Vyšetření infekcí po opakovaných potratech

Pokud žena několikrát potratila, je důležité zkontrolovat, zda příčinou není některá z infekcí. Někdy je potřeba vyšetřit i partnera. Vyšetření může provést částečně gynekolog, nebo obvodní lékař. 

TOXOPLAZMÓZA

Toxoplasmóza je parazitární infekce, zjišťuje se z krevního odběru. Zpravidla se po 2 - 3 týdnech musí krev odebrat znovu, aby se ověřil vývoj protilátek. 

Problémem je, jak poznat nákazu toxoplazmozou. Tato nemoc většinou probíhá bezpříznakově a cca 25-38% lidí má přítomny protilátky. (www.toxoplasmoza.cz). Po akutní fázi nemoci, která trvá cca 1 rok dochází k tvorbě paměťových protilátek, které jsou v těle přítomny do konce života (pokud nedojde k výraznému oslabení imunity a přechodu do akutní fáze).

Toxoplasmóza se přenáší buď z kočičího trusu (toxoplasmózu způsobuje parazyt Toxoplasma Gondii, který se množí ve střevech), toto platí zejména pro kočky divoké. U domácích by riziko nemělo být velké. Dále pak ze země, kde mohou být kočičí trusy, z nedokonale umyté zeleniny, která byla v infikované zemi nebo z nedostatečně tepelně upraveného masa z infikovaného zvířete (hovězí, vepřové atd.)

U toxoplasmózy je důležité, kdy došlo k nákaze. Problémem je, pokud k nákaze došlo v průběhu těhotenství, eventuelně těsně před početím. V závislosti na tom, v jakém trimestru k nákaze došlo se liší pravděpodobnost přenosu nákazy na plod a také pravděpodobnost následků pro dítě. 

LISTERIÓZA

Listerióza je závažné infekční onemocnění způsobené bakterií Listeria Monocytogenes. Tyto bakterie mohou být přítomny v půdě, ve vodě a v tělech zvířat. Problémem je, že pokud je žena těhotená, pravděpodobnost, že listeriozou onemocní po kontaktu s bakterií je vyšší, než u ostatních lidí (uvádí se, že až 20x). 

Inkubační doba listeriozy je 2 - 60 dní. Příznaky jsou podobné chřipkovým (horečka, bolest svalů...). Dále mohou přijít žaludeční potíže a poruchy nervového systému. Listerioza se léčí antibiotiky. 

Možnosti nákazy jsou z dostatečně tepelně neupraveného masa (včetně ryb a mořských plodů), neomytého ovoce a zeleniny, nepasterizovaného mléka, bakterie může být i v lahůdkářských výrobcích jako jsou salámy, saláty atd. 

Při onemocnění těhotné ženy je riziko potratu, předčasného porodu i riziko narození mrtvého dítěte z důvodu přenosu nákazy z matky na plod.

SALMONELÓZA

Salmonelóza je průjmové onemocnění bakteriálního původu, které se do těla dostává ústy (z potravy, špinavých rukou, nádobí atd.). 

Příznaky salmonelózy jsou průjem, zvracení a horečka. Nemoc se přenáší z nedostatečně tepelně upravených vajec a masa nebo použitého nádobí (prkénko, nůž). Bakterii salmonelózy zabíjí teploty nad 75 stupňů celsia, nezabije ji mráz. Inkubační doba je maximálně 48 hodin (obvykle 8 hodin). Léčba je prováděna léky proti průjmu a zvracení a doplňováním tekutin. Nutná je rovněž dieta. 

Nákaza salmonelózou těhotné ženy může způsobit potrat. Infekce napadá plod, jak bude plod ohrožen, závisí na průběhu infekce u ženy. 

PŘÍUŠNICE, SPALNIČKY, ZARDĚNKY

Příušnice, spalničky a zarděnky jsou typicky dětské nemoci, které však mohou mít fatální následky pro těhotné ženy. U dětí patří tyto nemoci do povinného očkování.

Příušnice - infekční virové onemocnění, které napadá slinné (příušní) žlázy. Onemocnět mohou jak děti tak dospělí, infekce se šíří vzdušnou cestou, blízkým kontaktem s nemocnou osobou. Příušnice jsou nebezpečné pro dospělé muže, mohou způsobit zánět varlete a v nejhorším případě sterilitu (běžně po prodělání příušnic klesá plodnost u muže o 15%). Nemoc se projevuje horečkami a zduřením příušních žláz. Inkubační doba je 14 - 23 dní. Pokud se nakazí těhotná žena, nemoc může způsobit těžké vady plodu (např. rozštěp), nebo může dojít k potratu. Kritické je zejména nakažení v 1. trimestru.

