Hormonální poruchy

PORUCHY FUNKCE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY A OPAKOVANÉ POTRATY

Štítná žláza podstatně ovlivňuje ženský menstruační cyklus, schopnost otěhotnět, dítě donosit, porodit a pokud žena trpí poruchou štítné žlázy, může to být příčina opakovaných potratů, předčasných porodů, preeklampsie, častějších císařských řezů či problémů s otěhotněním. Správná funkce štítné žlázy podporuje zdravý vývoj plodu, optimální poměr hormonů, je pro plod nejdůležitější v prvním trimestru, kdy se vyvíjí orgány dítěte. 

Poruchy štítné žlázy mohou způsobit anovulační cykly, tedy zkomplikovat možnost otěhotnět.

U řady žen dochází k poruchám funkce štítné žlázy až v těhotenství např. mají pozitivní protilátky proti štítné žláze, nebo trpí nedostatkem jódu. Nedostatek hormonů štítné žlázy matky, může způsobit u dítěte nižší inteligenci či poruchy soustředěnosti. Nadbytek hormonů štítné žlázy je méně častá kombinace v těhotenství. Negativně ovlivňuje růst plodu. Pokud jsou hormony štítné žlázy v normě, avšak žena vytváří protilátky proti štítné žláze, i toto může přinést těhotenské komplikace.

Vyšetření štítné žlázy by měl provést krevními testy obvodní lékař - měl by zkontrolovat hladinu hormonů štítné žlázy a zda žena netvoří protilátky proti štítné žláze. Žena s poruchou štítné žlázy je pak předána na Endokrinologii. Léčba se provádí podáváním léků s obsahem hormonů štítné žlázy:

  • při nedostatečné funkci štítné žlázy léky Euthyrox a Letrox
  • při zvýšené funkci štítné žlázy lék Propycil

Dále se pravidelně kontroluje hladina hormonů odběry krve. Kontroly probíhají i po porodu, kdy dojde často ke změnám ve funkci štítné žlázy.

Hypofunkce štítné žlázy - snížená funkce

Tělo při snížené funkci štítné žlázy funguje zpomaleně, projevuje se únava, porucha soustředění, přibývání na váze, zácpa, pomalý srdeční tep, prodloužení menstruačního cyklu a silnější krvácení, anovulační cykly, potraty, předčasné porody.

Hyperfunkce štítné žlázy - zvýšená funkce

Tělo funguje zrychleně, rychlý tep, nervozita, pocit horka, úbytek na váze, kratší menstruační cykly, slabší krvácení.

Další informace na www.stitnazlaza.estranky.cz

VYSOKÁ KONCENTRACE ANDROGENNÍCH HORMONÚ

Vysoká koncentrace androgenních neboli mužských pohlavních hormonů může být problémem pro otěhotnění. Problém se řeší kortikoidy. 

NÍZKÁ HLADINA PROGESTERONU

Progesteron je ženský pohlavní hormon, který zajišťuje přípravu děložní sliznice na uhnízdění vajíčka a udržení těhotenství neboli zablokování menstruace. Progesteron je tvořen ve žlutém tělísku a v těhotenství poté přebírá jeho tvorbu placenta. Žluté tělísko vzniká ve vaječníku prasknutím Graafova folikulu a uvolněním zralého vajíčka. Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko cca po 14ti dnech zaniká, tím klesá hladina progesteronu a spouští se menstruace.

Hladina progesteronu se vyšetřuje hormonálním profilem z odebrané krve ve druhé polovině menstruačního cyklu. Vyšetření provádí gynekolog.

Pokud je zjištěná nízká hladina progesteronu, lze jej dodat do těla formou léku Utrogestan (zavádí se vaginálně), Duphaston (orální užití), Crinone (vaginální gel). 


Diskusní téma: Hormonální poruchy

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.