Imunologický problém jako příčina neplodnosti

Imunita ženy údajně stojí za polovinou problémů s otěhotněním nebo donošením dítěte (uvádí Mudr. Jindřich Madar). Proto je potřeba imunologii ženy vyšetřeit po opakovaných potratech nebo po neúspěšných IUI nebo IVF pokusech. 

JAK PROBÍHÁ IMUNOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ?

Na reprodukční imunologii se v Praze specializuje Pracoviště reprodukční imunologie ÚPMD v Podolí - Mudr. Jindřich Madar. (www.upmd.cz/?lang=cz&category=1-4-51), v Plzni Genetika s. r. o. - Mudr. Zdenka Ulčová-Gallová (www.ulcovagallova.czwww.genetika-plzen.cz/reprodukcni-imunologie). Jsou zde objednací lhůty několik měsíců (cca 3 měsíce, další měsíc se obvykle čeká na výsledky). Test je možné provést také např. v Centru klinické imunologie, Imumed, Immunia atd. Nicméně zde není specializace na reprodukční imunologii. Objednací lhůty však bývají kratší.

K samotnému vyšetření jsou zpravidla potřeba oba partneři. (Pokud je vyšetření bez partnerova spermiogramu, není to vyšetření kompletní, chybí testování imunitní reakce na partnerovy spermie). Při vyšetření je ženě odebrána krev, muž odevzdá vzorek spermatu (nejlépe po 4denní pauze) a s lékařem proběhne konzultace nad zdravotním stavem, rodinou anamnézou zejména ve vztahu k poruchám imunity a dále se proberou dosavadní vyšetření a pokusy o otěhotnění (IUI, IVF, atd.). Před vyšetřením by se nemělo kouřit, pít alkohol, jíst nadměrně tučné jídlo, užívat některé léky (např. Prednison) a doporučuje se minimálně dvouměsíční odstup od posledního potratu či hormonální stimulace.

U ženy se z odebrané krve testuje krevní obraz, obecná imunita, pátrá se po zánětech v těle, protilátky nebo buněčná imunita na trofoblast, partnerovo spermie a na cizí spermie. Mohou se také ověřit hormony štítné žlázy. Ze spermiogramu se zjišťují protilátky nebo buněčná imunita ovlivňující pohyb spermií. Testovat je možné také ovulační hlen a provést test průniku spermií tímto hlenem, zda toto není překážkou v oplodnění. Testují se i antifosfolipidové protilátky.

IMUNOLOGICKÁ LÉČBA - PREDNISON

V případě, že se prokáže imunologický problém, který může způsobovat opakované potraty nebo problémy s otěhotněním, následuje léčba. Nejčastěji se jedná o nařízený pohlavní styk pouze s kondomem, tak aby se dále nedráždila imunita, a ženě se může podávat lék Prednison (kortikosteroid na snížení imunity). Laicky řečeno, je cílem imunitu u ženy oslabit, aby zvýšeně nereagovala na např. plodové vejce, nebo partnerovo spermie a zabránit na čas styku s alergenem). Prednison se doporučuje brát 4-6 týdnů před otěhotněním, aby byl viditelný efekt na imunitu. Když jsou výsledky vyšetření již v pořádku, je povolený sex bez kondomu v období ovulace nebo IUI, IVF. V případě otěhotnění, je potřeba imunitu kontrolovat a prokonzultovat s lékařem postupné vysazení Prednisonu. Prednison se nesmí užívat dlouhodobě. 

VEDLEJŠÍ ÚČINKY PREDNISONU

Prednison (kortikosteroid) obsahuje tzv. sterodiní hormony, které produkuje naše tělo, ovšem v mnohonásobě vyšším množství. Lék proto může způsobovat i řadu vedlejších účinků např. zavodňování organismu, přibývání na váze (zvýšený pocit hladu), náchylnost k infekcím kvůli snížené imunitě, nevolnosti, zvracení, poruchy spánku, změny nálad atd. viz. www.lupus-sle.cz/clanky/nezadouci-ucinky-kortikoidu-prednisonu-a-dexamethasonu

 


Diskusní téma: Imunologický problém

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.