Spalničky - jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění, způsobují komplikace v podobě zánětu plic, zánětu středního ucha nebo i zánětu mozkových blan. Inkubační doba je 10 dní, projeví se horečkou a zánětem spojivek, světloplachostí. Dále se objevuje rýma, kašel, skvrnky uvnitř úst a v konečné fázi vyrážka po těle. Těhotným ženám hrozí při nákaze potrat nebo předčasný porod.

Zarděnky - přenáší se kapénkově tzv. Rubeola virusem. Příznaky jsou červená vyrážka, zánět horních cest dýchacích, teplota, zánět spojivek. Nejnebezpečnější jsou zarděnky pro těhotnou ženu. Mohou poškodit plod, nebo způsobit potrat.

CHLAMYDIE

Chlamydie jsou další z infekcí která může stát za opakovanými potraty a v konečném důsledku i za neplodností (častěji žen než mužů). Chlamydie je bakteriální infekce, která je nejčastěji přenášena pohlavním stukem. Nákaza je však možná i kapénkovou infekcí. Existují různé formy, nejčastější je chlamydie napadající pohlavní ústrojí, další formou bakterie, která napadá plíce a pokud není léčena může způsobit až jejich rozpat. Třetí formou je nejméně častý typ, kdy infekce napadá oči, kde v případě neléčení může vést až ke slepotě. Z pohledu problémů s početím a potratů je původcem typ chlamydie, který se vyskutuje na děložním čípku žen a v močové trubici u mužů.

Problémem této infekce je, že může být bezpříznaková. Zejména u mužů. U žen se může objevit výtok, bolestivá mensturace, bolesti při sexu atd. 

Test na chlamydie by měl provést gynekolog u ženy výtěrem z děložního čípku, cena bývá kolem 300Kč, výsledek bývá do cca 10 minut. U mužů se chlamydie testují výtěrem z močové trubice.

Léčba je také problematická. Podávají se antibiotika, musí se však užívat dlouhodobě a několikrát je prostřídat, neboť bakterie je velice odolná a může opět udeřit znovu v plné síle. V případě nákazy jednoho partnera je potřeba otestovat a přeléčit i partnera druhého, jelikož se jedná o pohlavně přenosnou infekci. 

CYTOMEGALOVIRUS (CMV)

Cytomegalovirová infekce patří do skupiny herpetických virů. Jako ostatní z těchto virů, zůstává i CMV po prvotní infekci v těle a může se znovu reaktivovat při oslabení imunity. Cytomegalovirus je běžně přítomný v populaci, ve vyspělých státech jej má až 50% lidí.

Prvotní infekce probíhá velice často bezpříznakově, takže o ní nemocný vůbec nemusí vědět (pokud má člověk silnou imunitu, tělo si s virem snadno poradí). Virus se přenáší tělesnými tekutinami (slinami, pohlavním stykem, močí).

Nejnebezpečnější je cytomegalovirus pro těhotenou ženu, pokud v těhotenství proběhne primární infekce (nejnebezpečnější je v 1. trimestru). Virus může prostoupit do plodové vody. Je přenosný dokonce i kojením. U plodu způsobuje těžké poškození i potrat. Během posledního trimestru může také dojít k latentní infekci (znovuoživení infekce z protilátek v těle) a infekce může přejít na dítě při porodu. U zdravého dítěte proběhne infekce bezpříznakově, avšak např. u nedonošených dětí nebo dětí s oslabenou imunitou může způsobit další komplikace např. zánět plic, zánět trávicího traktu atd. Pokud se prokáže virus i v plodové vodě, zpravidla se doporučuje ukončení těhotenství. 

Infekce se u zdravých jedinců neléčí, podávají se pouze běžné léky jako proti viróze. 

SYFILIS

Syfilis je pohlavně přenosná infekční nemoc, jejímž původcem je bakterie Treponema pallidum. Syfilis se rozvíjí velice pomalu stejně jako borelioza. 

Příznaky syfilisu jsou nejprve vřed v místě vstupu infekce, v další fázi přijde vyrážka a v poslední fázi může dojít až k postižení srdce a jiným komplikacím jako poškození mozku atd.  Syfilis se léčí antibiotiky (penicilin).

