Uvedeme zde léky, které se nejčastěji užívají v asistované reprodukci, nicméně konkrétní volba vždy závisí na konkrétní diagnóze, lékaři a CARu. 

Léky pro přirozené, IUI cykly nebo nativní IVF cykly

Léky pro nastartování ovulace - Antiestrogeny

Antiestrogeny zablokují estrogenní receptory, tělo se chová jako by mělo estrogenu nedostatek a zvýší produkci gonadotropních hormonů (FSH, LH). Antiestrogeny se podávají několik dní na počátku cyklu, po vysazení se receptory odblokují a vaječníky zpravidla spustí ovulaci. Často dozraje více než 1 vajíčko.

Clostilbegyt má svá omezení. U některých žen podporuje růst cyst, je tedy potřeba současná ultrazvuková kontrola. Lék se smí požívat maximálně 6krát. Lék se bere 5 - 7 dní v první polovině cyklu. Dávkování je u každé ženy jiné, je nutné ultrazvukem kontrolovat, jak žena na Clostilbegyt reaguje. Nežádoucí účinky jsou zejména vliv na zrak (po požití léku by se neměl řídit automobil). Dlouhodobé užívání může zvýšit riziko nádorového onemocnění vaječníků. Clostilbegyt může také snižovat děložní sliznici, což je komplikací pro uhnízdění embrya.

Léky:

  • Clostilbegyt - tablety
  • Clomhexal - tablety

Léky pro nastartování ovulace - Gonadotropní hormony

Pokud vaječníky neragují dostatečně na antiestrogeny, je možné použít nízké dávky gonadotropních hormonů (FSH a LH). Gonadotropní hormony se tvoří přirozeně v podvěsku mozkovém a řídí funkci vaječníků. Hormony FSH a LH se získávají z moči starých žen.

Urinární léky - jsou na trhu nejdéle, nejsou určeny k samoaplikaci (musí je píchat lékař nebo sestra). Většinou se aplikují do svalu, což bývá bolestivější. Pokud jsou vysoce čištěné, lze je podat podkožně samoaplikací

Rekombinantní léky - novější preparáty, podávají se samoaplikací podkožně. Tyto léky bývají ve formě per.

Léky s účinkem FSH:

  • Fostimon (urinární)
  • Puregon (rekombinantní)
  • Gonal (rekombinatní)

Léky s účinkem LH:

  • Ovitrelle (rekombinantní)

Léky s účinkem FSH i LH:

  • Menopur (urinární vysoce čištěný)
  • Merional (urinární)

Léky pro přirozené, IUI cykly, nativní IVF cykly nebo IVF cykly

Léky pro spuštění ovulace - HCG

K načasování a spuštění ovulace se využívá HCG (lidský choriový gonadotropin), hormon produktový trofoblastem (část embrya) u těhotné ženy. Je to hormon, na který reagují těhotenské testy, a který se testuje z krve pro potvrzení těhotenství. Složením i účinkem je velmi podobný hormonu LH (luteinizační hormon), který se vzužívá k detekci ovulace ovulačními testy.

HCG lze použít i jako alternativu k gestagenům (léky obsahující progesteron, např. Utrogestan) během luteální fáze k podpoře ranných stádií těhotenství.

Léky:

Pregnyl, Ovitrelle

Léky pro utlumení imunity

Pro ultumení imunity se podává kortikosteroid od začátku stimulace z preventivních důvodů. Pokud má žena diagnostikovaný imunologický problém, užívá Prednison zpravidla 2-3 měsíce před IUI nebo IVF cyklem, k tomu má nařízený i pohlavní styk s kondomem, tak aby se imunita ženy zbytečně nedráždila a nebyla vystavena alergenu. Laicky řečeno, je cílem imunitu u ženy oslabit, aby zvýšeně nereagovala na např. plodové vejce, nebo partnerovo spermie.

V případě otěhotnění, je potřeba imunitu kontrolovat a prokonzultovat s lékařem postupné vysazení Prednisonu. Prednison se nesmí užívat dlouhodobě. 

Pozor ve vyšších dávkách má Prednison trombofilní účinek, podporuje vyšší srážlivost. Je to potřeba brát v potaz, pokud má žena zároveň diagnostikovanou trombofilní mutaci.

