Neprůchodnost vejcovodů

Děloha je s vaječníky spojena trubicovými orgány - vejcovody, které jsou široké pouze několik mm. Výstelka vejcovodů umožňuje jak pohyb spermiím, tak oplozenému vajíčku do dělohy. Pokud vejcovody nefungují správně, mohou zamezit pohybu spermií směrem k vajíčku a způsobovat neplodnost nebo mohou způsobit uhnízdění oplozeného vajíčka jinde než v děloze (mimoděložní těhotenství).

K neprůchodnosti vejcovodů dochází vlivem srůstů po operaci (mechanické poranění membrány mezi orgány), zánětlivých onemocnění, mimoděložním těhotenství. Srůsty způsobují neplodnost u 15 - 20% žen, mohou být vrozené nebo získané. Vedle srůstů mohou průchodnost vejcovodů blokovat i uzávěry vejcovodů.

Operace, při kterých může dojít ke vzniku srůstů jsou:

  • odstranění cyst na vaječníku
  • odstranění myomů
  • odstranění neprůchodnosti vejcovodů
  • onkologické onemocnění v pánvi
  • operace endometriózy
  • odstranění srůstů v dutině děložní
  • odstranění mimoděložního těhotenství
  • porod císařským řezem

Zánětlivá onemocnění, při kterých může dojít ke vzniku srůstů

  • Endometrióza - chronické zánětlivé onemocnění
  • zánět vaječníků
  • zánět dělohy
  • zánět slepého střeva
  • Chlamydie
  • Kapavka

Ženě jsou neprůchodné vejcovody diagnostikovány zpravidla až po laparoskopickém vyšetření, které se provádí kvůli jiné diagnóze, nebo po neúspěšných IVF pokusech. 

Při neprůchodnosti vejcovodů je šance na přirozené početí malá, stejně tak šanci nezvyšuje ani inseminace (IUI). Početí umožňuje umělé oplodnění (IVF), kdy se embryo transferuje přímo do dělohy. 

Vyšetření průchodnosti vejcovodů

Existuje více metod vyšetření průchodnosti vejcovodů. Nejjednodušší je ultrazvukové vyšetření s kontrastní látkou. Další metodou je HSG, což je také jednoduchá metoda, nicméně žena je vystavena radiaci a v kontrastní látce je obsažen jód. Laparoskopie už je malá operace, nicméně při ní lze zkontrolovat i další problémy, možné srůsty, endometriózu, případně je ihned odstranit. 

Pokud se žena chystá na IVF z nějakého důvodu (například kvůli špatnému spermiogramu), není potřeba průchodnost vejcovodů vyšetřovat. Při IVF se embryo transferuje přímo do dělohy, vejcovody proto průchodné být nemusí. Je proto dobré před vyšetřováním průchodnosti vejcovodů, vyšetřit spermiogram (zda je na přirozené početí či inseminaci dostatečný).

Vyšetření průchodnosti vejcovodů - Laparoskopie s chromopertubací

Laparoskopie s chromopertubací je tzv. profouknutí vejcovodů. Laparoskopicky se zkontroluje to, co není viditelné na ultrazvuku, hledají se srůsty atd.

Zpravidla se na laparoskopii přijde do nemocnice den před operací. Je dobré být již z domova oholená. Žena dostane večer před zákrokem klistýr a obvykle také prášek na spaní.

Laparoskopie se provádí přes malé otvory v pupíku a v podbříšku, po operaci zůstanou cca 2 stehy na břiše. Laparoskopie se provádí v celkové narkóze. Do otvorů v břiše se zavede laparoskop, který umožní lékaři podívat se do dutiny břišní a zjistit možné příčiny neplodnosti. Pokud lékař narazí na nějakou abnormalitu, zpravidla ji ihned operativně odstraní/vyřeší v rámci jedné narkózy (například odstraní srůsty, ložiska endometriózy). Také se většinou vyšetří více možných příčin neplodnosti (endometrióza, PCO) a zkombinuje se laparoskopie například s hysteroskopií. Často se v rámci laparoskopie provádí chromopertubace, kdy se pochvou do dělohy zavede kanyla, kterou se do dělohy vstříkne barvivo. Lékař pak vidí na ultrazvuku, zda barevná látka prošla vejcovody až na konec, zda vytéká do dutiny břišní.

Někdy se po laparoskopii zavede do otvoru v břiše dren, aby odváděl hnis a krev z rány, aby se rychleji čistila. Toto platí zejména pro laparoskopie, kdy se zároveň provádí složitější zákrok např. odstranění endometriózy, srůstů. Vyndání drenu se provádí po pár dnech a bohužel není to nic příjemného. Sice vyndání drenu nebolí, ale je to nepříjemný pocit. Nicméně jedná se velmi rychlý zákrok.

Při laparoskopii se dutina břišní nafoukne plynem CO2, aby byla lepší viditelnost. Z tohoto důvodu často ženy po operaci pociťují bolest v ramenou. Na bolest v ramenou pomáhá, pokud si žena lehne na postel bez polštáře a podloží si nohy.

