Anomálie dělohy

Opakované potraty mohou způsobovat rovněž anomálie dělohy, její nepravidelné uložení, přepážka v děloze, uhnízdění embrya v děložních rozích, nedostatečnost děložního hrdla, zánětlivé změny nebo hypoplazie dělohy. Děloha může mít jak symetrické, tak asymetrické vývojové poruchy. Obvykle není jednoduché je diagnostikovat a přijde se na ně až v těhotenství, případně při problémech s otěhotněním nebo opakovaným potrácením. Obzvláště problém s otěhotněním může být, pokud jsou anomálie i na ostatních částech pohlavních orgánů např. vaječnících atd. 

DĚLOŽNÍ PŘEPÁŽKA

Přepážka v děloze (septum) se zpravidla odhalí až v těhotenství, kdy se děloha začne zvětšovat. Do té doby většinou nebývá diagnostikována. Přepážka může způsobovat opakované potraty nebo předčasné porody, záleží na druhu přepážky a jejím umístění. Někdy může být přepážka dokonce úplná a děloha může být rozdělena na dvě části, může mít i dva děložní čípky. Pokud je v děloze středová vkleslina, děloha se nazývá dvourohá. Pokud způsobuje děložní přepážka opakované problémy lze ji chirurgicky odstranit  (kombinace laparoskopie a hysteroskopie) nebo provést plastiku dělohy, ale vždy je třeba zvážit pro a proti zákroku.

Pokud se přepážka zjistí v těhotenství, obyvkle nezbývá než čekat, jak se bude děloha vyvíjet, a zda bude přepážka způsobovat nějaké problémy. 

Těhotenství s přepážkou dělohy zpravidla končí porodem císařským řezem, neboť dítě nemá z důvodu nedostatku prostoru místo k otočení a bývá uloženo koncem pánevním. 

HYPOPLAZIE DĚLOHY

Hypoplazie dělohy znamená, že děloha je zmenšená v porovnání k věku ženy nebo že došlo k zastavení jejího vývoje. Jedná se o nejčastější vývojovou poruchu dělohy. Hypoplazie dělohy se obyvkle odhalí na gynekologické prohlídce, potvrdí se ultrazvukovým vyšetřením. Někdy dojde ke zvětšení dělohy až po několika předešlých těhotenstvích (mnohdy nedonošených). Léčba se provádí podle závažnosti hypoplazie a věku ženu. Obvykle se podává hormonální léčba v kombinaci s rehabilitacemi. 

DIAGNOSTIKA VÝVOJOVÝCH VAD DĚLOHY

3D ultrazvuk

3D ultrazvuk dělohy odhalí vrozené nebo získané anatomické odchylky dělohy z pohledu tvaru, velikost nebo sklonu. 

Hysteroskopie 

Hysteroskopie je endoskopická léčebná metoda, při které se lékaři podívají do dutiny děložní, mohou provést zákrok nebo odebrat kousek tkáně. Do dutiny děložní se zavede speciální vodný roztok, který oddálí od sebe děložní stěny, aby byla děloha viditelná. Pochvou se do dělohy zavede hysteroskop (miniaturní nástroje a kamera), a obraz dělohy se přenese na obrazovku. Hysteroskopie se provádí v krátké celkové anestezii. 

NEDOSTATEČNOST DĚLOŽNÍHO HRDLA (Insuficience, Inkompetence)

Nedostatečnost děložního hrdla může být buď vrozená, nebo získaná. Znamená, že děložní branka neuzavírá dostatečně pevně dutinu děložní a čím je těhotenství v pokročilejším stadiu a obsah dělohy těžší, tím dochází k otevírání děložního hrdla. Z hrdla se mohou vyklenout plodové obaly, případně může dojít k odtoku plodové vody. Nedostatečnost děložního hrdla bývá příčinou pozdních potratů.

Děložní hrdlo je v normálním stavu široké cca 8 mm, při porodu se roztáhne až na 10 cm.

V případě diagnozy nedostatečnosti děložního hrdla je naordinován klid na lůžku, velmi často dojde k hospitalizaci. Podle nálezu jsou dále podávány léky na tlumení děložních stahů (buď se zavádějí, nebo mohou být podávány i nitrožilně), případně mohou být podávány i kortikoidy na podporu vývoje plic novorozence. Někdy se do pochvy zavádí progesteron (Utrogestan).

Nedostatečnost děložního hrdla je kritická zejména u vícečetných těhotenství.

Příčiny nedostatečnosti děložního hrdla

  • vrozené vady dělohy
  • poškození, které vzniklo při umělém přerušení těhotenství, kyretáži nebo při předchozích porodech
  • svalová tkáň hrdla může být zjizvená, čímž se ztrácí její pružnost (elasticita)

V případě zvýšeného svalového napětí dělohy je možné ambulantně podávat magnesium (ostatní léky se podávají pouze při hospitalizaci).

Cerkláž děložního hrdla

Dříve se v případě nedostatečnosti děložního hrdla prováděla cerkláž děložního hradla (zašití), dnes se od tohoto kroku spíše upouští. Provádí se do 20. týdne těhotenství. Zákrok spočívá v tom, že se hrdlo sešije stehem, který se odstraní až na konci těhotenství nebo se začátkem porodních bolestí. Operace se provádí v krátké celkové anestezii. Odstranění stehu je nebolestivé, je možné jej odstranit bez anestezie. Po operaci je nutné kontrolovat, zda se nerozběhly děložní stahy. Po operaci je nutné dodržovat absolutní klid.

Cervikometrie

Délku děložního hrdla lze kontrolovat ultrazvukem (tzv. Cervikometrie), která se provádí cca v polovině těhotenství. Jedná se o vaginální ultrazvukové vyšetření, kdy se hodnotí délka a stav děložního hrdla. Pokud je délka děložního hrdla kratší než 25 mm, jedná se o vyšší riziko předčasného porodu. 

I když je děložní hrdlo zkrácené a neodpovídá aktuálnímu týdnu těhotenství, nemusí to být ještě problém a například po dodržení klidového režimu je možné, že se délka děložního čípku zpět prodlouží. 

Cervix skóre

V těhotenských poradnách se většinou rovněž zjišťuje tzv. Cervix skore (CS), které je číselným vyjádřením zralosti děložního hrdla:

  • jak děložního hrdlo naléhá na vchod pánevní
  • jak je dlouhý děložní čípek
  • jak je děložní hrdlo prostupné
  • zda je děložní čípek tuhý
  • jaké je umístění děložnho čípku

Cervix skore je však pouze pomocný parametr a někdy těhotné neoprávněně stresuje (zapisuje se do těhotenské průkazky). Pokud lékař ženě nenařídí klid na lůžku nebo ji nehospitalizuje, neměl by být s Cervix skore žádný problém.

 


Diskusní téma: Anomálie dělohy

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.