Anovulační cykly

Anovulační cyklus je menstruační cyklus, kdy nedojde vůbec k ovulaci. Při měření bazální teploty není viditelný vzestup teploty v luteální fázi, ale teplota je v celém cyklu víceméně na stejné úrovni. Pokud by žena bazální teplotu neměřila, ani by nezjistila, že byl cyklus anovulační. Uvádí se, že dva anovulační cykly za rok jsou u každé ženy normální a není třeba je řešit s lékařem. Pokud je anovulačních cyklů více a plánujete otěhotnění, je třeba problém s lékařem řešit. 

Na začátku každého cyklu vlivem estrogenu začínají růst folikuly na veječnících. Jeden folikul zpravidla dozraje do velikosti 20 - 22 mm a praskne (folikul roste tempem 1-2 mm denně). Někdy se však stane, že žádný folikul nedozraje do požadované velikosti a nepraskne.

Může dokonce nastat i situace, že folikul doroste, praskne, ale je prázdný, neobsahuje žádné vajíčko. Toto se však běžně zjistit nedá, žena se to dozví, pouze v případě, že probíhá IVF cyklus, a ženě folikuly odsají a následně embryolog zjistí, že některý může být prázdný. V takovém případě je dobré udělat krevní odběr a AMH test (Anti-mullerein hormon), který ukáže jak velkou zásobu vajíček žena ještě má, neboli odpoví na otázku, zda se již žena neblíží klimakteriu (přechodu).

Příčinou anovulačních cyklů je nejčastěji hormonální dysbalance (hormonů FSH - Folikulostimulační hormon a LH - Luteinizační hormon). Tyto hormony řídí růst folikulů a uvolnění vajíček. Dozrávání vajíčka dále řídí hormony štítné žlázy - inzulín a prolaktin. 

Příčiny anovulačních cyklů

  • PCOS - Syndrom polycystických ovarií je jednou z nejčastějších příčin anovulačních cyklů (více o PCOS najdete zde Syndrom polycystických vaječníků (PCOS))
  • Hormonální dysbalance - častou příčinou anovulačních cyklů je zvýšená hladina prolaktinu a snížená funkce štítné žlázy. Toto lékař ověří pomocí hormonálního profilu, díky němuž zkontroluje hladinu hormonů.
  • Tělesná váha ženy - příliš nízká nebo příliš vysoká váha ženy může způsobit problémy s ovulací. Často ovulaci nemají také např. vrcholové sportovkyně z důvodu nadměrného energetického výdeje.
  • Cestování, stres, únava mohou krátkodobě způsobit anovulační cykly.
  • částečně anovulační cykly po mimoděložním těhotenství - pokud po předchozím mimoděložním těhotenství došlo k odstranění vejcovodu, jsou anovulační cykly ty, které jsou na straně chybějícího vejcovodu. Uvolněné vajíčko se nemá jak setkat se spermií a dopravit do dělohy. Nicméně i zde existují výjimky. Při ovulaci na straně chybějícího vejcovodu je možné, že jeho funkci převezme vejcovod druhý. Např. žena nemá pravý vejcovod, ovuluje na pravé straně, z pravého vaječníku, ale uvolněné vajíčko převezme levý vejcovod. 

Pokud žena zjistí, že jsou její menstruační cykly často anovulační, je potřeba situaci řešit s lékařem. Ten může provést folikulometrii, neboli ultrazvukem určí, kdy proběhne ovulace (sleduje, jak velké folikuly jsou a zda se jeden stane dominantním). Pokud je cyklus anovulační, lékař bude hledat příčinu. Zda na ultrazvuku neuvidí typický obraz polycystických vaječníků, může udělat v 1. - 3. dni menstruačního cyklu krevní odběr na hormonální profil a ověřit, zda jsou hormony v rovnováze.

Clostilbegyt na anovulační cykly

Na vyvolání ovulace, může lékař  ženě předepsat lék Clostilbegyt (obsahující účinnou látku Clomifen citrát). Clostilbegyt blokuje estrogenové receptory a upravuje produkci hormonů FSH a LH, jinými slovy stimuluje vaječníky ke zrání folikulů. Tento lék však má svá omezení. U některých žen podporuje růst cyst, je tedy potřeba současná ultrazvuková kontrola. Lék se smí požívat maximálně 6krát. Lék se bere většinou 5 - 7 dní v první polovině cyklu. Dávkování je u každé ženy jiné, je nutné ultrazvukem kontrolovat, jak žena na Clostilbegyt reaguje. Může také dozrát více než 1 folikul. Místo Clostilbegytu je někdy používán lék Tamoxifen. Nežádoucí účinky jsou zejména vliv na zrak (po požití léku by se neměl řídit automobil). Dlouhodobé užívání může zvýšit riziko nádorového onemocnění vaječníků. 

Někdy lékař na podporu ovulace ještě ženě píchne injekci Pregnyl - obsahuje hormon HCG, který vyvolává ovulaci. Pokud je na ultrazvuku vidět po stimulaci Clostilbegytem folikul velikosti cca 20mm a optimální sliznice, lékař píchne ženě Pregnyl. Po Pregnylu by měla ovulace nastat do 24 - 36 hodin. Pregnyl obsahuje těhotenský hormon HCG získaný z moči těhotných žen, který působí velmi podobně jako hormon LH, jehož výrazný nárůst spouští v ženském těle ovulaci. Je proto třeba brát toto v úvahu při následném testování a počkat, až HCG z Pregnylu vyprchá. Jinak by těhotenský test mohl být pozitivní pouze díky HCG obsaženém v Pregnylu a nikoliv díky těhotenství. 

Pokud žena na léčbu Clostilbegytem nereaguje, je možné přejít k hormonální stimulaci gonadotropními hormony (GTH), které jsou ve většině případů účinnější než Clostilbegyt. Tato injekční stimulace je však jednak pro ženu náročnější, zároveň je i finančně nákladná, proto by jí vždy mělo předcházet vyšetření spermiogramu a také vyšetření průchodnosti vejcovodů. Pokud již žena stimuluje GTH hormony, je účinnější provést inseminaci namísto přirozeného početí. Spermiím se tak částečně usnadní cesta k vajíčku.


Diskusní téma: Anovulační cykly

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.