Večer po operaci je žena zpravidla schopná chodit (často v předklonu), bývá unavená, spavá, může mít z narkózy žaludeční nevolnosti. Nicméně celkový stav se velice rychle lepší. Po laparoskopii žena zpravidla mírně krvácí, nebo špiní. Hospitalizace po laparoskopii trvá 2 - 3 dny, neschopenka se dává cca na jeden týden, do doby, než se vytáhnou stehy. 

Během prvních cyklů po laparoskopii a chromopertubaci je dobré intenzivně pracovat na početí, ať už přirozeně nebo pomocí IUI. Po zákroku bývá větší šance na otěhotnění. 

Vyšetření průchodnosti vejcovodů - HSG

HSG je Hysterosalpingografie je zákrok, při kterém se vyšetřuje průchodnost vejcovodů. Zákrok je ambulantní, bez anestezie, trvá cca 20 minut, vyšetření není bolestivé, jen nepříjemné. Bolest je možné přirovnat k silné MS. Bolestivější je zákrok, pokud má žena v pánevní oblasti nějaké srůsty. 

Před zákrokem žena obvykle dostane uklidňující injekci, aby opadla nervozita a žena se uvolnila. Děložní čípek se vydezinfikuje, zavedou se do pochvy zrcadla a do čípku kanyla, kterou se do dělohy vstříkne kontrastní látka obsahující jód. Vstříknutí tekutiny je pro některé ženy nepříjemné, bolestivé, nicméně trvá to cca půl minuty. Na rentgenu se sleduje, jak daleko se látka dostane, zda projde vejcovody až k vaječníku. HSG ukáže i tvar dutiny děložní, např. zda není dvourohá. Po zákroku se chvíli leží na pooperačním pokoji a po pár hodinách (cca 2 hod.) se může jít domů. Po HSG bolí břicho jako při silné menstruaci, může se objevit lehké krvácení nebo špinění. Pokud má žena po zákroku bolesti, doporučuje se užít čípek proti bolesti. 

Někdy po vyšetření HSG dojde k "rozlepení" vejcovodů, lépe se zprůchodní a stává se, že cca 2 měsíce po zákroku dojde k přirozenému početí. Je proto dobré po HSG dobře naplánovat pohlavní styk :-)

Vyšetření průchodnosti vejcovodů - HyCoSy

HyCoSy je vyšetření průchodnosti vejcovodů ultrazvukem, za použití kontrastní látky. Má výhodu oproti HSG, že žena není vystavena radiaci.

Vyšetření průchodnosti vejcovodů - Hysteroskopie

Hysteroskopie je endoskopické vyšetření, kdy se do dutiny děložní zavede kamera, která lékaři ukáže možné abnormality (myomy, polypy, děložní přepážka (septum), srůsty (adheze), které lze zároveň odstranit. Hysteroskopii i laparoskopii lze provést v rámci jedné anestezie. 

Vyšetření průchodnosti vejcovodů - Kymoinsulface

Kymoinsulface je ověření průchodnosti vejcovodů pomocí poslechu CO2 vpuštěného do dutiny děložní.

Předcházení vzniku srůstů

Pokud žena podstupuje nějakou operaci v oblasti pánve je důležité srůstům předcházet. Při gynekologických operacích je možné podat protisrůstový prostředek (gel nebo roztok, např. Hyalobarrier gel - tj. kyselina hyaluronová, která má vysokou viskozitu, udrží se po sedm dní na povrchu orgánu a pak se sama vstřebá). O přípravku rozhoduje operatér. Více na www.srusty.cz

Provádění laparoskopických operací namísto laparotomických (otevřená operace břicha), snižuje riziko vzniku srůstu, ale neeliminuje ho úplně.

Léčba srůstů

Chirurgické zprůchodnění vejcovodů (rozrušení srůstů) není příliš časté, dochází po něm k poškození řasinek nutných k pohybu spermií. Šance na přirozené otěhotnění je pak cca 3%. Navíc u cca 85% žen se srůsty znovu opakovaně vytvoří nebo dokonce se díky operaci vytvoří srůsty nové. Zpravidla se proto při neprůchodnosti vejcovodů doporučuje umělé oplodnění (IVF).

 


Diskusní téma: Neprůchodnost vejcovodů

Datum: 24.02.2016

Vložil: regina potova

Titulek: zpruchodnit vejcovodyre

mam nepruchodne vejcovody jak prijit k miminku dekuji moc

—————

Datum: 30.03.2016

Vložil: Martina

Titulek: Re: zpruchodnit vejcovodyre

Čaj od baby Radnicke na otěhotnění ;-)

—————

Datum: 28.02.2014

Vložil: marcela

Titulek: zpruchodnit vejcovody

dobry den mam zasebou 3 cisaraky uz je tomu skoro 19 let a chtela bych jeste jedno mominko .chci podstoupit zakrok pruchodnost vejcovodu a kolik stoji zakrok dekuji moc

—————