novorozenecká JIP, zda umí porodit i nedonošená miminka

 - jak vypadají porodní boxy, zda může být partner přítomný už v první době porodní, nebo až v době druhé (tlačení)

 - jaké porodnice nabízí polohy během porodu, úlevové metody, atd.

 - jak probíhá bonding po porodu, zda dostane žena miminko ihned na břicho, kde probíhá ošetření miminka, zda miminko zůstane s rodiči po porodu

 - zda je možnost epiduralu

 - zda může být tatínek přítomen u císařského řezu

 - jak jsou koncipované pokoje na šestinedělí (sociální zařízení na pokoji, počet lůžek na pokoji atd.)

 - zda je možnost nadstandardních pokojů

 - jak přistupují sestřičky ke kojení

 - jaká je spokojenost maminek, které v porodnici v nedávné době rodily

Porodní plán

Porodní plán je představa ženy o porodu, kterou si může sepsat a po příjezdu do porodnice v průběhu první doby porodní projít s porodní asistentkou. Porodní plán je dobrovolný a míra s jakou je akceptován se může mezi porodnicemi lišit.  

Do porodního plánu sepište specifická přání, která ohledně porodu máte. Na internetu lze nalézt řadu vzorů a příkladů např. www.pdcap.cz/Texty/Porplan.html.

Uvedeme zde nejčastější požadavky, nicméně konkrétní obsah a podoba porodního plánu, je čistě na Vás:

 - přeji si, aby porod probíhal s co nejmenším počtem zásahů, bez urychlování porodu

 - nepřeji si podání utišující léky proti bolesti

 - přeji si být o všech zásazích dopředu informována

 - nepřeji si protržení vaku plodových obalů

 - přeji si v průběhu první doby porodní volný pohyb a možnost využít pomůcky např. gymnastický míč, sprcha, vana, atd.

 - přeji si v průběhu druhé doby porodní sama zvolit polohu, a polohy dle vlastního pocitu střídat

 - nepřeji si nastřižení hráze

 - přeji si, nechat pupečník dotepat a poté přestřižení tatínkem

 - přeji si po narození miminka jeho okamžité přiložení na břicho

 - přeji si miminko neumývat

 - přeji si, aby tatínek byl přítomen všech vyšetření

 - přeji si, aby porod placenty nebyl urychlován a byl pouze podpořen přiložením miminka k prsu

 - přeji si mít miminko po porodu a nezbytném vyšetření stále u sebe

 - přeji si, aby miminku nebylo podáváno umělé mléko, ani mateřské mléko z lahviček

 - přeji si, aby tatínek byl přítomen na sále v případě císařského řezu

 - přeji si, aby tatínek mohl vzít dítě do náruče ihned po provedení císařského řezu

Porod samozřejmě nelze naplánovat, a proto je potřeba počítat s tím, že ne všechna přání se splní a ne vše bude probíhat podle Vašich očekávánání. Ale s pozitivním přístupem, to zvládnete!

Cvičení pro těhotné

Cvičení pro těhotné by mělo těhotnou ženu udržovat ve fyzické a psychické kondici a posilovat svalové skupiny důležité pro porod. Důležitá je také podpora správného držení těla, a tím minimalizace bolesti zad, které se mohou s přibívající váhou dostavit. Cvičení může také ženě ulevit od křečí v nohou a vzniku otoků. Velmi přínosné je také posilování svalů pánevního dna. Obzvláště ženy, které již rodily mohou mít toto svalstvo povolené. 

S těhotenským cvičením se obvykle začíná až po 20. týdnu těhotenství. 

V posledním trimestru je dobré podporovat nácvik správného dýchání. Pokud již je cvičení pro ženu nepříjemné, je dobré zařadit alespoň procházky. 

Předporodní kurz, prohlídka porodnice

Předporodní kurz je pro ženy, které budou rodit poprvé velice přínosný. Nejlépe je navštívit kurz přímo v konkrétní porodnici, kde bude žena rodit. Případně kurzy lze najít také ve specializovaných centrech, které obvykle poskytují další služby pro těhotné jako je cvičení, masáže atd. 