Léky:

Prednison

Více o reprodukční imunologii najdete zde: Imunologický problém

Vedlejší účinky Prednisonu

Prednison (kortikosteroid) obsahuje tzv. sterodiní hormony, které produkuje naše tělo, ovšem v mnohonásobě vyšším množství. Lék proto může způsobovat i řadu vedlejších účinků např. zavodňování organismu, přibývání na váze (zvýšený pocit hladu), náchylnost k infekcím kvůli snížené imunitě, nevolnosti, zvracení, poruchy spánku, změny nálad atd. viz www.lupus-sle.cz/clanky/nezadouci-ucinky-kortikoidu-prednisonu-a-dexamethasonu

Léky pro nižší srážlivost krve

Pro nižší srážlivost krve se užívá preventivně po odběru vajíček Anopyrin. Zároveň může Anopyrin pomoci k lepšímu prokrvení dělohy.

Pokud má žena diagnostikovánu trombofilní mutaci, od počátku stimulice si aplikuje injekčně nízkomolekulární miniheparin (Clexane, Fragmin, Fraxiparine). Obvykle se miniheparin aplikuje od potvrzení těhotenství až do konce šestinedělí.

Léky:

Anopyrin - tablety

Clexane, Fragmin, Fraxiparine - injekce 

Více o trombofilních mutacích a o aplikaci miniheparinu najdete zde: Trombofilní mutace

Léky na podporu luteální fáze a ranných fází těhotenství - Gestageny

Gestageny jsou léky, které dodávají do těla progesteron - ženský pohlavní hormon, který produkuje žluté tělísko po prasknutí Graafova folikulu během luteální fáze. 

Léky se užívají pro podporu časných stádií těhotenství a pro prodloužení luteální fáze. 

Gestageny se podávají preventivně i bez diagnostikovaného problému s luteální fázi. Pokud žena v luteální fázi špiní, dávkování se obvykle navýší. 

Léky:

Utrogestan - možné užívat orálně, avšak způsobuje točení hlavy a únavu, proto je lepší jej vaginálně zavádět. 

Duphaston - tablety k orálnímu užití

Crinone - gel k vaginálnímu užití

Agolutin, Neolutin - injekce k nitrosvalové aplikaci

POZOR! Pokud měříte bazální teplotu a užíváte gestageny (Utrogestan, Duphaston...), tyto léky mírně zvyšují teplotu. 
 

Léky pro IVF cykly

Léky dodávající do těla estrogen

Estrogen je hlavní ženský pohlavní hormon, který vzniká ve vaječnících v průběhu menstruačního cyklu. Hlavní úlohou estrogenu je příprava sliznice a děložního hlenu. Léky obsahující estrogen se používají pro podporu růstu děložní sliznice.

Léky:

Estrofem, Estrimex - tablety

Estradem, Climara - náplasti

Neofollin, Agofollin - injekce

Léky pro stimulaci vaječníků při IVF cyklu

Pro stimulaci vaječníků v průběhu IVF cyklu se používají gonadotropní hormony ve vysokých dávkách. Cílem je nastimulovat vaječníky k produkci co největšího počtu vajíček, které se mimotělně oplodní a embrya se pak vrátí ženě zpět do dělohy. Gonadotropní hormony (FSH+LH) se tvoří přirozeně v podvěsku mozkovém a řídí funkci vaječníků. Hormony FSH a LH se získávají z moči starých žen.

Gonadotropní hormony:

Léky s účinkem FSH:

  • Fostimon (urinární)
  • Puregon (rekombinantní)
  • Gonal (rekombinatní)

Léky s účinkem LH:

  • Ovitrelle (rekombinantní)

Léky s účinkem FSH i LH:

  • Menopur (urinární vysoce čištěný)
  • Merional (urinární)

Zároveň je potřeba, aby podvěsek mozkový přirozené gonadotropiny nevytvářel, proto je jejich produkce zároveň léky blokována. Tyto léky nazýváme GnRh analoga. Mohou to být buď Agonisté - ty zvýší nejprve produkci gonadotropinů a poté ji zablokují, musí se podávat dlouhodobě nebo Antagonisté - pouze produkci gonadotropinů zablokují, působí krátkodobě, proto se podávají až v průběhu stimulace. 

Agonisté:

  • Synarel - nosní spray
  • Zoladex - depotní injekce (depotní injekce se podává jednorázově s dlouhodobým účinkem)
  • Decapeptyl - podkožní nebo depotní injekce

Antagonisté: 

  • Orgalutran - podkožní injekce
  • Cetrotide - podkožní injekce nebo depotní injekce

Zdroj: www.gest.cz

 

Související články:

Umělé oplodnění IVF

Inseminace IUI

Nativní IVF cyklus

Neplodnost

Příčiny neplodnosti

Darovaná vajíčka/spermie

Anovulační cykly

Jak zvýšit šanci na otěhotnění

Bylinky a potraviny na podporu otěhotnění

Psychika při neplodnosti

Spontánní potrat, zamlklé těhotenství

Biochemické těhotenství


Diskusní téma: Léky používané v asistované reprodukci

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.