Syfilis je přenositelná nemoc z matky na plod, dokonce i při kojení. Pokud se nakazí těhotená žena, obvykle se těhotenství ukončuje. Dítě by mělo těžké vady. 

HIV

Vir HIV napadá imunitní systém člověka až dochází k jeho destrukci. Infokované bílé krvinky, místo aby ničily nemoc, ji přenášejí. 

Příznaky infekce HIV - 2-3 týdny po infekci se zpravidla objeví příznaky připomínající chřipku nebo mononukleozu. 

V případě nakažení těhotné ženy virem HIV, dochází k přenosu infekce na plod, pokud nedojde k včasné léčbě v AIDS centru (antiretrovirovými léky). Žena pak nemůže dítě kojit, aby se infekce nepřenesla. Novorozenci dostávají rovněž léky po narození. 

KAPAVKA

Kapavka je jedna z nejrozšířenějších pohlavních infekčních nemocí. Kapavku způsobuje bakterie, která napadá močové a pohlavní ústrojí. V napadené části vzniká hnisavý zánět.

Příznaky kapavky jsou nucení k močení, výtok, krvácení po styku, zánět děložního hrdla. Inkubační doba je 2-14 dní. Nemoc se diagnostikuje výtěrem z děložního hrdla, léčba probíhá antibiotiky.

Pokud se kapavka neléčí včas, může u žen i u mužů způsobit neplodnost. U žen může kapavka způsobit potrat, mimoděložní těhotenství nebo předčasný porod. Infekce může být přenesena z matky na dítě při průchodu prodoními cestami. Infekce se u novorozenců projeví zánětem spojivek či infekcí v oblasti nosohltanu. 

UREOPLASMA UREALYTIKUM

Ueroplasma urealytikum patří mezi mykoplazmata, která se najdou cca u poloviny sexuálně aktivní populace. Léčí se antibiotiky, zpravidla se však objevují opakovaně. Přenosná je pohlavním stykem. 

Aktivní infekce může vyvolat pozdní potrat nebo předčasný porod.

LYMSKÁ BORELIÓZA

Lymská borelióza je infekční onemocnění způsobené bakterií spirochet (stejně jako syfilis). Je to nemoc, která se přenáší klíšťaty. V současnosti se diskutuje i možný přenos komárem.

Příznaky boreliozy v časné fázi (několik dnů až týdnů po kousnutí) - objevení tzv. erythema migrans - červená skvrna kolem místa kousnutí, někdy od středu bledne. Objeví se však se jen u cca poloviny nemocných. V rozšířené nákaze se objevují příznaky podobné viróze (několik týdnů po kousnutí) - bolest svalů, kloubů, jako při chřipce. Narozdíl od chřipky se neobjeví rýma a kašel. V této fázi je léčba antibiotiky úspěšná. V chronické fázi nemoci (nejtěžší stadium) borelióza napadá imunitní systém a přidružují se další nemoci. Bakterie boreliózy se šíří pomalu, proto pokud se předchozí fáze neléčily, může tato fáze nastoupit až za několik let.

Borelioza se léčí antibiotiky, musí být nasazena včas, proto je potřeba v případě objevení typické skvrny po kousnutí klíštětem vyhledat lékaře. 

Pokud se žena nakazí během těhotenství, je nutné intenzivní léčba penicilinovými antibiotiky. V opačném případě hrozí potrat nebo narození nemocného dítěte. Pokud se nemoc podchytí včas, dítě by mělo být zdravé. Pokud žena prodělala boreliozu před otěhotněním a nebyla úplně doléčena, může mít žena problémy s početím a donošením zdravého dítěte. Při opakovaných potratech je možné plod histologicky vyšetřit na přítomnost boreliozy. Je také možné, že oslabením imunity v těhotenství a zátěží u porodu se může borelioza znovu vrátit. 

HERPETICKÉ VIRY (PÁSOVÝ OPAR)

Infekce virem Herpes Zoster, který je u dětí vyvolatelem planých neštovic, u dospělých se projevuje jako pásový opar.

Pokud onemocní těhotná žena v první půlce těhotenství, může infekce vážně poškodit plod nebo vést k potratu. Pokud onemocní těhotná žena cca 3 týdnu před porodem, může infekce přejít na novorozence.

 

 


Diskusní téma: Infekce jako příčiny potratů

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.