Na kurzu se obvykle dozvíte jak poznat, že začínáte rodit, co si připravit do porodnice, jak probíhá porod a jaké máte možnosti a také jak kojit a pečovat o miminko. Je výhodné, pokud chodíte na kurz přímo ve Vaší porodnici, budete tak mít ty nejaktuálnější informace. 

Předporodní kurz je vhodné absolvovat přibližně měsíc před porodem, aby jste si do porodu informace pamatovala a je prospěšné, pokud je můžete absolvovat i s partnerem. Lépe tak získáte představu, co Vás čeká, jaká může být role tatínka a zpravidla z obou spadne i dosavadní nervozita, když mají možnost si promluvit s porodní asistentkou a kolem sebe mají další páry, které čeká to samé. 

Velice přínosná je také prohlídka porodního sálu. Kdy se dozvíte, kam při porodu dorazit, kde Vás budou vyšetřovat, jak vypadají porodní boxy atd. Prohlídku porodních sálů obvykle bývá možné i absolvovat samostatně bez předporodního kurzu. 

Shlédnutí fotek a videí porodu

Pokud těhotnou ženu zajímá, jak porod vypadá, může na internetu najít řadu fotografií a na youtube i řadu videí, jak porod probíhá. Určitě je pro představu dobré vidět, jak porod probíhá, i když každý porod je individuální a zrovna ten Váš může probíhat úplně jinak. Doporučujeme však videa a fotografie shlédnout maximálně do konce první poloviny těhotenství, aby se žena zbytečně nevyděsila těsně před porodem. 

Videa s ukázky porodu lze najít například zde: www.babyonline.cz/porod/porod-video

Porodní deníčky na internetu, zkušenosti kamarádek, maminky

Je potřeba zvážit, zda přečtení skutečných porodních příběhů ženě spíše prospějí nebo zda nemohou přinést zbytečnou nervozitu. 

Určitě je dobré si vyslechnout vzpomínky Vaší maminky ohledně těhotenství a porodu. Říká se, že porod bývá podobný jako prožila Vaše maminka, často to skutečně platí. 

Přínosné určitě také je nechat vyprávět o porodu kamarádku, obzvláště pokud rodila ve stejné porodnici. Jen je potřeba vybírat kamarádku, která nebude porod zbytečně dramatizovat, aby Vás zbytečně nestrašila.

V neposlední řadě máte možnost si přečíst porodní deníčky na internetu např. zde www.emimino.cz/denicky/porod/. Je však třeba mít na mysli, že je větší pravděpodobnost, že se svůj zážitek z porodu rozhodne publikovat ta maminka, která zažila vyhrocenější situaci při porodu nebo nějaké komplikace než ta co měla pohodový průběh. Obecně je však přínosné, pár takových příběhů projít, žena pak má lepší představu, co ji čeká. Zároveň v průběhu porodu bude lépe rozumět krokům, které bude porodní asistentka provádět a zároveň i možným komplikacím. Pokud je partner ochotný, můžete si porodní příběhy či videa shlédnout spolu. 

 

Pití maliníkového čaje

Maliník podporuje hladké děložní svalstvo, jinými slovy pomáhá stimulovat děložní kontrakce. Jeho pravidelné užívání by mělo pomoci k snažšímu průběhu druhé doby porodní (rychlejší průchod porodním kanálem), údajně dokonce k nižšímu riziku akutního císařského řezu, nebo nutnosti použít Vex či kleště.

Maliník obsahuje řadu vitamínů (B, C, E), dále vápník, železo draslík atd. 

Účinek maliníku je často diskutován, někdo si účinky chválí, někdo žádné nezaznamená. Nicméně čaj poměrně dobře chutná, takže za zkoušku uričtě stojí.

Maliníkový čaj se doporučuje pít od ukončeného 36. týdne těhotenství, myšleno je maliník sypaný. Porcovaný čaj v sáčcích nemá zdaleka takovou intenzitu. Dávkování je 2 šálky denně (1 lžička maliníku se přelije 200 ml vroucí vody a nechá se 15 minut louhovat v zakryté nádobě, čaj se pije teplý). S přibývajícími týdny těhotenství je možné dávkování zvyšovat až na 4 šálky denně. 

