Krátká luteální fáze

Luteální fáze je období mezi ovulací a začátkem další menstruace. Pro úspěšné početí je potřeba, aby luteální fáze trvala alespoň 10 dní (ideálně 12-16 dní). Otěhotnět lze i s kratší luteální fází, ale je to spíše vyjímečný případ. Embryo se uhnizďuje cca 7-10 dní po ovulaci. Kratší luteální fáze znamená, že se sliznice dělohy začne odlučovat dříve a embryo nemusí mít na uhnízdění dostatek času, aby stihlo tělo začít produkovat HCG a zamezit poklesu progesteronu a příchodu menstruace.

Krátká luteální fáze bývá často způsobena nedostatečností žlutého tělíska. Neboli žluté tělísko produkuje málo progesteronu. Často se u krátké luteální fáze objevuje i několikadenní špinění před menstruací. Za menstruaci je považován první den červeného krvácení.

Pokud má žena krátkou luteální fázi, může vyzkoušet nejdříve nehormonální prostředky - např. vitamín B6 (Pyridoxin), čaj VZ (od Herbaty), nebo přípravky na srovnání cyklu (např. Gynex, Femigard). Účinek by měl být vidět cca po 3 měsících užívání. (Bylinky a potraviny na podporu otěhotnění)

Pokud přírodní prostředky nepomohou, žena by měla problém řešit s lékařem. Zpravidla lékař na krátkou luteální fázi předepíše gestageny (léky, obsahující progesteron např. Utrogestan, Duphaston), které se podávájí v luteální fázi. Gestageny se podávají "na slepo", neboť vyšetření hladiny progesteronu je poměrně komplikované - hladina hodně kolísá i během jednoho dne. U gestagenů bývá účinek vidět na cyklu okamžitě. Někomu cyklus gestageny prodlouží, někomu dokonce pozdrží menstruaci až do vysazení léku. POZOR, gestageny se nesmějí podávat před ovulací, mohly by ji totiž zablokovat. Je proto nutné informovat lékaře o Vašem menstruačním cyklu, kdy probíhá ovulace, aby naordinoval začátek braní Utrogestanu až po proběhlé ovulaci. Pokud by vám lékař lék předepsal např. od 14 DC do 28 DC (den cyklu), a ovulace proběhla až 20.tý den cyklu, Utrogestan by mohl ovulaci zabolokovat a pokud by k tomu nedošlo, tak by mohlo dojít k příchodu menstruace dříve vlivem vysazení léku a embryo by nemělo dostatečně dlouhou luteální fázi pro uhnízdění v děloze. Nejlépší je, když lékař zároveň provede folikulometrii, tzn. ultrazvukem potvrdí růst folikulu a jeho prasknutí. 

Po Utrogestanu při orálním požití můžete být unavená a točit se vám hlava. Z tohoto důvodu se doporučuje vaginální zavádění. Zde je ovšem nevýhoda, že lék může po zavedení vytékat a žena se neobejde bez intimky. Vhodné je proto utrogestan zavádět večer.

POZOR! Pokud měříte bazální teplotu a užíváte gestageny (Utrogestan, Duphaston...), tyto léky mírně zvyšují teplotu. 


Diskusní téma: Krátká luteální fáze

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.