S pitím maliníku je možné pokračovat i v šestinedělí, kdy podporuje stahování dělohy. 

Lněné semínko

Lněné semínko se doporučuje užívat od ukončeného 34. týdne. Semínko pomáhá k lepšímu vyprazdňování, zjemňuje hladké svalstvo a usnadňuje otevírání děložního hrdla během porodu. 

Lněné semínko obsahuje řadu prospěšných vitamínů a minerálních látek - omega 3 nenasycené mastné kyseliny, vitamin E, draslík, železo, zinek, kyselinu fenolovou, vlákninu. Hlen, který len vytváří pomůže k snadnějšímu průchodu dítěte porodními cestami. 

Denně se doporučuje užívat dvě polévkové lžíce lněného semínka. Lněné semínko můžete sníst neupravené (například s jogurtem, v kaši), nebo ho namočit do vody a vypít rosolovitou hmotu, kterou vytvoří (namáčí se přes noc). Lněné semínko lze i rozmixovat, pak ho ale musít užít ještě ten den, aby nežluklo. Pokud semínko jíte samotné, dbejte na řádné rozkousání. 

Lněné semínko koupíte ve zdravé výživě, supermarketech či DM drogerii.

Masáž hráze

Masáž hráze (oblast mezi konečníkem a pochvou) několik týdnů před porodem může pomoci k uvolnění svalstva a snazšímu porodu. U některých žen se tak může předejít potřebě hráz nastřihovat (epiziotomie). Hráz se zpravidla nastřihuje nůžkami v průběhu kontrakce (tudíž střihnutí téměř necítíte i bez použití anestetika) v době kdy poševním vchodem má projít hlavička dítěte. Po porodu se hráz a všechna další porodní poranění sešijí. Vnější část se zpravidla znecitliví anestetikem, vnitřní bez anestetika. U někoho je šití velmi bolestivé a dlouhé, u jiné ženy může být šití otázka chvilky. Jsou i ženy, které i bez masáže hráze nástřih nepotřebují a nedojde ani natržení hráze. Předvídat se to bohužel nedá. 

S masáží je dobré začít v 34 - 36. týdnu těhotenství. Hráz se pravidelným masírováním stává pružnější a nehrozí tak natržení hráze. Masáž můžete provádět sama, nebo Vám může pomáhat partner. Aby však masáž byla účinná, je dobré správně nastudovat techniku masáže. Upozorňujeme, že masáž může být nepříjemná až bolestivá a i přesto, že jste ji prováděla, hráz může zůstat příliš pevná a k nástřihu či natržení může dojít. 

Je dobré, aby těhotná žena po příchodu na porodní sál porodní asistentku informovala, že masáž hráze prováděla. 

Jak provádět masáž hráze?

  • umyjte si ruce
  • sedněte si do pololehu s nohami od sebe, podepřete si záda, aby pro Vás byla poloha pohodlná
  • na prsty naneste trochu oleje - nejlépe olivový, slunečnicový, nebo olej speciálně určený pro masáž hráze (Saloos, Ellinor...)
  • vsuňte oba palce do pochvy, přejíždějte prsty po hrázi zprava do leva a zpět a uprostřed vždy zatlačte směrem dolů a dopředu. Palci roztahujte hráz, až ucítíte brnění, tuto polohu držte, dokud brnění neustoupí. Masáž provádějte cca 3 minuty. Tlak na hráz by měl být poměrně vysoký, až bolestivý. Tento typ bolesti ucítíte i u samého porodu hlavičky, jen ve větší intenzitě
  • masáž zakončete promnutím kůže hráze mezi palcem a ukazováčkem (ten je v pochvě). Kůže by se opakováním masáže měla zjemňovat a měla by být měkčí a více elastická
K dispozici existují i instruktážní videa:
 

Balonek EPI-NO

EPI-NO jsou prostředky pro posilování svalů pánevního dna, které lze využít v době před porodem, cílem je aby se oblast hráze byla elastičtější a eliminovala se nutnost nástřihu hráze nebo její natržení. 

Se cvičením EPI-NO je dobré začít zhruba tři týdny před porodem. 

Postup, jak s balonkem pracovat najdete například zde www.epino.cz/epi-no/predporodni-priprava.html.

Balonek stoji cca 2,300 Kč, k zakoupení je například zde www.branakdetem.cz/balonek-na-pripravu-pred-porodem-epi-no-delphine.htm.

Ukončení braní Magnesia

Pokud těhotné ženě lékař předepsal Magnesium v průběhu těhotenství na utlumení děložní činnosti (tvrdnutí břicha), zhruba 5 týdnů před porodem je dobré již Magnesium vysadit. Děloha tak bude mít čas začít optimálně pracovat a chystat se na porod. Konkrétní datum vysazení si potvrďte s Vaším lékařem. 

Sbalení porodní tašky a výbava pro miminko

S pořizováním výbavičky můžete začít po velkém ultrazvuku ve dvacátém týdnu. Pokud budete chtít vědět pohlaví, pravděpodobně již bude zjistitelné na ultrazvuku. Seznam s výbavičkou pro miminko naleznete zde Výbava pro miminko. Nezapomeňte, že na kočárek nebo některý nábytek můžete čekat i 2 měsíce po objednání. 

Porodní tašku byste měla mít připravenou do 35. týdne těhotenství, seznam, co si s sebou zabalit naleznete často na stránkách konkrétní porodnice, nebo můžete použít náš seznam (Výbava pro miminko).

Porod s dulou

Před porodem je dobré se rozmyslet, zda u porodu nebudete chtít využít služeb duly. Zjistěte si nejdříve, zda přítomnost duly u porodu Vámi vybraná porodnice nabízí. Některé povolují maximálně jednu osobu u porodu, tudíž musela byste si vybrat, zda budete chtít podporu duly či partnera. 

Dula je žena, která přináší těhotné ženě podporu a potřebné informace v těhotenství, během porodu i v období šestinedělí. Její služby mohou využít jak provorodičky, tak ženy, které již rodily. 

Jaká je role duly?

  • dula připravuje ženu na porod, pomůže jí sestavit porodní plán
  • dula může být přítomna v průběhu celého porodu, podporuje ženu psychicky, pomáhá fyzicky. Poskytuje rady jaké polohy v průběhu porodu zvolit, jaké využít nefarmakologické úlevové metody a může zprostředkovat i komunikaci s personálem porodnice. Dula pomáhá i tatínkovi - poradí, jak může být ženě v průběhu porodu nápomocný. Dula by měla vytvořit optimální atmosféru při porodu, zbavit ženu strachu, maximálně se uvolnit a umožnit jí koncentrovat se pouze na příchod dítěte.
  • dula se může starat o ženu i v průběhu šestinedělí, poradit s kojením a péčí o novorozence. 
Činnost duly je placená a je pouze na těhotné ženě, zda jejich služeb využije, či nikoliv. 
 
Seznam dul naleznete například zde www.duly.cz/seznam-dul/www.duly.eu/?page_id=5
Další informace naleznete zde www.duly.eu
 

Analgetické metody - Epidural

Je dobré před porodem zjistit, jaké možnosti analgetických metod daná porodnice nabízí. Možnosti můžete probrat s Vaším gynekologem. Řada žen farmakologickou analgezii odmítá. Některé ženy v průběhu porodu, například pokud je porod příliš dlouhý, názor přehodnotí. Nejčastěji používanou analgezií je bezesporu Epidural. Jedná se o lokální anestetikum, které se podává do oblasti zad. Názory a účinnost epiduralu se liší, stejně tak pozitivní i negativní zkušenosti. Je proto přínosné, si tyto informace dopředu zjistit, aby se byla žena schopna v průběhu porodu rozhodnout, zda jej chce aplikovat. Je nutné pamatovat na to, že Epidural lze podat pouze v určité fázi porodu, to znamená, že i když se žena rozhodne, že chce s jeho pomocí zmírnit bolest, nemusí k podání Epiduralu dojít. Více informací o Epiduralu a dalších analgetickým metodách najdete zde Analgetické metody. 

Kojení

Pokud chce žena své dítě kojit, může se již před porodem podívat na istruktážní videa či fotografie, kde je popsána technika kojení. Tato příprava však není nijak důležitá, kojení každou ženu naučí sestřičky v porodnici a před porodem, kdy nemáte ještě miminko v rukou s zdá být kojení velmi složité. S miminkem je pak vše mnohem přirozenější a automatické. 

Kojení není dopřáno všem ženám. Je dobré, pokud Vám během těhotenství lékař (gynekolog) zkontroluje bradavky, zda nejsou ploché či vpáčené a nebudou kojení komplikovat. Pokud by tomu tak bylo, lze již v průběhu těhotenství používat formovače bradavek a situaci po porodu si tak usnadnit. 

Pokud Vám během těhotenství teče z prsou mlezivo, nebo naopak nic neteče neděste se. Obě situace jsou normální a nevypovídají nic o tom, zda budete kojit bezproblémově. 

Kojení je velmi přirozené a jednoduché, pokud se miminko naučí správné technice. Maminka nemusí plánovat, kolik jídla pro miminko brát sebou, kde mléko ohřát, zjišťovat kolik vypije. Navíc kojení je dobré uklidňovadlo a uspávadlo :-)

Pokud chce žena být připravena na různé situace, může si nějaké doporučení ohledně kojení přečíst již před porodem. Asi nejlepší informace najdete na www.kojeni.net, kde je i výborná on-line poradna. 

Pro porod je důležité si odnést tyto informace: 

  • Požadujte miminko ihned po porodu položit na Vaše břicho a jak jen to bude možné přiložit k prsu. Uvidíte, zda se miminko dokáže přisát. 
  • Můžete zkusit polohu vleže která je dobrá, pokud máte šitá porodní poranění, nicméně není úplně snadná pro miminka. Obvykle se miminkům líbí poloha fotbalisty. 
  • V porodnici střídejte při každém kojení obě prsa, podpoříte tak rychlejší nástup laktace. 
  • Miminko kojte, kdykoliv máte pocit, že pít potřebuje. Až později přejděte na doporučované tříhodinové intervaly. 
  • Vždy si pro kojení najděte pohodlnou polohu, aby to pro Vás byla chvíle relaxace. 
  • Noční kojení je pro laktaci a její rozběhnutí velmi důležité. 
  • Kontrolujte, co jíte, vyhýbejte se nadýmavým potravinám. Kuchaři v porodnicích na to rádi zapomínají. I takhle malé miminko může už trápit bříško.

Žena by se neměla nechat znervóznit tím, že každá sestřička v porodnici jí dává trochu jiné informace - stává se to. Důležité je věřit svému instinktu a pozorovat svoje dítě, které Vám mnohé napoví. Pokud kojení nepůjde lehce, nebojte se kontaktovat laktační poradkyni. 

Pokud kojení nebude bezproblémové, dejte si přesně vymezený čas, po který budete bojovat (každá změna se v laktaci projeví cca po 3 dnech), například 2-3 týdny. Pokud se ani poté kojení nezlepší, nebojte se umělého mléka a netrapte se tím. Nešťastná maminka je pro miminko horší než umělé mléko. 

Informace pro tatínky

Pokud má tatínek zájem získat dopředu informace o porodu, péči o miminko, nejlepší cestou je vzít jej s sebou na předporodní kurz. Tatínek tak možná ztratí obavy, jelikož bude vědět, co má od porodu očekávat a bude vědět, jaká může být jeho role a jak ženě pomoci. 

Je pro ženu velkou výhodou, pokud se tatínek aktivně zapojuje v péči o miminko. Ne pro každého muže je toto přirozené. Vzhledem k tomu, že miminko se velmi často kojí, a ještě nijak nekomunikuje, zpravidla se bližší vztah tatínka a dítěte buduje až postupem času s tím, jak miminko více komunikuje. Nicméně žena by se neměla bát muže o pomoc požádat. Přebalovat, uspávat, vozit kočárek, nebo si s miminkem povídat a hrát může stejně dobře tatínek jako maminka. Tatínkovi se tato péče vrátí v méně unavené partnerce a také kolem dvou měsíců stáří dítěte prvními úsměvy. 

Související témata:

Taška do porodnice

Přehled porodnic

Jak poznat začátek porodu

Přirozený porod

Analgetické metody


Diskusní téma: Příprava na porod

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.